Umetnost, ki povezuje

V petek zvečer so v Vili Vipolže odprli zaključno razstavo v sklopu mednarodnega Festivala vizualnih umetnosti Art Circle Spring 2024. Na slednjem je sodelovalo 24 umetnikov iz kar devetih držav: Hrvaške, Poljske, Nizozemske, Španije, Italije, Belgije, Japonske, Nemčije in Avstrije.

Dela umetnikov, ki so sodelovali v projektu ArtCircle Spring 2024 
so razstavljena v Vili Vipolže. Foto: Larisa Krajnik
Dela umetnikov, ki so sodelovali v projektu ArtCircle Spring 2024 so razstavljena v Vili Vipolže. Foto: Larisa Krajnik

VIPOLŽE > V času ustvarjalnega tedna jih je naveza kulturnih ambasad gostila na kar 20 lokacijah na slovenski in italijanski strani Brd, v Vipavski dolini in na Krasu. V prihajajočem letu v sklopu Evropske prestolnice kulture GO!2025 načrtujejo razširitev na še 5 lokacij.

Letošnja, že 13. izvedba dogodka je bila za organizatorje še posebej pomembna in čustvena, saj so po letih dogovarjanj naposled le podelili prvo nagrado Etko Tutta, posvečeno goriškemu umetniku, sicer idejnemu očetu kulturnih ambasad, ki se je pred dvema letoma po težki bolezni za vedno poslovil.

24

umetnikov iz

9

držav je sodelovalo v projektu ArtCircle Spring 2024

Kako posebna je ta nagrada zanje je bilo jasno razvidno tudi iz govora umetniškega direktorja, akademskega slikarja Klemna Bruna, ki je poudaril, da tovrstni dogodki in umetnost kot taka, povezuje ljudi širom sveta, izven državno določenih meja in gradi močne mostove novih prijateljstev. Umetnost je namreč univerzalna. Brez besed jo lahko razume vsak, zato so sodelujoči mnenja, da je doseganje najvišje kakovosti izvedbe bistvenega pomena. Prva nagrada Etko Tutta je tako romala v roke japonskega slikarja Norihika Saburija.

55-letni umetnik razstavlja po vsem svetu, tudi v Notranji Mongoliji, Kanarskih otokih in Madridu, zaslovel je pa s svojim projektom leta 2008, ko je na eni izmed osnovnih šol na Japonskem ustvaril 2300 papirnatih lampijonov. Več o projektu ArtCircle lahko preberete v 7. valu že ta konec tedna.


Najbolj brano