Zasebnost
Nepremičnine

Kopalnica na terasi ali vrtu: od lavorja do jacuzzija

Z večjo ali manjšo zunanjo kopalnico se bo dalo precej lažje preživeti vročinske valove

Podporniki obveščajo

FINANCE
Nepremičnine
Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus
Nepremičnine
DAN ODPRTIH VRAT
NepremičninePodpornik projekta Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus

V okolici Kranja si jo boste lahko ogledali na dnevu odprtih vrat

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev
Nepremičnine
NepremičninePodpornik projekta Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev

Na treh različnih lokacijah bo od 23. do 25. marca 2023 na ogled pet različnih Marlesovih hiš, postavljenih na ključ.

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na dan odprtih vrat v naselju DRENovo
FINANCE
Nepremičnine
Poletna šola fakultete za gradbeništvo in geodezijo
17.06.2023 08:00
Dopolnjeno: 18.06.2023 08:54
Čas branja: 10 min

Vročinski valovi postajajo stalnica, želja po osvežitvi pa že nekaj let ni več omejena zgolj na obmorske kraje. Tako ljudje ob svojih hišah čedalje pogosteje postavljajo tudi zunanje kopalnice. Kajti nikjer ne piše, da morajo biti razkošne ali drage. In nikjer ne piše, da si svoj mokri prostor pod soncem lahko omislijo le tisti, ki imajo vrt in bazen. Že navadna zunanja prha bo prispevala k ohladitvi, manj pa bo tudi vlage v notranjih prostorih. Za praktične nasvete, kako si urediti kopalnico na terasi ali vrtu, smo povprašali na oddelku keramike v podjetju Topdom.

Alfa in omega: voda

Poleg želja in možnosti je najpomembnejši dejavnik pri zasnovi zunanje kopalnice nedvomno voda. Brez vodovodnega priključka in odtoka v kanalizacijo ne bo šlo. Kar pomeni, da bo treba poklicati vodovodarja, ki bo povedal, kaj, kako in za koliko je treba narediti.

Treba se bo tudi odločiti, ali bo potrebna le hladna ali tudi topla voda. Ob široki paleti raznovrstnih solarnih prh in električnih grelnih armatur dovod tople vode ni nujno potreben, pravijo v Topdomu. A če se vseeno odločite zanj, je treba cevi ustrezno toplotno izolirati. In pred zimo bo vodovodne cevi in odtoke treba izprazniti in zaščititi pred zmrzovanjem. Še splošen napotek, da je treba nujno hidroizolirati steno, če je na drugi strani zunanje kopalnice notranji bivalni prostor. Tako ne bo prišlo do zamakanja navznoter.

Načrtujte hkrati z novogradnjo

Seveda bo razširitev vodovodne instalacije pomenila strošek in nadležno umazanijo. Kajti ne bo šlo brez izkopov in prebojev sten. Po drugi strani poseg ni nujno zelo drag niti zelo obsežen. Če se zunanja kopalnica uredi kot podaljšek notranje, bodo povezave lahko krajše, težave z nezadostnim ali napačnim padcem pa se lahko rešijo s črpalkami. Še manj dela bo, če sta zunanji vir vode in ustrezen odtok že na voljo.

Zato je najbolje, pa tudi najceneje, če se zunanja kopalnica predvidi že pri projektiranju stanovanjske hiše in urejanju njene okolice. Stroški izvajanja napeljav bodo nižji, saj prebojev ne bo treba vrtati naknadno, precej manj pa bo tudi čiščenja.

Tudi osvetlitev ne sme manjkati

In ko smo že pri instalacijah, je treba pomisliti še na električno napeljavo. Brez nje osvetlitev sicer ne bo odpadla, saj je na voljo bogata ponudba solarnih svetil. Odločitev zanje bo ekološka in cenejša, res pa je, da osvetlitev ne bo najmočnejša. Enostavna bo tudi vgradnja, saj se večina solarnih svetilk enostavno zarine v zemljo ali položi na tla oziroma polico.

