Haha, kakšno darilo! Predsednica države Šešku ...

Magazin

Dončič in Dallas v norem finišu do finala Zahoda (VIDEO)

Deli na:

Košarkarji Dallas Mavericks so na šesti tekmi serije z Oklahomo City Thunder z izidom 117:116 zabeležili še četrto zmago in se uvrstili v finale zahodne konference. Luka Dončić je z 29 točkami, 10 skoki in 10 podajami dosegel trojni dvojček za Dallas, ki je v drugem polčasu preobrnil zaostanek 17 točk.

Za zmago je v izdihljajih srečanja dva prosta meta po prekršku pri poskusu za tri točke zadel P.J. Washington. Tretjega je namerno zgrešil, tako da je Oklahomi zmanjkalo časa za organiziran zadnji napad.

S tem se je Dallas drugič v zadnjih treh sezonah uvrstil v konferenčni finale, kjer se bo pomeril z zmagovalcem zadnje tekme serije med Minnesoto Timberwolves in Denver Nuggets. Ne glede na nasprotnika bo prvo tekmo igral v gosteh.

Dallas je ob začetku drugega polčasa zaostajal za 17 točk, a je vodstvo Oklahome nato počasi zmanjševal. Prvič je v drugem polčasu do vodstva prišel 3:39 minute do konca srečanja, ko je iz pol-razdalje zadel Dončić.

Zanj je to bil četrti trojni dvojček letošnje končnice. Pomemben je bil tudi njegov vložek pri zadnjih točkah, ko je pri napadu na koš podal Washingtonu za poskus za tri točke. Ob tem pa je prekršek nad Washingtonom storil Shai Gilgeous-Alexander.

"Da na tekmi za napredovanje zaostajaš 17 točk, ni ravno optimalni položaj. Ampak tako kot celo sezono smo tudi tokrat pripravili odgovor, igrali trdo v obrambi in našli način do preobrata," je po tekmi dejal Kyrie Irving.

Dončić je bil prvi strelec Dallasa, po 22 točk sta dosegla Irving in Derrick Jones jr., Washington pa je svojih devet točk na tekmi dosegel v zadnjih 5:19 minute tekme. Prvi strelec tekmecev je bil Gilgeous-Alexander s 36 točkami.

O vlogi Washingtona, ki je bil ključen člen ekipe na več srečanjih serije z Oklahomo, je Irving dejal: "Čakal je na svoj trenutek in ga dočakal." Dončić pa je bil poln hvale za svojo ekipo: "To je neverjetna ekipa. Naredili smo neverjeten preobrat z neverjetno energijo. To moštvo je nekaj posebnega."

Dončić je edini član prve peterke iz časa zadnje uvrstitve Dallasa v konferenčni finale pred dvema letoma. Ekipo je pred dobrim letom dni okrepil Irving, v tej sezoni pa je Dallas tik pred rokom za prestope v moštvo pripeljal še Washingtona in centra Daniela Gafforda.

Gafford je sicer na tej tekmi manj igral, saj je tokrat dobro šlo novincu Derricku Livelyju, ki je ob 12 točkah zbral kar 15 skokov. Dallas je v skok-igri bil boljši z razmerjem 47:31.

Zaključek tekme je bil zgolj vrhunec izjemno napete zadnje četrtine, v kateri sta se kluba petkrat izmenjala v vodstvu in bila dvakrat rezultatsko poravnana. Pred tem je sicer Oklahoma vodila skoraj celo tekmo, zgolj v drugi četrtini je za kratek čas do vodstva prišel Dallas, a je nato Oklahoma zaključila četrtino z izjemnim nizom 24:6.

Dončić je v zadnji napadalni akciji prodrl proti košu in ob strnjeni obrambi nato podal do Washington za četrto za tri točke, ob poskusu pa ga je oviral Gilgeous-Alexander. Oklahoma je sicer zahtevala video pregled prekrška, ki je pokazal, da se je branilec Oklahome dotaknil roke Washingtona.

"Če bi imel še eno priložnost, seveda ne bi naredil prekrška nad njim. Pustil bi ga, da vrže na koš, pa naj zadane ali zgreši," je dejal prvi zvezdnik mlade ekipe iz Oklahome, ki je letos presenetila številne poznavalce z uvrstitvijo na sam vrh zahodne konference po rednem delu.

"Tokrat tekme nista odločila Luka ali Kyrie. Luka je pokazal zaupanje v svoje soigralce, ko ga je tekmec napadel v obrambi. Zaupal je, da bo P.J. opravil svoj del. Našli smo pot do zmage," je dejal trener Dallasa Jason Kidd.

"Danes smo dokazali, da znamo v težkih razmerah ostati skupaj. Vedno govorimo o tem, da delamo skupaj, da delamo naprej s pozitivno energijo ne glede na okoliščine. Danes smo to dokazali," je zaključil Dončić.