franci kek Lady

Petru Vilfanu je dal banano

steven-tyler Svet24.si

Sodnik zavrnil tožbo proti Stevenu Tylerju

1683742138-dsc7401-01-1683742078843 Necenzurirano

Kenguru v togi ali zakaj Jaklič ne bi smel več ...

bogovic tomc zver Reporter.si

Skrivajo premoženje: razkrivamo nepremičnine, ki...

soudani hilal gw Ekipa24.si

Ojoj! Kaj je zgrešil veliki zvezdnik Maribora, ...

masterchef, 10 Njena.si

Teden dni premora za MasterChef Slovenija

doncic Ekipa24.si

Bo igral? Navijači Dallasa v skrbeh zaradi ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Poslanci DeSUS se še niso izjasnili, ali bodo podprli interpelacijo Dikaučiča

Deli na:
Poslanci DeSUS se še niso izjasnili, ali bodo podprli interpelacijo Dikaučiča

Pravosodni minister Marjan Dikaučič v DZ - Foto: Matija Sušnik/DZ

V poslanskih skupinah LMŠ, SD, Levice, SAB in NeP vztrajajo pri očitkih iz interpelacije, ki so jo vložili zoper ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča ter med drugim opozarjajo, da ministrstvo vodi človek, ki sam ne spoštuje pravnega reda. V DeSUS se bodo o tem, ali bodo interpelacijo podprli, odločili po zagovoru ministra.

Tudi DeSUS so zmotili očitki o domnevnih nepravilnostih v preteklem ravnanju ministra. Kot je ugotavljal Ivan Hršak (DeSUS) "temna preteklost novega ministra vedno znova prihaja na dan", največji pomislek imajo zato zaradi domnevnih davčnih utaj in domnevnega ponarejanja pravosodnih listih. "Da je pravosodni minister v sodni preiskavi, je precedens, ki ga v DeSUS preprosto ne moremo razumeti," je poudaril Hršak.

Dodal je, da so zaskrbljujoči tudi zapisi glede njegovega dela kot stečajnega upravitelja in o njegovi povezavi s slamnatimi podjetji. Od ministra zato danes pričakujejo konkretne odgovore. Kot so že pojasnili, se močno nagibajo k podpori interpelaciji, a bodo prisluhnili tudi zagovoru ministra in se po končani razpravi odločili, kako bodo glasovali, je napovedal Hršak.

Če bi poslanska skupina DeSUS interpelacijo enotno podprla, bi ob prisotnosti vseh poslancev predlagateljic interpelacije Dikaučič ministrski stolček danes lahko izgubil.

V LMŠ današnje glasovanje o interpelaciji sicer razumejo kot glasovanje o razrešitvi vlade, glasovanje, pri katerem se je mogoče opredeliti le za ali proti, je opozoril vodja poslanske skupine Brane Golubović. Neglasovanje bi po njegovem pomenilo, da si nekateri zaradi osebnih interesov ali strahu zatiskajo oči pred vladnimi pritiski na sodstvo, evtanazijo demokracije.

Dodal je, da Dikaučič, ki je v sodnih postopkih zaradi suma kaznivega dejanja utaje davkov in ponarejanja uradnih listin, simbolizira vse, kar je z današnjo vlado narobe: nedostojnost, nestrokovnost, napuh, samovoljo, nižanje politične kulture, prepričanje, da so vladajoči prvorazredni, da je država njihova last in plen, avtokratskost in kleptokracijo.

Glede na preteklost Dikaučiča in nanj naslovljenih očitkov se državljani upravičeno sprašujejo, kako mu lahko zaupajo, da bo pripravil zakonodajo, ki bo kakovostna in ki predvsem ne bo povezana s partikularnimi, zasebnimi interesi, je opozorila Meira Hot (SD). Poleg tega po njenih besedah Dikaučič nosi tudi kolektivno odgovornost za delo vlade, ki po njenih besedah po "tekočem traku" sprejema neustavne odločitve.

Pravosodnemu ministru je med drugim očitala odgovornost za neimenovanje slovenskih državnih tožilcev, znižanje proračunskih sredstev pravosodnim proračunskim uporabnikom za prihodnje leto ter izpostavila njegovo vlogo pri neimenovanju evropskih delegiranih tožilcev. Na koncu je vlada prejšnji teden sicer imenovala dva evropska delegirana državna tožilca, pa vendarle zgolj začasno. Zdaj pravniki opozarjajo, da pojem začasnosti imenovanja sploh ne obstaja, je opozorila.



Na čelu pravosodnega ministrstva je človek, ki ne spoštuje pravnega reda in je trenutno v predkazenskem postopku zaradi kaznivih dejanj davčne zatajitve, je v imenu SAB opozorila Maša Kociper. "Če državo vodijo ljudje, ki ne spoštujejo temeljnih pravnih postulatov, kako lahko to pričakujemo od državljanov," je dejala poslanka.

Po njenih besedah se je zaradi nespoštovanja zakonov, ustave in sodnih odločb Slovenija že uvrstila na neslaven seznam držav, ki jih EU šteje za problematične in imajo težave z vladavino prava. Sklep vlade o začasnem imenovanju dveh delegiranih tožilcev pa v SAB vidijo kot "ponesrečen poskus reševanja kože ministra", saj zakon začasnega imenovanja delegiranih tožilcev sploh ne predvideva.

V Levici bodo "brez kančka dvoma enotno podprli interpelacijo", je napovedala Nataša Sukič. Upajo in verjamejo namreč, da bodo končno prevladala etična merila in razum ter da bo Dikaučič z današnjim dnem zaključil svoja ministrsko avanturo, do katere po prepričanju poslancev Levice sploh ne bi smelo priti.

Biti minister za pravosodje bi morala biti ena najvišjih in najbolj odgovornih funkcij v izvršni oblasti, "a stvari se radikalno spremenijo, ko si ministra za pravosodje izmislita in zaželita Zdravko Počivalšek in Janez Janša", je opozorila.

Janja Sluga (NeP) pa je poudarila, da vlada in njeni predstavniki s svojimi ravnanji ljudem sporočajo, da pred zakonom nismo vsi enaki. Pravosodni minister pa pri tem ni nobena izjema. "Že dejstvo, da imamo v tej državi ministra za pravosodje, ki je v sodni preiskavi zaradi utaje davkov, je preprosto nespodobno," je dejala.

Med "nespodobnimi zgodbami" ministra je med drugim izpostavila tudi (ne)plačilo komunalnega prispevka. Kar zadeva zgodbo z izbiro evropskih delegiranih tožilcev, pa je ugotavljala, da bil na mesto prejšnje ministrice Lilijane Kozlovič imenovan človek, "ki je očitno z odprtimi rokami sprejel nalogo zrušiti že izveden zakonit postopek".

SNS v uvodni predstavitvi stališč poslanskih skupin svojega ni predstavila.