Venezuelski vlada in opozicija dosegli sporazum o predsedniških volitvah

Dogovor so v skupni izjavi nemudoma pozdravili v ZDA in EU-ju.

Sporazum o volitvah je bil sklenjen v okviru novega kroga pogajanj, ki na Barbadosu potekajo pod pokroviteljstvom Norveške. Opozicija, ki jo podpira več držav na čelu z ZDA, namreč ni priznala ponovne izvolitve predsednika Nicolasa Madura leta 2018. ZDA so potem okrepile sankcije, ki so jih prvič uvedle 2015 zaradi brutalnega zatiranja protivladnih protestov.

Zaradi energetske krize, ki jo je sprožila ruska vojna proti Ukrajini, so se obnovila globalna prizadevanja za rešitev krize v Venezueli, ki ima največje zaloge nafte na svetu.

Pogajanja med vlado in opozicijo so se začela avgusta 2021, vendar so bila prekinjena, nakar so se spet za kratek čas nadaljevala do novembra 2022, ko so se spet prekinila, ker je Madurova vlada nadaljevanje pogojevala z odmrznitvijo treh milijard dolarjev od prodaje nafte, zamrznjenih v tujini zaradi sankcij.

Vlada zaradi dogovora pričakuje omilitev sankcij, opozicija pa poštene volitve, na katerih upa v zmago nad režimom, ki ga krivi za vso bedo zadnjih let. Na opazovanje volitev bodo povabljene tehnične misije iz EU-ja, ZN-a, Afriške unije in Medameriške zveze volilnih organizacij.

Eno od nerešenih vprašanj je bila odprava diskvalifikacij predsedniških kandidatov, ki se želijo zoperstaviti Maduru. V podpisanem sporazumu je omenjeno, da se vsem kandidatom dovoli kandidatura, če izpolnjujejo zahteve v skladu s postopki, določenimi v venezuelski zakonodaji.

Opozicijska kandidatka Maria Corina Machado, ki je veljala za favoritko za volilni spopad z Madurom, je bila denimo zaradi spodbujanja sankcij diskvalificirana za 15 let. Predstavniki vlade so na Barbadosu vztrajali, da ne sme kandidirati nihče, ki je bil obsojen za kaznivo dejanje.

Skupna izjava državnega sekretarja ZDA Antonyja Blinkna, visokega predstavnika EU-ja za zunanjo in varnostno politiko Josepa Borrella, kanadske ministrice za zunanje zadeve Melanie Joy in zunanjega ministra Velike Britanije Jamesa Cleverlyja pozdravlja politični dogovor kot nujen korak k ponovni vzpostavitvi demokracije v Venezueli.

"Še naprej pozivamo k brezpogojni izpustitvi vseh neupravičeno pridržanih, k neodvisnosti volilnega procesa in pravosodnih institucij, svobodi izražanja ter spoštovanju človekovih in političnih pravic," so zapisali in dodali, da si bodo v sodelovanju z mednarodnimi partnerji prizadevali za reševanje nujnih potreb vseh Venezuelcev ter za ublažitev humanitarne krize.