6082 ogledov

Ni še konec. Luka se je vrnil na parket in dokončal posel

Luka Dončić Profimedia
Dallas je na četrtem dvoboju s 119:109 premagal Golden State.

Dallas je ob zaostanku z 0:3 v zmagah, po takšnem začetku serije še nobena ekipa v zgodovini ni napredovala v naslednji krog končnice (0-146), gostil še drugo zaporedno tekmo proti moštvu Golden State Warriors. Ob porazu bi bilo tokrat tako konec NBA sezone za Luko Dončića in soigralce.

Slovenec je v prvih petih minutah dvoboja ob metu iz igre 0/3 dosegel le eno točko s prostega meta, a zbral štiri skoke in asistenco. Po slednji je svojo drugo trojko zadel Dorian Finney-Smith in domače po nekoliko slabšem začetku približal na 10:11.

Po minuti odmora je naslednjih šest točk gostiteljev dosegel Maxi Kleber, ki je bil doslej strelsko neuspešen proti Bojevnikom, tokrat pa je zadel svoja prva meta izza črte. Ko je nato svoj prvi koš iz igre dosegel tudi prvi mož domače zasedbe, je Dallas povedel. V naslednjem napadu je bil Dončić znova le polovično uspešen s prostih metov, s tremi zaporednimi točkami pa je Mavericks popeljal do 19:16.

Kasneje je dve trojki dodal še Reggie Bullock, ki je sicer na tretji tekmi iz igre metal 0/10, eno pa z velike razdalje tudi Dončić.

A zadnji koš v prvi četrtini je dosegel Steph Curry, ki je zaostanek gostov zmanjšal na 24:28. Luka je vknjižil sedem točk, pet skokov in dve asistenci.

Ljubljančan je tako kot ponavadi presedel prvo polovico druge četrtine. Po minuti je Golden State že izenačil, nato pa celo povedel. Vendar so se Dončićevi soigralci razigrali v napadu in z delnim izidom 16:2 tudi oddaljili.

Na polovici četrtine se je slovenski zvezdnik tako vrnil pri vodstvu s 45:33. Hitro je prišel do ukradene žoge ter šestega in sedmega skoka, dodal pa je tudi blokado in podajo. Met mu sicer še vedno ni stekel, a je dve točki najprej dosegel s prostih metov, nato pa je prodrl pod koš, se otresel Andrewa Wigginsa in položil za +16. Do odhoda na glavni odmor sta ostali še dve minuti in pol.

Že minuto kasneje je Luka z novim košem postavil izid polčasa pri 62:47. Kasneje sta namreč obe mrežici obmirovali, tudi ob poizkusu Dončića dobro sekundo pred piskom sirene.

Dallas je bil tokrat povsem drugače razpoložen pri metih za tri točke kot na prejšnji tekmi, v prvih dveh četrtinah je izza črte metal 11/23. Luka je bil z 1/5 v tem elementu manj natančen, s skupnim metom 4/14 pa je zbral 13 točk. Dodal je kar 9 ulovljenih žog.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Dallas je na dosedanjih dvobojih vselej popustil v tretjih četrtinah, ki so jih zanesljivo dobili košarkarji Golden Stata. A tokrat se je tretjih 12 minut začelo s precejšnjo zamudo, saj je že drugič v tej sezoni zaradi neurja začela prepuščati streha dvorane American Airlines Center.

Ko se je drugi polčas naposled le začel, je trener gostov Steve Kerr že po dveh minutah in pol zahteval minuto odmora. Dve trojki je namreč zadel Finney-Smith, Dončić pa je s košem od 'table' poskrbel za 72:50. S 15. točkami in desetimi skoki je bil že pri dvojnem dvojčku.

Tudi posvet na klopi Bojevnikom ni pomagal. Dallas je tudi z dvema trojkama Slovenca na polovici četrtine vodil z razliko 25 točk.

Kasneje je Luka hitro vpisal tri asistence, po natančnih metih izza črte Spencerja Dinwiddieja pa so gostitelji slabe tri minute pred koncem četrtine prišli do izida 95:67.

Že pred samim zaključkom četrtine je nato Kerr celotno prvo peterko potegnil na klop in na parket poslal igralce, ki doslej niso igrali veliko. Luka je še pred zadnjimi ducat minutami v svojo statistiko vpisal 21 točk, kar 14 ulovljenih žog, 7 aistenc, blokado in ukradeno žogo. Od trojnega dvojčka so ga ločile tri podaje, a ob takšni prednosti ni bilo pričakovati, da se bo vrnil na parket. V zadnjo četrtino se je namreč vstopilo z rezultatom 99:70.

A v naslednjih štirih minutah igre je gostom uspel delni izid 15:2. Kidd je reagiral in v igro poslal Dončića. Ta je najprej prišel do druge ukradene žoge, kasneje dosegel koš za 107:89, za konec dvominutnega udejstvovanja pa 'pokasiral' še udarec na najbolj boleče mesto. Sodniške piščalke se kljub njegovi jezi niso oglasile.

Luka je dosegel še tri točke, vendar so Warriors slabe tri minute in pol pred koncem prišli le na osem točk zaostanka po trojki Jonathana Kuminge. Gostje so se v igro vrnili brez prisotnosti zvezdnikov. Dallas je moral vzeti minuto odmora.

Po njej je Dončić prodrl pod koš in zabil, v obrambi pa je Jalen Brunson izsilil osebno napako v napadu.

Sledila je Dončićeva osma asistenca za šesto trojko Bullocka na tekmi. Na semaforju se je izpisalo 115:102, Golden State je naposled le ostal brez pravega odgovora.

Slovenec je 54 sekund pred zadnjim piskom sirene izvajal prosta meta in ob tem poslušal klice MVP, MVP. Dosegel je še 29. in 30 točko, kasneje je žogo skozi obroč poslal le še Curry za poraz s 109:119.

Dončić je ob metu 10/26 (3/11 trojke, 7/10 prosti meti) zbral omenjenih 30 točk, k temu je dodal 14 skokov, 9 asistenc ter po dve blokadi in ukradeni žogi. Finney-Smith je k zmagi prispeval 23 točk, Bullock 18, Brunson pa 15.

Na drugi strani je 20 točk dosegel Curry, 17 Kuminga.