V prvem četrtletju je padec cen elektrike zelo verjeten, a ne bo velik. Medtem pri plinu letos pričakujejo večji padec nabavnih cen.

Povprečne cene zemeljskega plina za negospodinjske odjemalce so bile v Sloveniji v zadnjem četrtletju lani medletno nižje za 8,2 odstotka in so znašale 65 evrov za megavatno uro (MWh) brez DDV-ja. V primerjavi s tretjim lanskim četrtletjem pa se niso znižale, kot bi pričakovali glede na dogajanje na nizozemski borzi, temveč so zrasle za 12 odstotkov, je v danes objavljeni analizi zapisal glavni ekonomist Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Bojan Ivanc.

Najvišja rast cene zemeljskega plina za negospodinjske odjemalce je bila v drugi kategoriji porabe, to je od 1000 do 10.000 gigajoulov, cena pa se je povišala za šestino, na 90 evrov za MWh brez DDV-ja. "Letos zaradi krajše povprečne ročnosti pogodb v industriji pričakujemo večji padec nabavnih cen zemeljskega plina," je navedel Ivanc.

Negospodinjski odjemalci so se v zadnjem četrtletju leta 2023 še vedno spopadali z visokimi cenami električne energije. Povprečne cene električne energije so bile zanje medletno višje za 8,5 odstotka, znašale so 209 evrov za MWh brez DDV-ja. Vendar so se tretje zaporedno četrtletje v četrtletni primerjavi pocenile, in sicer za 2,2 odstotka. To je bila po Ivančevih navedbah posledica predvsem pretežne pojavnosti letnih pogodb o zakupu električne energije.

Najbolj so se cene znižale v šesti kategoriji porabe, to je od 70.000 do 150.000 MWh, in sicer za 4,7 odstotka, na 170 evrov za MWh. V drugih velikostnih razredih so v povprečju upadle le za slab odstotek. Glede na povprečje leta 2021 so bile cene v zadnjem četrtletju 2023 za 1,4-krat višje v četrti kategoriji porabe, medtem ko so bile najmanj, za dve tretjini, višje v prvi kategoriji porabe.

"Povprečna tehtana cena električne energije za negospodinjske odjemalce se počasi znižuje predvsem zaradi pretežno letnih zakupov. Padec cene je v letošnjem prvem četrtletju zelo verjeten, vendar ne bo tako dramatičen, ker so številna podjetja zakupila električno energijo v sredini leta 2023 ali celo v letu 2022, ko so bile cene višje," je v analizi med drugim ocenil Ivanc.