Solarne svetilke so praviloma oblikovane z mislijo na estetski učinek in tako bodo služile dvojno – najprej kot svetilo, potem še kot dekoracija. Odlično se obnese, denimo, postavitev solarne ali navadne svetilke v bližino cvetličnega lonca ali korita oziroma na vrtu v bližini zanimive zasaditve.

Kje je najboljši prostor na terasi

Medtem ko se je v blokovskem stanovanju z majhnim balkonom zares treba odpovedati vsemu razen pregovornemu lavorju, je že malo večja terasa lahko nekaj povsem drugega. Če nosilnost konstrukcije dopušča, ni ovir, da nanjo ne bi postavili jacuzzija ali masažnega bazena, ki je lahko v uporabi tudi v hladnejših delih leta.

Precej cenejši je kotiček s solarno ali navadno prho ali pa napihljiv bazen. Plavanje bo sicer odpadlo, ne pa tudi poležavanje v vodi s hladno pijačo pri roki. Pred pogledi sosedov se vodni kotiček lahko zakrije s premičnim zastorom ali navpično markizo, še lepše pa s panojem z umetnim ali naravnim zelenjem.

Praviloma je na terasah poskrbljeno za odtok vode, pa tudi za pravilno izvedeno hidroizolacijo, tako da spodnjim sosedom ne bi smelo zamakati. Vsekakor pa je treba preveriti statično odpornost in izpust vode izvajati postopoma.

Pomembno: zaščita pred pogledi

V kopalnici vlada intima. Zato bo treba preprečiti možnost pogledov. To se lahko doseže po številnih poteh, pomembno pa je, da se slog prilagodi slogu glavnega objekta. Sicer so stene zunanje kopalnice lahko iz najrazličnejših materialov od lesa, odpornega proti vremenskim vplivom in vodi, do perforirane ali lasersko razrezane pločevine na nosilcih, pa do zidanih sten oziroma ograj iz debelih bambusovih debel in zasaditve s primernimi rastlinami. Te so lahko tudi umetne. Smiselno je razmisliti tudi o nadstrešitvi. Ta je lahko premična ali pa fiksna, vsekakor pa podaljša dobo uporabnosti zunanje kopalnice.

Vrtna kopalnica

Če vrt to omogoča, če torej ni ob prometni cesti, ob pločniku ali tik ob sosedovem vrtu, je lahko domišljiji prepuščena prosta pot, seveda v okviru finančnih omejitev. Morda bo zadostovala že skromna prha, umesti pa se lahko tudi vkopana ali prostostoječa kad. Marsikdo je vodo na vrt že napeljal, bodisi za uporabo v letni kuhinji bodisi za zalivanje vrta, in morda se lahko izkoristijo trenutne napeljave. Najmanj dela in kopanja pa bo, če se zunanja kopalnica umesti blizu vode in odtokov.

Ljubiteljski vrtnarji potrebujejo še kaj drugega

Tisti, ki so ljubitelji vrtnih opravil, bodo v zunanji kopalnici gotovo veseli ne le prhe, ampak tudi globokega korita za pranje pridelane zelenjave in umazanih vrtnih škornjev. V tem primeru bo zunanja kopalnica križanec med kopalnico in utilitijem, obe področji pa se lahko lično ločita s steno, ki se lahko izkoristi za obešanje in odlaganje z obeh strani.

Na kopalniški strani se predvidijo priročne kljuke za obešanje brisač in kopalnih plaščev, na »zelenjavni« strani pa police za odlaganje košar in priročen odcejalnik za že oprane pridelke. Bližina letne kuhinje, kjer se pobrani pridelki lahko razrežejo, blanširajo in vkuhajo, postane v tem primeru še bolj praktična.

