SDH bo dobil tri nove nadzornike. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
SDH bo dobil tri nove nadzornike. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Nadzorni svet SDH-ja, ki ga vodi Karmen Dietner, trenutno šteje tri člane od zakonsko predvidenih pet. V njem sta še Janez Vipotnik (namestnik predsednice) in Ivan Simič. Konec junija sta bila namreč zaradi neizpolnjevanja zakonskih pogojev kot nadzornika odpoklicana Božo Emeršič in Leon Cizelj.

Ker Vipotniku sredi decembra poteče mandat, je vlada pretekli teden predlagala tri nove nadzornike. Franjo Bobinac in Suzana Bolčič Agostini bosta mandat nastopila takoj po potrditvi v DZ, Mira Medvešek pa po izteku Vipotnikovega mandata 15. decembra.

V SD-ju in Levici razburjeni

Predlagana imena naj bi po poročanju medijev vznemirila koalicijska partnerja SD in Levico, češ da se kadruje čez noč in brez koalicijskega usklajevanja. Prav zato izid glasovanja v DZ-ju ni bil popolnoma jasen.

Domnevna koalicijska nesoglasja in poročanje o nezadovoljstvu manjših partnerjev s kadrovskim delovanjem največje vladne stranke Gibanje Svoboda so na seji mandatno-volilne komisije v DZ-ju izkoristili v opoziciji, kjer so koaliciji očitali nehigienično kadrovanje.

Dolgoletni prvi mož Gorenja, trenutno pa podpredsednik kitajskega Hisensa – ta je lastnik Gorenja – za marketing Bobinac in Debeljak sta bila v istem času v upravi velenjskega izdelovalca gospodinjskih aparatov, zato v SDS-u po besedah poslanke Anje Bah Žibert menijo, da bo Bobinac nadzoroval svojega prijatelja, s katerim sta, kot je dejala, "Gorenje potopila". Zato je imenovanje Bobinca označila kot neustrezno.

Foto: Matija Sušnik/DZ
Foto: Matija Sušnik/DZ

Bah Žibert: To so prijateljske naveze

Bah Žibert je imenovanje označila kot kadrovski predlog predsednika vlade Roberta Goloba, kar da je navsezadnje pokazalo tudi glasovanje o predlogu na seji vlade, kjer so ministri iz vrst SD-ja glasovali proti. "Dejstvo je, da so se koalicijske stranke izrekle in povedale tisto, kar mi vemo že od samega začetka – da gre pri Gibanju Svoboda oz. Golobu za umazani klientelizem, za prijateljske naveze," je poudarila.

V koaliciji so na seji mandatno-volilne komisije (MVK) opozarjali, da razlika v stališčih med koalicijskimi partnerji še ne pomeni nemira v koaliciji, niso pa različnih pogledov zanikali. "Kar se koalicija dogovori ali včasih tudi ne dogovori, je jasen izraz demokratičnosti, dopuščanja različnih stališč, kar smo v času prejšnje vlade redko videli," je dejal Matej Tašner Vatovec (Levica), ki je člane iz vrst SDS-a pozval, naj se ne ukvarjajo s tem, kako bo na seji DZ-ja glasovala koalicija. "Razumem, da nekdo po 22 zaporednih izgubljenih interpelacijah složno in enotno delovanje te koalicije težko razume," pa je dejal Borut Sajovic (Svoboda).

MVK je po razpravi, na kateri so se kresala nasprotna mnenja, potem sklenil DZ-ju predlagati, da imenuje Bobinca, Medveška in Bolčič Agostini v nadzorni svet SDH-ja, in sicer s petletnim mandatom.

Premier Robert Golob. Foto: BoBo
Premier Robert Golob. Foto: BoBo

Golob: Različni pogledi so sestavni del koalicije

"Demokracija in različni pogledi so sestavni del naše koalicije, verjamem, da tudi celotnega novega političnega ozračja v državi," je različna stališča koalicije na dogodku ob koncu kampanje pred lokalnimi volitvami v Ljubljani dejal premier Robert Golob. "V naši koaliciji generalni sekretarji strank ne bodo kadrovali, niso kadrovali do zdaj, niti niso v primeru SDH-ja," je sklenil.

Boštjančič: To je predlog ministrstva, ne premierja

Minister za finance Klemen Boštjančič je medtem zatrdil, da stoji za postopkom izbire, ki je bil po njegovih besedah izveden profesionalno in neodvisno. Pojasnil je tudi, da gre pri nadzornikih SDH-ja za predlog ministrstva za finance, ne pa premierja. Kadrovska komisija se je po njegovih besedah veliko ukvarjala tudi z dejstvom, da sta bila Bobinac in Debeljak v istem času v upravi Gorenja, a je kot minister dobil ustrezna zagotovila, da pri tem ne gre za konflikt interesov. "Navsezadnje dejstvo, da sta bila oba v upravi Gorenja, še ne pomeni, da sta prijatelja. Se pa najbrž precej dobro poznata," je dejal.

Boštjančič je tudi dejal, da pri kadrovanju v nadzorni svet SDH-ja ne gre za imenovanja čez noč, saj je finančno ministrstvo predlog kandidatov na vlado posredovalo konec septembra, ministri pa so o njem odločili prejšnji teden. Na očitke iz vrst SDS-a, da je Bobinac slab kandidat za nadzornika SDH-ja, ker da je potopil Gorenje, pa je minister pripomnil, da dejstvo, da je Bobinac še vedno podpredsednik Hisense International, govori samo zase.

Proti glasovali v SDS-u in Miha Kordiš

DZ je nove nadzornike SDH-ja potrdil z 42 glasovi za in 20 proti. Za so glasovali le poslanci Gibanja Svoboda in narodnosti, proti so bili vsi navzoči poslanci SDS-a in poslanec Levice Miha Kordiš. Preostali so bili odsotni ali so se glasovanja vzdržali.

Soniboj Knežak (SD) je vladi očital, da vlada svoje dolžnosti ni zadovoljivo opravila. "Težko je prevzemati odgovornost, ker ni veliko dostopnih informacij, kaj so kandidati počeli v zadnjem desetletju," je dejal. Matej Tašner Vatovec (Levica) pa je vzdržane glasove pojasnil z besedami, da imena, ki jih predlaga vlada, niso zagotovilo za doseganje ciljev, kot so vključitev predstavnikov zaposlenih v upravljanje ter strategija upravljanja, ki bo sledila socialni in ekološki funkciji.