Poštena menjava. Foto: Reuters
Poštena menjava. Foto: Reuters
Olje je trenutno težko dobiti. Foto: Reuters
Olje je trenutno težko dobiti. Foto: Reuters

Odkar je Rusija februarja napadla Ukrajino, se je zaloga sončničnega olja v veliko evropskih državah, vključno z Nemčijo, bistveno zmanjšala – državi namreč zagotavljata približno 80 odstotkov njegovega svetovnega izvoza. Police s sončničnim in repičnim oljem so namreč v nemških trgovinah zadnje čase pogosto prazne, ponekod so omejili število plastenk na stranko.

Če ni olja, ne morejo pripraviti zrezkov. Foto: Reuters
Če ni olja, ne morejo pripraviti zrezkov. Foto: Reuters

Na jugu Münchna so se v pivnici in pivovarni Giesinger pomanjkanja jedilnega olja lotili na edinstven način. Ljubiteljem piva namreč dovolijo, da liter hmeljeve pijače plačajo z enako količino sončničnega olja. "Ideje smo se domislili, ker nam je v kuhinji preprosto zmanjkalo olja," je dejal vodja pivnice Erik Hoffmann in dodal, da so se morali znajti.

"Težko je dobiti olje, posebno če na teden potrebuješ 30 litrov, dobiš pa ga le 15. Na neki točki ne boš več mogel pripravljati zrezkov," je poudaril Hoffmann. Stranke naj bi do zdaj zamenjale že 400 litrov sončničnega olja.

Čeprav liter piva v nemških pivnicah načeloma stane 7 evrov, je v trgovini za toliko sončničnega olja treba odšteti približno 4,5 evra. Ponudba münchenskega lokala je tako za obiskovalce izjemno mikavna.