Čeprav teža ni pogoj za dobrega sumoborca, so tekmovalci v tem športu praviloma obilnejši, vsekakor pa tehtajo precej več od povprečnega Japonca. Foto: EPA
Čeprav teža ni pogoj za dobrega sumoborca, so tekmovalci v tem športu praviloma obilnejši, vsekakor pa tehtajo precej več od povprečnega Japonca. Foto: EPA

Nenavaden in za Japonsko precej neznačilen zaplet se je zgodil v četrtek zvečer, ko je letalska družba Japan Airlines na poletih iz Tokia oz. Osake proti otoku Amami Ošima na jugu države zaznala potencialno nevarno okoliščino. Za oba poleta na letalu Boeing 737-800 je bilo prijavljenih nadpovprečno veliko sumoborcev, ki v povprečju tehtajo skoraj dvakrat več kot siceršnji Japonec.

Da ne bi ogrozili potnikov, so organizirali dodatno letalo z letališča Haneda v Tokiu do otoka in del potnikov premestili nanj, je po navedbah britanskega Guardiana poročal tamkajšnji časopis Jomiuri Šimbun. 14 potnikov iz Osake je moralo zato najprej poleteti do Tokia in potem naprej na otok.

Letališče na otoku Amami Ošima namreč ne omogoča pristajanja (in vzletanja) večjega letala od Boeinga 737, zato najbolj logična rešitev – da bi zgolj uporabili večje letalo – ni bila mogoča, so po navedbah časopisa zatrdili pristojni.

"Zelo redko se zgodi, da bi vzpostavili poseben polet zaradi prekoračitve omejitve teže na tem letalu," je priznal predstavnik letalske družbe Japan Airline za časopis Minami-Nipon Šimbun. V povprečju namreč japonski potnik tehta okoli 70 kilogramov, medtem ko so povprečni sumoborci okoli dvakrat težji in imajo okoli 120 kilogramov. Teža pri omenjenem športu sicer ni pogoj, so pa tekmovalci praviloma obilnejši. Rekorder je bil zdaj že upokojeni borec Orora, ki je na vrhuncu svoje slave tehtal skoraj 300 kilogramov.

Sumoborci so bili sicer namenjeni na športni festival, preventivno pa so poseben polet zanje organizirali tudi v nedeljo, ko so se vračali.