Kad s prho za pranje pasjih in drugih tačk

Zunanje plitve kadi s priročno prho bodo veseli lastniki štirinožnih ljubljenčkov, pa tudi starši majhnih otrok. Odlično bo služila ob deževnem vremenu, ko bo mogoče blatne pasje tačke ali umazane gumijaste škornje enostavno in hitro oprati s prho. Plitva kad pa bo ob lepem vremenu tudi v veselje majhnim in večjim otrokom, saj se lahko uporablja tudi kot poligon za spuščanje ladjic in obveznih gumijastih račk. Ne bo odveč razmisliti tudi o zaščiti sten v bližini oziroma poskrbeti za pralen in vodoodporen zaključni sloj.

Kaj bi ustrezalo mladi družini

Poleg kadi za užitkarsko in nesankcionirano cepetanje v vodi bo vsak starš vesel možnosti, da otroka po igri umije še zunaj in si s tem prihrani čiščenje tal v notranjih prostorih. A ker otroka v še tako plitvi kadi ne smemo izpustiti izpred oči, bo morda varneje poleg domačega peskovnika postaviti prho. Vsekakor pa je treba poskrbeti, da bodo tla na območju pršenja vode nedrsna. Pri oblogah s keramičnimi ploščicami je tako priporočljivo izbrati tiste z visokim protizdrsnim faktorjem razreda R12.

Hedonistično velneško uživanje

Povsem drugače se zunanja kopalnica lahko zasnuje za ljubitelje miru, sproščanja in poležavanja v kadi. Poleg tega, da je lahko povezana tudi z zunanjo ali notranjo savno, je lahko taka zunanja kopalnica na vrtu pravi zenovski kotiček. Poleg masažne ali navadne kadi in skoraj obvezne prhe so za take kotičke značilne obilne zasaditve s pomirjajočim zelenjem, diskretno osvetlitvijo in povsem naravnimi materiali, kot so kamni, skale in les.

Obvezna prha, če je na vrtu bazen

Da je poleg bazena v vsakem primeru potrebna prha, je že samo po sebi umevno. Pred uporabo bazena je prhanje priporočljivo zato, da se bazenske vode, zlasti pa filter, ne obremenjujejo z ostanki dezodorantov in krem. Po plavanju pa je kožo treba zaščititi pred delovanjem klora in algicidov, ki so nepogrešljiv sestavni del nege bazenske vode. Prhe ob bazenu ni treba skrivati, praviloma so izvedbe očem prijetne in marsikatera je celo v okras. Pametno pa je poskrbeti za protipršno zaščito tistih, ki se zadržujejo ob bazenu in seveda za nedrsno talno oblogo.

Koliko denarja bo treba odšteti

Za precej manj kot sto evrov in nekaj rokodelske spretnosti je izvedljiva vsaka prha, ki se lahko priklopi na gibljivo plastično vodno cev za zalivanje vrta. Od dobrih sto evrov naprej so na voljo že zelo spodobne solarne prhe, ki bodo ponujale tudi toplo vodo. Od tod naprej pa pravzaprav ni omejitev.

Če bo zunanja kopalnica umeščena med obstoječe zunanje stene ali druge zidove, bo izvedba cenejša, drugače bo dražja, ker bo treba poskrbeti tudi za zaščito pred pršenjem ali pogledi. A tudi tu je na voljo precej cenejših in dražjih različic. Načeloma velja, da med zunanjo in notranjo kopalnico ni večjih razlik v ceni. Čeprav je pri zunanji kopalnici računati na manjše površine, ki jih je treba oblagati, pa je treba uporabiti zahtevnejše materiale.

Ni primeren vsak material

Materiali v zunanjih kopalnicah bodo morali prenesti marsikatero vremensko obremenitev. Pri njihovem izboru je treba pomisliti na temperaturna nihanja, pa tudi na žgoče sonce in zmrzal. Na voljo je široka paleta različnih materialov za oblaganje tako sten kot tal, ki tem zahtevam popolnoma zadostijo – od lesa do betona in keramike. Pri Topdomu sicer zaradi trpežnosti, enostavnega vzdrževanja in protizdrsnih lastnosti priporočajo granitogres keramiko. Sicer pa je primernih materialov toliko, da se zlahka najde kombinacija primernih za vsako potrebo, za vsak slog in za vsak žep. In z večjo ali manjšo zunanjo kopalnico se bo tudi vročinske valove dalo preživeti precej lažje.

