Kornati: zaradi šakalov si domačini ne upajo niti na sprehod

Kornati se že več let ubadajo s prekomernim številom šakalov, ki so povzročali težave predvsem ovčerejcem. A njihovo število je tako naraslo, da si prebivalci po poročanju lokalnih medijev ne upajo več niti na sprehod.

Nekdaj 13.000 ovac, ki so na otokih prosto živele vse leto, skorajda 
ni več.  Foto: unsplash.com
Nekdaj 13.000 ovac, ki so na otokih prosto živele vse leto, skorajda ni več.  Foto: unsplash.com

KORNATI >“Strah nas je, zelo je neprijetno, sploh ponoči, ko zavijajo,” je dejal eden od krajanov za Slobodno Dalmacijo in dodal: “Zveri se niti več ne bojijo ljudi in niti več ne čakajo do večera, da gredo na lov.” Ljudje po pisanju omenjenega časnika čakajo, da se država bolj aktivno vključi v reševanje problematike, sicer “Kornatov, kot jih poznamo, ne bo več”.

Ovac skorajda ni več

Najbolj na udaru šakalov je ovčereja na Kornatih. Nekdaj 13.000 ovac, ki so na otokih prosto živele, skorajda ni več. Šakali so poklali že večino čred, pastirji so obupani in nemočni. “Imamo težave z nacionalnim parkom, z državo, ker ne smemo graditi staj, zaradi zaščite narave. Ne vem pa, koga ščitijo, če ne zavarujejo mene, ovac,” je opozoril eden od ovčerejcev.

Ogrožen tudi turizem?

Šakali na Kornatih nimajo naravnega sovražnika. Njihovo prekomerno število so skušali v preteklosti že zajeziti z odstrelom, pod streli naj bi jih končalo več kot 50 primerkov. Lov na šakale je sicer zelo zahteven in pri tem uporabljajo tudi drone, da jih izsledijo. Naslednji odlov bo že prihodnji mesec, a domačini pravijo, da se ukrepa prepočasi. Dodajajo, da je treba ukrepati še pred novo turistično sezono, da ne bodo poleg ovčereje ogrozili še turizma.

Največji misterij je sicer, kako so se te divje zveri sploh znašle na od celine precej oddaljenih otokih? Po nekaterih govoricah naj bi jih na otoke nekdo pripeljal, obstaja pa tudi teorija, da so šakali kar priplavali na Kornate.


Najbolj brano