Ob tem so oblasti tudi prekinile dostop do mobilnega interneta. V Združenih narodih so izrazili zaskrbljenost nad dogajanjem v tej zahodnoafriški državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Predsedniške volitve bi morale v Senegalu potekati 25. februarja, vendar jih je predsednik Sall 4. februarja, ko bi se morala začeti kampanja, preložil. Odločitev je utemeljil z argumentom, da je preložitev neizogibna zaradi spora med parlamentom in ustavnim sodiščem o izločitvi nekaterih kandidatov.

Parlament v Dakarju je preložitev do 15. decembra podprl, vendar šele po tem, ko so varnostne sile vdrle v hram demokracije in od tam odstranile več opozicijskih poslancev, ki so odločitvi nasprotovali.

Koalicija Aar Sunu Election oziroma v prevodu Zaščitimo naše volitve, ki vključuje civilno družbo, verske in druge skupine, je zaradi preložitve volitev pozvala k protestu. Vendar pa so za danes načrtovan shod oblasti prepovedale, češ da obstaja nevarnost resnih motenj javnega reda in miru, poroča britanski BBC.

Po navedbah AFP-ja so sicer oblasti zborovanje prepovedale zaradi načrtovane poti, ki so jo nameravali prehoditi udeleženci, saj naj bi s tem močno ovirali promet.

Ob tem so tudi že drugič ta mesec onemogočili dostop do mobilnega interneta v državi. Kot je sporočilo ministrstvo za komunikacije, naj bi s tem preprečili širjenje sovražnih sporočil na družbenih omrežjih, ki je v preteklosti že vodilo v nasilne proteste.

Na dogajanje se je danes odzval ZN in izrazil zaskrbljenost. "Po poročilih o nepotrebni in nesorazmerni uporabi sile proti protestnikom in omejevanju državljanskega prostora pozivamo oblasti, naj zagotovijo, da bodo spoštovale dolgoletno tradicijo demokracije in spoštovanja človekovih pravic v Senegalu," je dejala tiskovna predstavnica urada ZN-a za človekove pravice Liz Throssell.

Razlog za preložitev volitev naj bi bil tudi predsednikov strah pred nemiri. Kmalu po objavi novice o preložitvi so sicer v nasilnih protestih umrli najmanj trije ljudje. Povrhu je bilo po besedah Throssell po vsej državi aretiranih več kot 260 ljudi, vključno z novinarji.