Tank M 84 Slovenske vojske. Foto: BoBo
Tank M 84 Slovenske vojske. Foto: BoBo

Z dopolnitvijo načrta razvojnih programov je vlada ustvarila podlago za investicije Slovenske vojske (SV), kot jih predvideva resolucija o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja SV do leta 2040.

Gre za nakup še enega taktičnega transportnega letala, sistema protizračne obrambe, šestih večnamenskih transportnih helikopterjev in 106 bojnih kolesnih vozil za sočasno izgradnjo srednje bataljonske skupine in izvidniškega bataljona, so povzeli na ministrstvu za obrambo.

Kaj bodo kupili namesto boxerjev

Sorodna novica Premier Golob na srečanju s poljskim predsednikom govoril tudi o oklepnikih rosomak

Na tokratni seji je vlada v načrtu razvojnih programov namreč končala projekt nakupa 45 vozil boxer v vrednosti približno 412 milijonov evrov in namesto tega v program uvrstila nov projekt z imenom Bojna kolesna vozila za izgradnjo srednjih sil Slovenske vojske. Z njim je ustvarila podlago za nakup 106 bojnih kolesnih vozil 8 x 8 v vrednosti 695 milijonov evrov.

Kot je na novinarski konferenci dejal minister za obrambo Marjan Šarec, so opravili tudi analizo trga in pridobili ponudbe. Tako so ugotovili, da bodo stroški izgradnje obeh bataljonov tudi z racionalizacijo števila vozil "bistveno nižji v primerjavi s projektom nakupa 45 bojnih kolesnih vozil boxer".

S tem so sledili septembrskim sklepom vlade in pripravili rešitev za sočasno izgradnjo srednje bataljonske bojne skupine in izvidniškega bataljona s prihrankom, ocenjenim na 498 milijonov evrov, je na novinarski konferenci po današnji seji še povedal minister.

Šarec je v Odmevih podal oceno, da ko bodo nakupi po več letih izvedeni, Slovenska vojska ne bo več dobivala negativnih ocen za pripravljenost na boj.

"Za enak denar, ki bi ga prej porabili samo za nakup oklepnikov boxer, bomo kupili kopenski sistem zračne obrambe, helikopterje in dodatno transportno letalo. Sledimo resoluciji o dolgoročnem opremljanju Slovenske vojske do 2040," je povedal Šarec in dodal, da s tem nadaljujejo razvoj in modernizacijo Slovenske vojske ob sodobnih varnostnih izzivih.

Sorodna novica Slovenija naj bi bila tik pred podpisom pogodbe za nakup dveh sistemov za protizračno obrambo

Nov kopenski sistem zračne obrambe

V načrt razvojnih programov je vlada danes tako uvrstila projekt kopenski sistem zračne obrambe. Cilj celotnega projekta je "vzpostavitev optimalne konfiguracije zmogljivosti srednjega, kratkega in zelo kratkega dosega, združenih v enotni formacijski strukturi, vključeni v sistem zračne obrambe". Izhodiščna vrednost projekta je 200 milijonov evrov.

Večnamenski vojaški helikopter

Prav tako je v načrt uvrstila projekt večnamenski vojaški helikopter v vrednosti dobrih 195 milijonov evrov. Predmet investicije je nakup novih večnamenskih vojaških helikopterjev za potrebe izvajanja nalog in poslanstva SV ter zamenjava obstoječe flote helikopterjev tipa Bell 412. V obdobju 2023–2027 načrtujejo nabavo šestih večnamenskih helikopterjev, nabava dodatnih helikopterjev pa je načrtovana po letu 2028, so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.

Vlada je potrdila tudi spremembe vrednosti projekta za nakup taktičnega transportnega letala s skoraj 88 milijonov evrov na 159 milijonov evrov. Kupili bodo namreč še eno taktično transportno letalo spartan. "Drugi zrakoplov bo omogočal razpoložljivost zmogljivosti in zapolnitev vrzeli v primerih, ko prvi zrakoplov zaradi tehničnega vzdrževanja ne bo razpoložljiv," so pojasnili na ministrstvu.

Vlada pri glasovanju ni bila enotna

Sorodna novica Golob: Naprej gremo z zanesljivo tehniko in ne sanjarimo o nepreizkušenih orožjih kot nekateri

Ministri Levice so na tokratni seji glasovali proti nakupom, saj močno nasprotujejo dodatnemu oboroževanju. So pa na pobudo ministrov Levice izglasovali dodaten sklep, da mora obrambno ministrstvo v svoj proračun vključiti sredstva za mednarodno razvojno pomoč, ki morajo do leta 2030 doseči 0,33 odstotka BDP-ja, so sporočili iz stranke.

Ministri SD-ja pa so spremembe načrta razvojnih programov 2023–2026 na področju Slovenske vojske podprli. "Vendarle se moramo zavedati, da se stvari spreminjajo, Evropa je ta trenutek v vojni, vojska absolutno pomaga na terenu. Včasih so številke mogoče neizprosne, ampak življenje se ne vrti tako, kot si vsi skupaj želimo, včasih se vrti v drugo smer," je ob odhodu z današnje seje vlade dejal gospodarski minister iz vrst SD-ja Matjaž Han.

V načrtu nakup 106 osemkolesnikov