Članek je bil objavljen v prilogi Gradnja in bivanje, junij 2023.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Avto
Avto Varno na poti

Dinamičen ritem življenja in poln urnik zahtevata hitro odzivnost in mobilnost.

FINANCE
Koliko tisočakov bi lahko prihranili z reciklažo odpadnih voda
Finance
Jana Petkovšek Štakul Koliko tisočakov bi lahko prihranili z reciklažo odpadnih voda 3

S Hakimom El Khiarjem smo pred razvojnim forumom slovenske Istre govorili o potencialnih rešitvah za bolj preudarno rabo vode in njeno shranjevanje

FINANCE
Razvojni forum slovenske Istre: poteka pospešeno iskanje rešitev za vodooskrbo v Istri
Finance
Jana Petkovšek Štakul Razvojni forum slovenske Istre: poteka pospešeno iskanje rešitev za vodooskrbo v Istri

Predstavniki lokalnih skupnosti in podjetij za oskrbo s pitno vodo bodo do konca tedna predstavili rešitve medresorski delovni skupini

FINANCE
Manager
Vodna kriza: ledenike smo stalili, zdaj čakamo na dež
Manager
ManagerNataša Koražija Vodna kriza: ledenike smo stalili, zdaj čakamo na dež 5

V senci energetske krize smo pozabili na sušo, čeprav brez vode ni elektrike niti hrane.

FINANCE
Kje upravljavci vidijo priložnosti na trgih?
PRO
Finance
Naj skladi 2024
Finance PRO Kje upravljavci vidijo priložnosti na trgih? (PRO)

Kot veleva zdaj že dolgoletna tradicija, smo tudi letos izbrali najboljše vzajemne in pokojninske sklade ter razglasili najboljšega upravljavca in upravljavsko družbo leta.

FINANCE
Obrat: gradbeni material se je pocenil, tudi zaradi pričakovane recesije
Finance
Tanja Smrekar Obrat: gradbeni material se je pocenil, tudi zaradi pričakovane recesije 2

Cene so še daleč od minulega leta, čeprav se material večinoma ceni, izjema je na primer cement; kakšne so napovedi trgovcev z gradbenim materialom in gradbincev

FINANCE
Subvencije
Subvencije za naložbe: kako se podjetja spopadajo z negotovostjo glede cen in dobav
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin Subvencije za naložbe: kako se podjetja spopadajo z negotovostjo glede cen in dobav

Prek razpisa je bilo 47 podjetjem iz lesne industrije odobrenih skoraj 26 milijonov evrov za naložbe v povečanje predelave

FINANCE
Zdaj je znano: za vodo v Istri bodo najprej dali dva milijona evrov
Finance
Jana Petkovšek Štakul Zdaj je znano: za vodo v Istri bodo najprej dali dva milijona evrov 2

Okoljski minister Uroš Brežan je napovedal 90 milijonov evrov iz kohezijskih sredstev za srednjeročne rešitve oskrbe z vodo v Istri in na Krasu

FINANCE
Manager
(intervju) P. Banovec: Gre preprosto za to, da razpoložljiva voda ne zadošča več za naše potrebe
Manager
ManagerNataša Koražija (intervju) P. Banovec: Gre preprosto za to, da razpoložljiva voda ne zadošča več za naše potrebe 10

Primož Banovec, direktor Inštituta za vodarstvo: Začnimo z meritvami. Koliko vode izgubljajo posamezna komunalna podjetja? Ne vemo, ker ni dobrih podatkov, koliko vode komunalna podjetja sploh črpajo.