profimedia-0840008601 Svet24.si

Polovica slovenskih zalog žlahtne kovine je v ...

slovenska policija Svet24.si

Gruzijec peš bežal pred policisti

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

Poleg britanskega škandala, Rebel razkriva tudi druga sporna povabila, vključno z 2-milijonsko ponud Odkrito.si

Kraljeva družina - Orgije in droga na zasebnih ...

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Predčasne volitve takoj po predsedovanju EU? Takšna bi lahko bila Janševa strategija

Deli na:
Predčasne volitve takoj po predsedovanju EU? Takšna bi lahko bila Janševa strategija

Janez Janša - Foto: Evropska komisija

Po parlamentarnih hodnikih so vedno glasnejše govorice, da naj bi se premier Janša ogreval za predčasne volitve, čeprav je koalicijskim partnerjem obljubil, da bo vztrajal do konca. Toda po besedah naših virov naj bi ugotovil, da bi bile za SDS volitve bolj ugodne takoj po predsedovanju, kot pa če bi čakal do konca pomladi.

Tako naj bi bile volitve že februarja ali marca, pred tem naj bi premier vezal zaupnico na neki zakon, za katerega naj bi ocenil, da ne bo dobil ustrezne podpore. Morda zakon o demografskem skladu, ki ga ne podpirajo v Desusu, ali zakon o nalezljivih boleznih, pri katerem bi za neuspeh lahko obtožil opozicijo, ki bi bila kriva za morebitno širjenje epidemije.

Jeseni bodo poslanci razpravljali tudi o interpelaciji zoper šolsko ministrico Simono Kustec in pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča, na repertoarju opozicije je še interpelacija zoper okoljskega ministra Andreja Vizjaka. Opozicija sicer nima 46 glasov, a tudi vlada težko pride do njih, če odpove kateri od poslancev Desusa (njihov vodja Franc Jurša naj bi bil zaradi hude bolezni do konca mandata na bolniškem dopustu) ali poslancev narodnih manjšin. Zato bo vlada vedno težje vladala do konca mandata. Redne volitve so lahko najprej 24. aprila prihodnje leto, v tem primeru bi predsednik Borut Pahor že februarja razpustil državni zbor in jih razpisal, vlada pa bi opravljala le še tekoče posle.


Nekateri naši sogovorniki sicer menijo, da se bo Janša držal oblasti vse do konca ter da bo naredil vse, da bi bile volitve čim pozneje. Prihodnost njegove vlade je najbolj odvisna od volilne udeležbe na državnozborskih volitvah. Čim višja bo udeležba, tem manjše so možnosti, da bi jo vnovič sestavil – in obratno. SDS ima najbolj zanesljivo volilno telo, vendar lahko računa na največ 250 tisoč glasov, NSI ima tradicionalno okoli 50 tisoč volivcev (zadnjo številko skoraj 64 tisoč bodo težko ponovili); morda župani pripomorejo, da parlamentarni prag preseže koalicija Povežimo Slovenijo, za Aleksandro Pivec in Zmaga Jelinčiča pa je vse odvisno od njunih predvolilnih nastopov na televizijah.

Če bo volilna udeležba precej nižja kot leta 2018, ko je na volitve prišlo dobrih 900 tisoč ljudi, potem lahko SDS prejme več kot 30 odstotkov glasov, tudi njeni partnerji lahko dosežejo boljši uspeh. Če pa bo na volitve prišlo več kot milijon ljudi, so njene možnosti bistveno manjše. Pri udeležbi nad 1,2 milijona volivcev bi že NSI imela hude težave, da sploh pride v parlament. Zato bo premier storil vse, da njegovi nasprotniki ostanejo doma – tem je treba tako priskutiti politiko, da sploh ne bodo prišli na volitve.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24