Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Agencija za okolje bo imela pred napovedanimi padavinami skupaj z upravo za zaščito in reševanje v nedeljo novinarsko konferenco. To je gotovo signal, da utegnejo biti v ponedeljek razmere znova resne, še zlasti na območjih, ki so jih na začetku meseca prizadele uničujoče poplave, je poročal Radio Slovenija.

Količino padavin je sicer še težko napovedati, je zjutraj dejal dežurni vremenoslovec na Arsu Uroš Strajnar. Agencija za okolje je v petek na družbenih omrežjih zapisala, da svetovni meteorološki modeli nakazujejo, da bo glavnina padavin padla ob samem prehodu fronte v razmeroma kratkem času (nekaj urah). Krajevni nalivi lahko na ranljivih območjih povzročijo povečano poplavno ogroženost, opozarjajo. Na Arsu so dodali, da so najranljivejša "območja Kamniške Bistrice, Zgornje Savinjske doline in Mežiške doline, pojav pa je mogoč tudi v drugih porečjih, ki so bila prizadeta ob zadnjih poplavah".

Reke po Sloveniji imajo sicer trenutno male do srednje pretoke, je pa vodnatost nekoliko večja, kot je za ta letni čas običajno, je za Radio Slovenija pojasnil hidrolog Andrej Golob z agencije za okolje. Kot pravi, pred ponedeljkovo vremensko fronto ne želijo ustvarjati panike, pa vendar na poplavljenih območjih prebivalce, prostovoljce in izvajalce sanacije pozivajo k previdnosti, tudi če bo dežja malo.

"Padavine prihajajo na ranljiva območja, na območja, kjer so odtočne razmere spremenjene, kjer so struge drugačne, kot so bile prej. In prav na najranljivejših območjih se lahko voda razlije zunaj strug oz. teče drugod, kot je tekla pred katastrofalnimi poplavami," opozarja hidrolog. Težave lahko povzročajo tudi naplavine v strugah, pri čemer na terenu hitijo s sanacijo.

Padavine predstavljajo tudi nevarnost ponovnega proženja plazov

Prihajajoče padavine lahko pomenijo tudi nevarnost za nastanek ali vnovično aktivacijo zemeljskih plazov, opozarjajo na geološkem zavodu. Ob ujmi na začetku meseca so številna pobočja postala nestabilna, na njih so odprte razpoke in tu lahko nastanejo plazovi, težave pa lahko povzročijo tudi hudourniške grape, kjer se je nabral material, ki se lahko sproži v obliki drobirskega ali blatnega toka.

"Prebivalcem teh območij svetujemo, naj poskrbijo za svojo varnost in naj strogo upoštevajo navodila civilne zaščite, sploh če bo odrejena evakuacija," je poudarila Tina Peternel z geološkega zavoda.

Do konca tedna zaradi visokih temperatur velja oranžno opozorilo

Zaradi velike toplotne obremenitve, ki bo torej vztrajala do ponedeljka, je agencija za okolje tudi za soboto in nedeljo izdala oranžno opozorilo, ki velja za večji del države, z izjemo severozahoda. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 34, v jugovzhodnih krajih do 37 stopinj Celzija, pihal bo jugozahodni veter.

"Tudi jutri si lahko obetamo podobne temperature. V alpskih dolinah je mogoča tudi kakšna ploha ali nevihta, temperature pa bodo tam do 26 stopinj," je za Radio Slovenija zjutraj dejal dežurni vremenoslovec Uroš Strajnar. In dodal: "V ponedeljek nas bo doseglo izrazito poslabšanje vremena. Največ padavin bo v zahodni polovici države, v hribovitih predelih, morda tudi na Primorskem, proti vzhodu manj."

Po ponedeljkovem prehodu vremenske fronte se bo nato tudi v torek, kot kaže, nadaljevalo spremenljivo oblačno vreme s padavinami. V nadaljevanju prihodnjega tedna bo, kot kaže, spet lepše vreme, je dejal Strajnar: "Do konca tedna bodo šle temperature spet navzgor, a ne bodo tako ekstremno visoke, nekje do 30 stopinj," je še povedal Uroš Strajnar.