Luka Dončić je po petih letih spet igral v Španiji, v Malagi pa je naletel na zelo topel sprejem. A na igrišču ni bilo milosti, španski košarkarji so ga dobro pokrili, v drugi četrtini tudi grobo. Slovenski as je dosegel 17 točk, od tega 13 v prvem polčasu. Foto: EPA

Luka Dončić je pred 10.200 gledalci, ki so mu glasno ploskali, dosegel 17 točk (iz igre 5/13, prosti meti 5/10), 6 skokov in 5 asistenc. Nad njim je bilo storjenih 10 osebnih napak. Selektor Aleksander Sekulić je na parket poslal vseh 14 igralcev, tudi oba Američana Morgana in Tobeyja. V skoku je bilo 37:36, Španija, ki je potencialni tekmec Slovenije v četrtfinalu SP-ja, je imela tudi boljši met iz igre in bila natančnejša na črti prostih metov, kjer so bili Slovenci desetkrat nenatančni. Santi Aldama, 22-letni center Memphisa, je blestel pri Špancih, za 18 točk, 6 podaj in 7 asistenc je zbral statistični indeks 30.

Dončić je Slovenijo popeljal do vodstva s 23:10, ko je odšel na klop, pa so Španci kmalu zagospodarili na igrišču in ob glavnem odmoru že vodili za 10 točk. V drugem polčasu je Dončić zaradi udarca, ki ga je prejel v drugi četrtini, igral bolj malo. Foto: EPA

V treh minutah zadeli vsi člani prve peterke
Slovenija je izjemno odprla tekmo, Hrovat, Blažič, B. Prepelič in Dončić so zadeli vsak po eno trojko, nato je koš dosegel še Jordan Morgan. V manj kot treh minutah so tako zadeli vsi člani prve peterke. A po slovenskem vodstvu z 10:23 so Španci zaigrali veliko bolje, izkoristili so minute, ko Dončić, ki je uvodoma dobro razigraval soigralce, ni igral. Na začetku druge četrtine je Španija prvič povedla, do polčasa pa prednost povišala na deset točk.

V prvem polčasu zadeli le polovico prostih metov
Juancho Hernangomez je v prvih 20 minutah dosegel 12 točk, Luka Dončić pa je bil s 13 točkami ob odmoru najučinkovitejši pri Slovencih. Slovenija je zadela prvih pet poskusov za tri, a do polčasa zgrešila vseh preostalih devet. Prosti meti so bili podpovprečni (8/16), tudi skok je bil slabši (22:16 v korist Španije).

Hernangomez udaril Bineta Prepeliča
Slovenija je sicer v tretji četrtini uravnotežila skok, a ni imela dovolj razpoloženih košarkarjev, da bi zmogli preobrat. Tudi vračanje v obrambo ni bilo prav zgledno, poleg tega je Luka Dončić dobil četrto osebno napako. Pred zadnjo četrtino je bilo tako še naprej 10 točk zaloge za gostitelje, ki so si privoščili tudi nekaj grobosti – Willy Hernangomez je s komolcem nokavtiral Bineta Prepeliča. V 35. minuti je Alex Abrines zadel za 83:68, Sekulić je zahteval minuto odmora, odziv je bil dober – akcija, ki jo je po alley-oopu končal Tobey, toda Španci so nato ušli na +20 in dvoboj je bil odločen.

Dončić prejel posebno nagrado ob 100. obletnici španske košarkarske zveze

Priznanje za Dončića
Dončića, ki je pustil velik pečat pri Realu, so v Španiji sprejeli z vsemi košarkarskimi častmi. Po pristanku v Malagi je najprej opravil trening z reprezentanco, nato pa je na svečanem sprejemu na tamkajšnjem gradu dobil posebno priznanje za košarkarske dosežke.

V soboto z ZDA, nato let na Japonsko
Na prijateljskem turnirju ob 100. obletnici španske košarkarske zveze Slovence v soboto čaka še tekma proti ZDA, nato pa že odhod na Japonsko, kjer bo Slovenija pred začetkom svetovnega prvenstva odigrala še zadnjo pripravljalno tekmo, nasprotnik bo 19. avgusta Japonska.