Prijavitelji evropskih in mednarodnih patentov bodo dobili tudi možnost dodatnih finančnih ugodnosti.

Nedavno sprejeta novela zakona o industrijski lastnini omogoča, da lahko urad za intelektualno lastnino sklepa pogodbe z drugimi uradi in organizacijami za zagotovitev novih informacijskih storitev urada. Sklenitev današnjega sporazuma omogoča prijaviteljem nacionalnih patentov, da že v nekaj mesecih po vložitvi prijave pridobijo kakovostno informacijo o tem, ali njihov izum izpolnjuje pogoje za podelitev patenta, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.

Evropska patentna organizacija omogoča uradom, s katerimi ima sklenjen tak sporazum, sklenitev dodatnega sporazuma, ki nekaterim prijaviteljem omogoča uveljavljanje finančnih olajšav. Evropski patentni urad namreč za poizvedbo o stanju tehnike s pisnim mnenjem, kadar je ta vložena prek urada, s katerim ima sklenjen sporazum, nekaterim prijaviteljem (fizične osebe, univerze in neprofitne raziskovalne ustanove ter mala in srednje velika podjetja) prizna finančno olajšavo v višini 80 odstotkov cene storitve, in sicer za do največ 400 nacionalnih patentnih prijav letno.

Dodatne finančne ugodnosti bi bili lahko deležni tudi prijavitelji nacionalnih patentov, za katere bi poizvedbo o stanju tehnike že naredil Evropski patentni urad, kadar bi za isti izum vložili še evropsko patentno prijavo po evropski patentni konvenciji ali mednarodno patentno prijavo.

Sporazum sta ob navzočnosti ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana podpisala predsednik Evropskega patentnega urada Antonio Campinos in direktorica urada za intelektualno lastnino Karin Žvokelj.

Han je ob tej priložnosti izrazil zadovoljstvo nad odličnim sodelovanjem z Evropsko patentno organizacijo in Evropskim patentnim uradom. "Slovenska podjetja bodo lahko konkurenčna le, če bodo vlagala v raziskave in razvoj ter bodo inovativna. Inovacije pa je treba ustrezno varovati s pravicami intelektualne lastnine," je poudaril.

Žvokelj je poudarila, da je patentna politika eden ključnih temeljev vsake sodobne inovacijske in s tem tudi gospodarske politike. Podpis sporazuma slovenskim podjetjem po njenih besedah omogoča lažjo, hitrejšo in v nekaterih primerih tudi cenejšo pridobitev kakovostne informacije Evropskega patentnega urada o tem, ali njihov izum izpolnjuje vse pogoje za podelitev patenta.

Campinos pa je ob podpisu izpostavil "izjemni napredek", dosežen od njegovega zadnjega srečanja s Hanom decembra. "Ta sistem sodelovanja prinaša številne pozitivne rezultate, zlasti lažji dostop do enotnega patenta in bistveno boljše možnosti za uporabnike," je poudaril.

Pred podpisom sporazuma, ki ga je doslej sklenilo 16 od skupno 39 držav članic Evropske patentne organizacije, je Campinos obiskal tudi novomeško podjetje Krka kot primer uspešnega slovenskega podjetja v farmacevtski panogi, ki ima v lasti veliko patentov.