Varovanci Uroša Zormana so bili na današnji tekmi proti Bahrajnu odločni, da popravijo vtis s petkove tekme s Španijo. A tudi po zmagi nad arabsko reprezentanco uvrstitev na olimpijske igre ni bila gotova.

Slovenija je za napredovanje kot druga na turnirju potrebovala zmago ali remi Španije oziroma izjemno visoko zmago Brazilije. Španci pa se kot favoriti niso izneverili polni dvorani navijačev, pa tudi Slovencem ne, na poti do sicer precej tesne zmage nad fizično čvrstimi tekmeci. Odločilna gola so dosegli v predzadnji minuti. V dvorani se je lahko začelo slavje Špancev in tudi slovenske reprezentance, ki je proti koncu tekme v polni zasedbi prišla v dvorano in pospremila zaključek tekme s tribune.

Dolenec: To so najlepši trenutki, lahko bi bili pa najtežji
"Slovenija gre na olimpijske igre. To so najlepši trenutki, lahko bi bili pa najtežji v karieri," je živčno vojno spremljanja odločilne tekme povzel slovenski kapetan Jure Dolenec. Ta je bil na tekmi proti Bahrajnu tokrat v postavi, a zaradi poškodbe gležnja s prve tekme ni stopil na igrišče.

"Mislim, da smo si to mesto na olimpijadi zaslužili, navsezadnje z 10. mestom na svetovnem prvenstvu, pa šestim na evropskem prvenstvu, tudi z dvema zmagama tukaj. Morda na tem turnirju nismo blesteli, ampak na koncu smo naredili svoj posel in hvala Špancem, da so opravili svojega in odigrali v duhu fair playa ter zmagali," je dodal Dolenec.

Slovenci četrtič na OI
Slovenija se je tako četrtič uvrstila na olimpijski rokometni turnir. Pred tem je nastopila na igrah v Sydneyju 2000, Atenah 2004 in Riu de Janeiru 2016.

S tem so rokometaši tudi reprezentanca z največ olimpijskimi nastopi v ekipnih športih v zgodovini samostojne Slovenije. Z zimskih iger imajo dva nastopa doslej hokejisti (2014 in 2018), na poletnih igrah pa so si košarkarji priigrali prvi nastop leta 2021 v Tokiu.

Slovenski rokometaši bodo četrtič igrali pod petimi krogi

Slabši začetek, boljše nadaljevanje
Slovenci so srečanje proti Bahrajnu začeli nekoliko zaspano, kar so Bahrajnčani hitro unovčili, izkoristili so vrzeli v obrambi in povedli z 0:3. Ekipa Uroša Zormana je nato strnila vrste v obrambi in se hitro vrnila. V napadu je igrala bolj povezano, Blaž Janc, Tilen Kodrin in Nejc Cehte so najprej poskrbeli za izenačenje (3:3), Kristjan Horžen in Aleks Vlah pa za prednost dveh zadetkov (6:4). Slovenci niso popuščali, za +5 je z mojstrsko zavrtinčeno žogo z levega krila poskrbel Borut Mačkovšek (13:8). V zaključku polčasa so nato nekajkrat poceni izgubili žogo, a se znova hitro pobrali, s sedmih metrov je Vlah znova vzpostavil prednost petih zadetkov, za najvišjo prednost v prvem delu je iz protinapada v prazno mrežo zadel Janc (17:11). Sireno je za izid ob polčasu (17:12) prehitel Ahmed Fadhul.

Prvi polčas ni bil najboljši, v oči so bodle predvsem poceni izgubljene žoge v napadu, skrb vzbujajoč je bil tudi začetek obračuna, a razlika v (individualni) kakovosti je bila prevelika. Svojo nalogo so Slovenci v prvem polčasu opravili.

Rokometaši do olimpijske vozovnice za Pariz

V nadaljevanju zadržali prednost
Tako kot prvi so tudi drugi polčas Bahrajnčani začeli bolje. Po golu Cehteta so zadeli tri zaporedne gole, nato so imeli priložnost, da zaostanek stopijo že na -2, a je Mohamed Ali storil napako. V nadaljevanju je Slovencem na krilih Mačkovška in Janca uspel delni izid 3:0, s katerim so povedli s 25:19, svoje je z nekaj pomembnimi obrambami dodal tudi Klemen Ferlin. V zaključku srečanja so Zormanovi varovanci mirno držali prednost petih, šestih zadetkov, tekmo so brez večjih težav pripeljali do konca.

Z osmimi goli je bil najučinkovitejši posameznik slovenske reprezentance Vlah, po pet zadetkov sta dodala Janc in Mačkovšek. Pri Bahrajnu je bil najboljši strelec Ali Eid, zadel je petkrat iz šestih poskusov.

Na olimpijskih igrah bodo igrali še ...

Znanih je vseh šest udeležencev olimpijskih iger na moškem rokometnem turnirju, ki so nastop iskali v dodatnih kvalifikacijah. Na turnirjih v Granollersu, Hannovru in Tatabanyi so bili uspešni Španija, Slovenija, Hrvaška, Nemčija, Norveška in Madžarska.

Na olimpijske igre so bili že pred temi turnirji uvrščeni gostitelji Francozi, ob njih pa svetovni prvaki Danci, celinski prvaki Japonci, Argentinci in Egipčani ter Švedi kot tretjeuvrščeni z zadnjega EP-ja.