Še drugi udarec kolumbijskim narkomafijam v Trstu: zasegli več kot 700 kilogramov kokaina

Tržaško državno tožilstvo pod vodstvom Antonia De Nicola je uspešno zaključilo večjo mednarodno preiskavo proti narkomafijam. Včeraj so na tržaškem sodišču predstavili preiskavo Cultro 23, v sklopu katere so zasegli 717 kilogramov kolumbijskega kokaina, 700.000 evrov in izdali 21 pripornih nalogov.

Za  tokratno pošiljko izredno kakovostnega kokaina  je  bila kolumbijska  Narodnoosvobodilna  vojska. Foto: Tržaška  finančna  policija
Za tokratno pošiljko izredno kakovostnega kokaina je bila kolumbijska Narodnoosvobodilna vojska. Foto: Tržaška finančna policija

TRST >Preiskava je bila podobna tisti iz junija 2021, je dejal Antonio De Nicolo. Obe je vodil tožilec Federico Frezza. Glavna razlika med preiskavama je bila poleg številk ta, da so bili kupci in proizvajalci kokaina drugi. Leta 2021 so preiskovalci zasegli kokain, ki ga je iz Kolumbije v Evropo tihotapil Zalivski klan (Clan del Golfo ali Urabeños). Tokratnega pa so na staro celino poslali člani kolumbijske marksistično-katoliške Narodnoosvobodilne vojske - Ejército de Liberación Nacional (ELN).

Tako kot v prejšnji preiskavi so se tržaški finančni policisti pretvarjali, da so nepridipravi, ki se ukvarjajo s prevažanjem droge. Kot vabo so izrabili tržaško pristanišče, saj je to zaradi rasti v zadnjih letih za narkokartele dokaj zanimivo, vendar nepoznano. Med novinarsko konferenco so večkrat jasno poudarili, da droga nikoli ni prispela v tržaško pristanišče. V sodelovanju s kolumbijskimi oblastmi so pošiljko namreč zasegli že decembra v Kolumbiji.

V sodelovanju z ameriško Homeland Security Investigations in špansko Guardio civil so italijanski organi pregona “pospremili” kokain iz Kolumbije v Italijo preko Španije, saj ni direktnih letov iz Kolumbije v Italijo. Kontejner z drogo pa ni nikoli potoval sam, na letalu sta ga vedno spremljala vsaj dva policista, je pojasnil poveljnik Leonardo Erre iz finančne policije.

Ko je pošiljka prispela v Italijo, so finančni policisti nadaljevali s pretvarjanjem in sledili navodilom kolumbijskih “izvoznikov” droge. Manjše pakete visokokakovostnega kokaina so dostavili kupcem, ki so ga nameravali preprodajati končnim porabnikom. Kokaina pa preprodajalcem niso nikoli izročili. Sedem so jih aretirali med navideznimi dostavami droge. Drugih 14 pa so ovadili ali aretirali včeraj.

Skupina ovadenih in aretiranih je dokaj raznolika. Od finančnih policistov so nameravali kokain prevzeti člani kamore in ‘ndranghete, ki so dejavni v Lombardiji, Kampaniji in Kalabriji. V Lombardiji je v past preiskovalcev padla tudi združba Francozov maroških korenin. Del droge je bil namenjen v Švico. Med vpletenimi pa ni bilo nobenega iz Furlanije - Julijske krajine. Med 21 osumljenimi je bila le ena ženska.

Med včerajšnjimi ovadenimi je tudi pet kolumbijskih državljanov, članov kolumbijske ELN. Zanje je tržaško tožilstvo izdalo evropski priporni nalog. Kar pomeni, kot je izpostavil De Nicolo, da jih bodo aretirali v katerikoli državi Evropske unije, če in ko bodo prišli na staro celino. De Nicolo ne izključuje, da bi se lahko kateri izmed njih prikazal v Španiji, zaradi navez med Latinsko Ameriko in Iberijskim polotokom.

Tržaško tožilstvo je zahtevo za izročitev petih narko-gverilcev že poslalo na italijansko pravosodno ministrstvo. Minister Carlo Nordio se mora sedaj odločiti, če bo od Kolumbije zahteval njihovo izročitev. Če jo bo, bo kolumbijsko sodstvo preverilo pravilnost naloga. Če in ko bo do tega prišlo, bo moral svoje reči še kolumbijski pravosodni minister. Zagotovila, da jih bodo izročili, ni, za zdaj jih še niso aretirali. Kolumbija menda še ni ratificirala bilateralnega dogovora o izročitvah z Italijo. Državi sta torej v paradoksalnem položaju, saj je za Italijo dogovor zavezujoč, za Kolumbijo pa ni.

De Nicolo je ponosen zaradi nizkih stroškov preiskave, ki znašajo le 35.000 evrov. “Stala nas ni skoraj nič,” je dejal. Kriminalci so poleg tega italijanski državi nakazali 700.000 evrov. Mislili so, da bodo s tem plačali prevoz droge, dejansko pa so plačali državo, ki jih je preiskovala.

Jadran Vecchiet, Primorski dnevnik


Najbolj brano