ČISTI ZRAK

Zračenje preprečuje širjenje bolezni: dvakrat na dan naredimo prepih za 5–10 minut

Tudi v hladnejšem delu leta je treba večkrat zamenjati zrak v stanovanjih in pisarnah, okolje bo tako bo bolj zdravo.
Fotografija: Odpremo jih na stežaj. FOTO: Gilitukha/Getty Images
Odpri galerijo
Odpremo jih na stežaj. FOTO: Gilitukha/Getty Images

Po nadpovprečno toplem oktobru so začeli svoje domove ogrevati še zadnji lastniki stanovanj. Letošnjo ogrevalno sezono bo zaradi energetske draginje zaznamovalo varčevanje z energenti, toda Arian Freytag iz nemškega združenja potrošnikov svetuje, da v prostoru ne bi smelo biti manj kot 16 stopinj Celzija, saj tako še povečamo možnost za nastanek vlage, s tem pa tudi pojav plesni.

V pisarnah z več zaposlenimi je nujno odpiranje oken. FOTO: Getty Images
V pisarnah z več zaposlenimi je nujno odpiranje oken. FOTO: Getty Images

Ob primerni temperaturi zraka v prostoru, to je 22 stopinj Celzija, je treba redno skrbeti za ustrezno prezračevanje. To je še posebno pomembno, če v zaprtih prostorih sušimo perilo, imamo veliko sobnih rastlin, kuhamo brez kuhinjske mape in ko v gospodinjstvu živi več oseb. »Štiričlanska družina vsak dan v zrak prostora, kjer biva, izpusti med šest in 12 litrov vode,« ponazori Freytag in dodaja, da je treba ta vlažni zrak nujno zamenjati s suhim in s kisikom obogatenim zrakom iz okolice.

Okna in balkonska vrata na stežaj vsako jutro in večer odpremo za od pet do deset minut, naredimo prepih. Strokovnjaki odsvetujejo, da imamo okna odprta na kip, saj tako prostora ne prezračimo, ampak le ohladimo.

Strokovnjaki iz Centra za zdravstveno ekologijo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) izpostavijo, da je prezračevanje zelo pomembno, ker ima zrak, ki ga dihamo v zaprtih prostorih, neposreden učinek na naše zdravje. »Prezračevanje prostorov je tudi eden od pomembnih higienskih ukrepov za preprečevanje širjenja številnih povzročiteljev nalezljivih bolezni, ki se prenašajo prek zraka,« razložijo.

​Mnogi se velikokrat ne zavedajo, da so zboleli zaradi slabega ali onesnaženega zraka v zaprtih prostorih. »Takrat, ko vzrokov bolezni ne poznamo, govorimo o sindromu bolnih stavb. Pri tem se v času zadrževanja v stavbi pojavijo zdravstvene težave, kot so glavobol, težave s koncentracijo, suho žrelo, suhe oči, draženje sluznic, slabost. Težave zaznavamo le v času zadrževanja v stavbi. Točnega vzroka za slabo počutje ne moremo ugotoviti, kaže pa, da je v povezavi s prezračevalnimi in klimatskimi napravami, sproščanjem kemikalij iz različnih materialov, z ogrevanjem, prisotnostjo plesni v notranjem okolju. Ko stavbo zapustimo, težave izzvenijo,« pravijo strokovnjaki z NIJZ.

Prostore sicer lahko prezračujemo naravno in mehansko, mogoča je še kombinacija obeh. Prvega, kot rečeno, zagotovimo z odpiranjem oken, drugega z mehansko napravo. »Priporočamo, da mehanska naprava deluje ves čas, 24 ur na dan, 7 dni v tednu. Na običajnih oziroma povišanih nastavitvah pretoka zraka naj naprava deluje vsaj dve uri pred prihodom ljudi in še vsaj dve uri po njihovem odhodu iz zaprtega prostora. Kadar so v prostorih prisotni ljudje, naj mehansko prezračevanje deluje s povečanim pretokom zraka, sicer pa je ta lahko zmanjšan. Sisteme ogrevanja in ohlajanja lahko uporabljamo kot običajno,« svetujejo pri NIJZ. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije