Foto: BoBo
Foto: BoBo

Pri mariborskem zavodu za turizem pravijo, da je obrezovanje trte najpomembnejše strokovno opravilo v vinogradu, od njega sta namreč močno odvisna rast in pridelek. Poleg tega je tudi rez Stare trte pomemben protokolarni dogodek, saj mesto njene cepiče podarja izbranim prijateljskim mestom in občinam po vsem svetu. Letos so cepiče znamenite trte prejeli Občina Muta, Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer, Kmetijska zadruga Putniković s Pelješca, Zavod za turizem Baranje in Drevesnica Žižek iz Medžimurja.

"Najbolj oddaljene potomke ostajajo tiste v Saporu, Melbournu, Seulu, Pjongjangu, najlepše rastišče pa je vsaj po mojem mnenju na Praškem gradu, pod kipom našega arhitekta Plečnika. Tista trta raste na res ekskluzivni lokaciji," je povedal skrbnik Stare trte in glavni mestni viničar Stanislav Kocutar.

Letos so podarili pet cepičev. Foto: BoBo
Letos so podarili pet cepičev. Foto: BoBo

Slovesno podelitev je spremljal tudi kratek kulturni program s pozdravnim nagovorom podžupana Mestne občine Maribor Sama Petra Medveda in poročilom skrbnika najstarejše trte. Radovedneže, ki so si rezanje prišli ogledat od blizu, sta nagovorila tudi mariborska vinska kraljica Neža Jarc in nova vinska kraljica Slovenije Maja Pečarič.

Med najboljšimi evropskimi kulinaričnimi destinacijami

Na Vojašniškem trgu so ob posebni priložnosti postavili stojnice s ponudbo lokalnega vina in domačih dobrot, obiskovalci pa so lahko kupili cepljenko potomk najstarejše trte. Muzej najstarejše trte na svetu pa ima dan odprtih vrat.

"Naše mesto je prepoznano kot vinogradniško in gastronomsko središče Slovenije z izjemno naravno in kulturno dediščino. Letos smo prejeli še posebej pomembno potrditev: naziv najboljša evropska kulinarična destinacija in uvrstitev med tri najboljše evropske destinacije. Kljub temu smo vsako leto znova pozitivno presenečeni, kako velik je domač in tuj interes za cepiče naše najstarejše trte," je povedal mariborski župan Saša Arsenovič.

Prvi dogodek cikla prireditev v čast najstarejši trti

Okolica Stare trte je trenutno sicer gradbišče. Julija lani je namreč občina začela obsežno obnovo Lenta od Vodnega stolpa do Studenške brvi, pri Starem mostu pa gradi novo brv čez Dravo. Po besedah župana so se lotili del "z največjo mero skrbnosti in spoštljivosti" do tega dela mesta. "Verjamemo, da bo območje Lenta po revitalizaciji zaživelo v svojem polnem sijaju, tako kot danes že živi kulturnih vsebin poln Vojašniški trg," je povedal.

Stara trta po navedbah mariborskega zavoda za turizem simbolizira bogato vinsko kulturo Maribora, Štajerske in Slovenije. Žametovka oz. modra kavčina je s potrjeno starostjo več kot 400 let vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta sveta, ki še vedno rodi žlahtne sadove. Rez Stare trte je uvodni dogodek cikla prireditev v čast najstarejši trti na svetu. Zavod za turizem Maribor bo letos organiziral med drugim še Žametno večerjo med vinogradi, poletne vinske večere Hiše Stare trte, Festival Stare trte s svečano trgatvijo jeseni in martinovanje.

Rez Stare trte