Foto: Reuters
Foto: Reuters

Na podlagi celovite ocene ter širokega spektra zbranih podatkov in analiz je skupina preiskovalcev sklenila, da je 7. aprila 2018 najmanj en helikopter elitne enote sirskih letalskih sil na mesto Duma blizu Damaska odvrgel dve jeklenki s strupenim klorom na stanovanjski stavbi na območju, kjer živijo civilisti, so ob objavi poročila sporočili iz organizacije s sedežem v Haagu.

"Uporaba kemičnega orožja v Dumi in drugje je nesprejemljiva in pomeni kršitev mednarodnega prava," je poudaril generalni direktor OPCW-ja Fernando Arias. Svet zdaj pozna dejstva, mednarodna skupnost pa mora ukrepati, je dodal.

Zahod je odgovornost že takoj po napadu pripisal sirskim oblastem pod vodstvom predsednika Bašarja Al Asada. ZDA, Združeno kraljestvo in Francija so se odzvali z letalskimi napadi v Siriji.

Oblasti v Damasku in njihova zaveznica Rusija so odgovornost za napad na Dumo, ki je bila pod nadzorom upornikov, ves čas zanikale. Upornike in reševalce so obtožili, da so uprizorili napad in na prizorišče prinesli trupla, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Preiskava kemičnega napada je sicer sprožila polemiko, potem ko so v javnost prišla poročila, da sta dva nekdanja uslužbenca OPCW-ja dvomila o ugotovitvah predhodne preiskave. Vendar je OPCW danes sporočil, da so njegovi preiskovalci "proučili več mogočih scenarijev" in sklenili, da so "napad izvedle sirske arabske letalske sile".

Sirija zanika uporabo kemičnega orožja in trdi, da je svoje zaloge predala v okviru dogovora iz leta 2013, ki ga je sprožil domnevni napad s plinom sarin, v katerem je v predmestju Damaska Guta umrlo 1400 ljudi.