Sodnik zadevi ni bil kos, zdaj se z njo ukvarja policija

Nogometno igrišče
1/3
Profimedias Simbolična fotografija.
Ne samo na članskih nogometnih derbijih, iskre se krešejo tudi na mladinskih. V Kranju je posredovala policija.

Na februarskem nogometnem derbiju med Mariborom in Muro na Fazaneriji se je zgodil hud incident: iz sektorja navijačev vijoličastih je priletelo eksplozivno telo in poškodovalo šest domačih igralcev, lažje je bil ranjen tudi otrok.

Odzvali so se v najvišjih plasteh države in družbe. "Huliganstvo in nasilje nimata kaj iskati v športu," je izjavil predsednik vlade Robert Golob, murskosoboški škof Peter Štumpf pa je sporočil: "Lep športni dogodek se je sprevrgel v hudo nasilje. Šlo je torej za namerno dejanje poškodovanja oseb, ki pomeni kriminalna dejanja in zato tudi kazensko odgovornost." Na policijski upravi Maribor so se seveda takoj lotili preiskave dogodka.

Toda incidenti niso izključeni niti na tekmovanjih mladincev. Eden se je zgodil v ponedeljek in žal ni bil prvoaprilska šala.

Pesti vihteli še navijači

Igralci NK Zarica Kranj so gostili prvenstveno tekmo proti sosedom Savi Kranj in prepričljivo zmagali. "Domači so povedli v 13. minuti po odbiti žogi in natančnem strelu Edisona Jasiqija. V 30. minuti so povišali vodstvo, strel iz najstrožje kazni je z močnim strelom pod prečko uspešno izvedel Marko Vrhovnik. Pred tem je sodnik po prerivanju izključil gostujočega igralca Maksa Rakovca. Nogometaši Save so kljub igralcu manj v nadaljevanju srečanja izid izenačili, strelca sta bila Vasilije Dašić v 51. minuti in Emre Bajrović v 70. Le štiri minute kasneje so se zadetka ponovno veseli domači nogometaši, z lepim strelom je vratarja gostov premagal Jurij Oštir. V 80. minuti je za končnih 4:2 zadel Luka Džeković," beremo na spletni strani NK Zarica.

Nato pa se je zgodil izgred. "Našega igralca je že med tekmo napadel nogometaš Save, po koncu tekme pa še njihovi navijači. K sreči je bil le lažje poškodovan, dobil je podplutbo na očesu," nam je povedal podpredsednik NK Zarica Mirko Vodan, ki pa je kljub razmeroma blagim posledicam ogorčen. "Mlade vzgajamo v duhu fair playa in na tekmah ni varnostnikov. Upam, da bo pri tem ostalo. Po tekmi me je klical predsednik NK Sava Elvis Duraković in se opravičil. Opravičilo sem sprejel, vendar bom pisal gorenjski medobčinski nogometni zvezi naj čez približno mesec dni na povratni tekmi v Stražišču poskrbijo za red."

Na svojo spletno stran so v klubu zapisali: "Ostro obsojamo vsakršno nasilje in verjamemo, da se dogodek ne bo pometel pod preprogo. Ob tem se sprašujemo kje so meje nedopustnega ravnanja in predvsem kako zaščititi mlade nogometaše."

Sodniki so premladi

Po naših neuradnih podatkih naj bi že na igrišču prišlo do preprira na "nacionalni osnovi", kot se je reklo v bivši Jugoslaviji. Tokrat Šiptarji proti Srbom in obratno. Sodnik zaostreni situaciji ni bil kos, kar smo razbrali tudi iz Vodanovega komentarja, da pravila delijo tako rekoč vrstniki mladih nogometašev. Kajpak si morajo nabirati izkušnje, vendar bi bil lahko prisoten tudi kakšen starejši in izkušenejši sodnik.

O kršitvi javnega reda in miru so bili obveščeni tudi na kranjski policijski postaji. "Po dosedanjih obvestilih je prišlo do pretepa med več osebami. Policisti bodo po vseh zbranih obvestilih o dogodku vodili ustrezen prekrškovni ali predkazenski postopek," nam je sporočil Aleš Paplar s tamkajšnje policijske uprave.