Zunanji ministri članic EU-ja se udeležujejo neformalnega srečanja v Toledu, kamor je prišel tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. Foto: Reuters
Zunanji ministri članic EU-ja se udeležujejo neformalnega srečanja v Toledu, kamor je prišel tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. Foto: Reuters

Michel je v uvodnem nagovoru prvi dan Blejskega strateškega foruma v ponedeljek dejal, da bi morala biti Evropska unija in prihodnje članice na širitev povezave pripravljene do leta 2030, kar je sprožilo kar nekaj odzivov.

"Mislim, da ne gre za vprašanje datumov, ampak bolj za vprašanje volje in izpolnjevanja obveznosti, tako na strani EU-ja, kot tudi naših partneric," je Varhelyi dejal ob prihodu na neformalno zasedanje zunanjih ministrov Unije v Toledu v Španiji.

Če Evropski svet s to izjavo predsednika na Blejskem strateškem forumu sporoča, da se želi končno angažirati ter narediti velik korak za uresničitev širitve, je to dobrodošlo, je še povedal komisar.

"Evropska komisija je vedno pripravljena podati predloge, ki bi vodili k temu," je poudaril. Za oktober je napovedal objavo predloga gospodarske pobude za Zahodni Balkan, ki bo pospešila ne samo institucionalno, ampak dejansko vključevanje ljudi in gospodarstev v EU.

Pobuda, ki jo je že konec maja napovedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predvideva boljši dostop držav v regiji do enotnega trga EU-ja, poglobitev regionalnega gospodarskega sodelovanja in povečanje predpristopne pomoči.

Varhelyi je izrazil prepričanje, da bodo vse države izrazile interes za sodelovanje v tej pobudi.

Michel se ni posvetoval s komisijo

Tudi Evropska komisija je v odzivu na izjavo Michela v torek sporočila, da mora širitev temeljiti na dosežkih držav kandidatk v okviru pristopnega procesa. Tiskovna predstavnica Evropske komisije Dana Spinant je sicer dejala, da ni seznanjena s tem, da bi se Michel o govoru posvetoval s komisijo.

S t. i. blejsko zavezo predsednika Evropskega sveta Michela bo danes svoje kolege v EU-ju seznanila slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon.

"Slovenija si bo prizadevala, da bo stala ob strani državam zahodnega Balkana, da resnično naredijo vse, kar je potrebno, da z letom 2030 končno zaključimo proces širitve in države pristopijo, da Evropa postane bistveno močnejša," je povedala.

Svoje evropske kolege pa bo pozvala, naj glede razprave o širitvi na vzhodno sosedstvo razmišljajo izven okvirjev tudi pri širitvi na Zahodni Balkan, da bi se države iz te regije pridružile Uiji.