Prizor s protesta v Teheranu 19. septembra. Foto: Reuters
Prizor s protesta v Teheranu 19. septembra. Foto: Reuters

V mestu Sari severno od Teherana so ženske zažgale svoje naglavne rute, hidžabe, množica pa jih je pri tem navdušeno podprla, poroča BBC. Protesti so se sicer zaželi v mestu Sakez, rojstnem mestu Mahse Amini.

Zadnji protesti naj bi bili eni največjih v zadnjih letih. Potekali so v okoli 15 mestih, tudi v Teheranu in drugih večjih mestih. Demonstranti so na ulicah blokirali promet, zažigali smetnjake in policijska vozila, metali kamenje v varnostne sile in vzklikali protivladna gesla.

V posnetkih na družbenih omrežjih je bilo videti spopade med policisti in protestniki, pa tudi ženske, ki so naglavne rute metale v kresove na ulicah, kar je postalo simbol protestov, poroča španska tiskovna agencija EFE. Protestniki, med njimi mnoge ženske brez naglavnih rut, so znova vzklikali "pravica, svoboda, ne obveznemu hidžabu" ter "ženske, življenje, svoboda".

Nekatere ženske so vzklikale tudi "smrt diktatorju", s čimer se pogosto misli na vrhovnega voditelja Alija Hameneja. Policija je uporabila solzivec in ponekod izvajala aretacije protestnikov, da bi jih razgnala.

Neka ženska je za BBC dejala, da so jo na protestu v mestu Rašt na severu pretepli policisti. Pri tem naj bi jo zmerjali s prostitutko.

Med koncem tedna ranjenih več deset ljudi

Organizacija Hengaw s sedežem na Norveškem, ki spremlja stanje človekovih pravic v pretežno kurdskih območjih Irana, je sporočila, da je bilo v soboto in nedeljo ranjenih 38 ljudi, ko je protiizgredna policija na protestih v Sakezui in Sanandadžu uporabila pravo strelivo, gumijaste naboje in solzivec.

Hengaw je še sporočil, da so bili v spopadih s policijo v ponedeljek ustreljeni in ubiti trije moški protestniki, eden v Sakezu, dva pa v mestih Divandare in Dehgolan.

Protesti so skupno doslej zahtevali osem smrtnih žrtev, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Guverner severozahodne province Kurdistan Esmail Zarei Kouša je dejal, da so ljudje umrli v "sumljivih" okoliščinah na "nezakonitih protestih". Kot je dejal, so preiskave pokazale, da so te ljudi ustrelili in ubili "tisti, ki delujejo proti oblastem in s strelnim orožjem, ki ga ne uporabljajo nobene varnostne sile v provinci", poroča Al Džazira.

Guverner Teherana Mohsen Masuri je v torek sporočil, da so bili protesti organizirani "za ustvarjanje neredov", državna televizija pa je navedla, da kurdski separatisti in kritiki oblasti izkoriščajo smrt Mahse Amini.

22-letno Mahso Amini je v Teheranu prejšnji teden aretirala moralna policija. Očitala ji je kršenje zakona, ki od ženske zahteva, da lase prekrije z naglavno ruto, roke in noge pa z ohlapnimi oblačili.

V centru za pridržanje se je sesedla in padla v komo. Nekaj dni pozneje je umrla. Po nekaterih poročilih so jo v pridržanju pretepli s palico in jo z glavo zabijali v enega od vozil, je dejala vršilka dolžnosti Visoke komisarke ZN-a za človekove pravice Nada Al Našif.

Policija zanika, da je ravnala neprimerno, dekle pa naj bi umrlo zaradi "nenadne odpovedi srca". Družina preminule je sicer dejala, da je bila Mahsa Amini zdrava.

Družino je v ponedeljek obiskal ajatola Ali Hamenej in ji sporočil, da bodo "vse institucije ukrepale, da bi zaščitile pravice, ki so bile kršene". Očeta preminule je poklical tudi predsednik Ebrahim Raisi, ki je obljubil preiskavo.