Izpust risa Lukaša

V gorenjske gozdove bodo danes spustili risa Lukaša, ki so ga na začetku leta v okviru projekta Life Lynx ujeli na Slovaškem. "Jelovica je na lepi točki za povezavo po Alpah in z Dinaridi. Cilj je, da bi se risi začeli premikati od Švice do Dinaridov," je pojasnil Peter Benedik, starešina Lovske družine Nomenj – Gorjuše in dodal, da tako doselitve ne bi bile več potrebne.

Pomembno je namreč, da ne pride do parjenja v sorodstvu, kot se je to zgodilo leta 1973, ko so v Sloveniji naselili tri pare risov – tako se populacija začne sesuvati. "Če ne bi pripeljali novih živali, bi populacija v Sloveniji in na balkansko-alpskem delu izumrla," je dejal Rok Černe z Zavoda za gozdove Slovenije, ki je obenem vodja projekta Life Lynx. Ker se po njegovih besedah še edina zdrava populacija risov v Srednji in Vzhodni Evropi nahaja v Karpatih, risi načeloma pripotujejo od tam.

Gibanje risov budno spremljajo

Potem ko je plašni Lukaš prispel Slovaške, je zanj zadnjih nekaj tednov skrbela lovska družina, ki je sama izdelala tudi posebno prilagoditveno oboro. V njej se je navajal na novo območje. Cilj je bil, da se začne počutiti domače, da bi se njegova želja po vrnitvi domov zmanjšala in bo ostal na območju Jelovice.

Gibanju risov, ki so jih v Sloveniji iztrebili v 19. stoletju, temeljito sledijo s pomočjo posebnih ovratnic, ki oddajajo signal. Tako želijo ugotoviti, ali se je uspešno vključil v populacijo in "opravil svojo nalogo" razmnoževanja. Lukaš bo sicer prevzel vlogo svojega predhodnika Zoisa, ki je lani aprila prek posebne ovratnice poslal še zadnji signal, kljub temeljitemu iskanju pa še danes ne vedo, kaj se mu je pripetilo.

Nekatere izpust skrbi

Nekateri so glede izpusta skeptični, saj jih skrbi, kaj se bo zgodilo z vrstami, ki jih ris pleni. "Menim, da verjetno človek ne posega pravilno v naravo, to se že marsikje pozna. Nekaj zaloge je, lovci pa se bomo pač morali odreči kakšnemu plenu, bo pa manj škode poljščin," je v oddaji Dobro jutro povedal Benedik in pojasnil, da je ris pomemben za ekosistem, bo pa lov na srnjad težji, ker je bila ta do zdaj brez naravnega sovražnika, se je velikokrat brezskrbno smukala okoli hiš, s prihodom risa pa bo postala previdnejša. Obenem je poudaril, da več divjadi pogine zaradi avtomobilov, ki jih povozijo, kot pa jih en ris dejansko upleni.

Trenutno je v Sloveniji 30 odraslih risov, kar je 10 več, kot na začetku projekta Life Lynx pred šestimi leti. V sklopu projekta, pri katerem za ohranitev risa sodelujejo še Hrvaška, Italija, Slovaška in Romunija, bo to šesti ris, ki ga bodo izpustili. Projekt se bo čez eno leto zaključil. Po današnjem izpustu v tem mesecu načrtujejo izpustitev risa v Dinaridih, pozneje pa največ še enega.

Na Jelovici v naravo izpustili risa Lukaša