Uredništvo | 29. 2. 2024, 16:00

Nove podražitve za Ljubljančane: od jutri pričakujte višje položnice za ...

Profimedia

Stroški bodo za od šest do osem odstotkov višji.

Jutri, 1. marca, v Ljubljani začnejo veljati nove cene za preskrbo s pitno vodo in ravnanje z odpadno vodo ter za ravnanje s komunalnimi odpadki.

V obeh primerih bodo višje nekje med 6 in 8 odstotki: to v praksi pomeni, da bodo položnice za oskrbo z vodo za povprečnega porabnika v Ljubljani, ki porabi okoli 13 kubičnih metrov vode na mesec, višje za od 2,50 evra do 3,50 evra.

Pri ravnanju z odpadno vodo se bo za uporabnike, ki živijo v enostanovanjskem objektu, priključenem na kanalizacijo, skupni znesek na položnici povišal za 2,56 evra na mesec oziroma z 29,72 evra na 32,28 evra, za uporabnike, ki živijo v večstanovanjskem objektu, priključenem na kanalizacijo, pa za 1,28 evra na mesec oziroma z 19,48 evra na 20,76 evra.

Za uporabnike objektov z malo komunalno čistilno napravo se bo skupni znesek dvignil za 3,54 evra na mesec oziroma s 23,94 evra na 27,48 evra, tisti z obstoječimi greznicami pa bodo s 1. marcem prejeli za 3,53 evra višjo položnico.

V občinah, kjer Voka Snaga izvaja gospodarske javne službe ravnanja z odpadki (zbiranje, obdelava in odlaganje), se bodo stroški odvoza odpadkov na tri tedne v enostanovanjskem objektu s sedanjih 14,97 evra zvišali na 15,95 evra, kar pomeni povišanje za 0,98 evra na mesec (6,6-odstotno povišanje cen).

Stroški odvoza smeti enkrat na teden v večstanovanjskem objektu pa se bodo na osebo s sedanjih 6,63 evra zvišali na 7,13 evra. To pomeni povišanje za 0,50 evra oziroma gre za 7,6-odstotno podražitev.

To je prva letošnja podražitev komunalnih storitev v Ljubljani, kar so prejšnji teden potrdili tudi družbeniki Javnega holdinga Ljubljana. Na mestni občini zatrjujejo, da storitve ravnanja s pitno in odpadno vodo v primerjavi z največjimi mestnimi občinami v Sloveniji še naprej ostajajo najcenejše, storitve ravnanja z odpadki pa so med najugodnejšimi.

Okoliški odpadki so se stekali v Ljubljano

Spremembe se obetajo tudi pri cenah ravnanja z nekomunalnimi odpadki, a to bodo predvsem občutile pravne osebe, občani bodo storitev lahko še naprej uporabljali brezplačno.

Storitev s 1. marcem v nekaterih primerih ne bo več brezplačna, pri čemer bo pomembno, s katerim vozilom bodo posamezniki gradbene odpadke pripeljali. Nekatera podjetja so namreč izkoriščala dejstvo, da je bila storitev brezplačna, in so v Ljubljano vozila celo odpadke iz širše okolice, piše Svet24.

To pomeni, da bodo brez tehtanja in plačila sprejeli le tiste uporabnike, ki bodo mešane gradbene odpadke (beton, opeka, ploščice, keramika itd.) brez nečistoč pripeljali z osebnim vozilom ali z enoosno prikolico.

Morda vas zanima tudi:

Ostale uporabnike oziroma vozila z gradbenimi odpadki, kot so dvoosne prikolice, kombiji in tovorna vozila, bodo preusmerili na tehtnico in prevzem odpadkov zaračunali.

Za oddajo gradbenih odpadkov, ki vsebujejo azbest, so navodila enaka kot doslej, in sicer jih bodo brez plačila sprejeli na evro paleti višine 0,5 metra, oviti s folijo, skladno z varnostnimi predpisi, večje količine pa bodo stehtali in zaračunali po veljavnem ceniku.

Dodatne ukrepe na tem področju bodo pripravljali postopoma in sistem v prihodnje nadgradili še z identifikacijo uporabnikov prek mesečnih položnic.

Direktor javnega podjetja Voka Snaga David Polutnik je pojasnil, da so se za to odločili predvsem zaradi skrbi za naravo, prebivalce pa pozval, naj v primeru, če zaznajo kakršne koli nepravilnosti oziroma odlaganje odpadkov v naravi, ne odlašajo s prijavo na inšpekcijo ali pozivom na Mestno občino Ljubljana.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol