Znak na obrobju Sarajeva, ki označuje vstop na območje Republike Srbske, je zgolj informacijske narave. Vodja entitete Milorad Dodik je sicer letos že večkrat zagrozil z odcepitvijo od BiH-a. Foto: Reuters
Znak na obrobju Sarajeva, ki označuje vstop na območje Republike Srbske, je zgolj informacijske narave. Vodja entitete Milorad Dodik je sicer letos že večkrat zagrozil z odcepitvijo od BiH-a. Foto: Reuters

Republika Srbska je prijavila osem projektov za obnovo vodovodne in kanalizacijske mreže, vendar Evropska komisija ni odobrila nepovratnih sredstev za niti enega od njih, poroča mreža Radio Svobodna Evropa (RSE). Projekte so večinoma prijavile občine, ki jih vodijo kadri Dodikove stranke stranke Zveza neodvisnih socialdemokratov (SNSD).

Delegacija Evropske unije v BiH-u je v obrazložitvi sporočila, da Republika Srbska ni izpolnila potrebnih kriterijev za financiranje. Spomnili so, da je EU financiranje novih projektov v Republiki Srbski ustavil februarja lani po izbruhu politične krize zaradi sprejema neustavnega zakona v skupščini entitete. Takrat je tudi ustavila financiranje dveh projektov na avtocesti.

V SNSD-ju na drugi strani menijo, da je EU zavrnil financiranje iz političnih razlogov. Vodja entitete Milorad Dodik je zato že zagrozil z blokado sporazuma na ravni države. "Kako nameravajo v Evropski uniji, brez skupne odločitve v Sarajevu, uresničiti to, za kar so se odločili?" se je vprašal v izjavi za RSE.

Mednarodne sporazume, med katere sodijo tudi pogodbe o financiranju z donatorskimi sredstvi in posojili za projekte lokalnih skupnosti, morajo namreč odobriti tudi vlada in parlament BiH-a ter tričlansko predsedstvo. V vseh teh organih lahko predstavniki Dodikove stranke SNSD vložijo veto na njihov sprejem.

Evropska unija se je to odločila zaradi novih odcepitvenih željah Dodika. Parlament Republike Srbske je konec junija sprejel zakona o nepriznavanju odločitev ustavnega sodišča BiH-a in odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH-u. S tem se je odzval na odločitev ustavnega sodišča v Sarajevu, ki je pred tem spremenilo pravilnik tako, da sodelovanje srbskega ustavnega sodnika ne bo več potrebno pri sprejemanju odločitev.

Dodik napoveduje, da ne bo spoštoval odločitev Schmidta

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH-u Christian Schmidt se je odločil za razveljavitev spornih zakonov, sprejetih v Republiki Srbski, za kar ima pooblastila. Uvedel je tudi spremembe kazenskega zakonika, po katerih bodo dejanja, ki kršijo ustavno ureditev države, v prihodnje obravnavali kot kaznivo dejanje.

Dodik je napovedal, da bo kljub odločitvi Schmidta vztrajal pri sprejemanju zakonov za okrepitev delovanja srbske entitete in onemogočanje delovanja zveznih ustanov. Napovedal je tudi, da ne bo spoštoval odločitev Schmidta, četudi mu zaradi tega grozi zapor.