Novice

Po sedmih mesecih upadanja se je indeks cen hrane FAO zvišal

Rast indeksov cen rastlinskih olj, mlečnih izdelkov in mesa je nekoliko prehitela upad indeksov cen sladkorja in žit.
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
08.04.2024 14:19
Dopolnjeno: 08.04.2024 14:21
Čas branja: 2 min
Po sedmih mesecih upadanja se je indeks cen hrane FAO zvišal
Marca je indeks cen hrane FAO znašal 118,3 točke, kar je odstotek več kot februarja. Indeks cen hrane je marca prvič po sedmih mesecih upadanja zrasel, hkrati je bil za 7,7 odstotka nižji kot marca lani. Foto: Shutterstock

Marca je indeks cen hrane FAO znašal 118,3 točke, kar je odstotek več kot februarja, saj je rast indeksov cen rastlinskih olj, mlečnih izdelkov in mesa nekoliko prehitela upad indeksov cen sladkorja in žit. Čeprav je indeks marca prvič po sedmih mesecih upadanja zrasel, je bil za 7,7 odstotka nižji kot marca lani.

Pšenica se je pocenila, koruza malo podražila

Indeks cen žit FAO je marca v povprečju znašal 110,8 točke, kar je 2,6 odstotka manj kot februarja in petino manj kot marca lani.

Marca so se svetovne izvozne cene pšenice znižale že tretji mesec zapored, predvsem zaradi nadaljevanja močne izvozne konkurence med EU, Rusijo in ZDA. Ob velikih zalogah so kitajski preklicani nakupi pšenice iz Avstralije in ZDA povzročili pritisk na trge, cene so upadle tudi zaradi ugodnih napovedi za letošnji pridelek pšenice v Rusiji in ZDA.

Nasprotno pa so se izvozne cene koruze na mesečni ravni malo zvišale zaradi naraščajočega zanimanja za nakup s Kitajskega, logističnih težav v Ukrajini in drugje. Večji skok izvoznih cen koruze so preprečili sezonski pritiski v Argentini in Braziliji, kjer se je žetev koruze že začela.

Med drugimi krmnimi žiti so se cene ječmena na svetovnem trgu marca znižale, cene sirka pa zvišale. Indeks cen riža je bil marca 1,7 odstotka nižji kot februarja, kar je predvsem posledica zadržanega svetovnega uvoznega povpraševanja.

Višje cene rastlinskih olj

Indeks cen rastlinskega olja je marca v povprečju znašal 130,6 točke, kar je osem odstotkov več kot februarja in je dosegel najvišjo raven v zadnjem letu. Skok je odsev višjih cen palmovega, sojinega, sončničnega in repičnega olja.

Mednarodne cene palmovega olja so marca še rasle, saj je bila sezonska proizvodnja v vodilnih državah proizvajalkah manjša, povpraševanje v jugovzhodni Aziji pa solidno. Medtem so si svetovne cene sojinega olja opomogle od večletnih najnižjih vrednosti, in to predvsem zaradi močnega povpraševanja v ZDA in Braziliji za biogoriva.

Marca so se zvišale tudi cene sončničnega olja in olja oljne ogrščice. K rasti cen rastlinskega olja so pripomogle tudi višje cene surove nafte.

Šesta zaporedna podražitev skoraj vseh mlečnih izdelkov

Indeks cen mlečnih izdelkov FAO je marca v povprečju znašal 124,2 točke, kar je 2,9 odstotka več kot februarja. Raste šesti mesec zapored.

Marca so se najbolj zvišale svetovne cene sira, kar je posledica stalnega uvoznega povpraševanja iz Azije, večje domače prodaje v zahodni Evropi zaradi praznikov in sezonsko upadajoče proizvodnje v Oceaniji.

Kljub šibkejšemu povpraševanju v Aziji so se mednarodne cene masla marca znova zvišale, predvsem zaradi solidnega sezonskega povpraševanja in nekoliko zmanjšanih zalog v Evropi. Po petih mesecih zaporedne rasti so mednarodne cene polnomastnega mleka v prahu padle, saj se je globalno uvozno povpraševanje zmanjšalo. Znižale so se tudi cene posnetega mleka v prahu, saj so trgi ostali mirni, povpraševanje pa manjše.

Meso se je podražilo, cenejša le ovčetina

Indeks cen mesa FAO je marca v povprečju znašal 113 točk, kar je 1,7 odstotka več kot februarja. Zrasel je drugi mesec zapored, a je še vedno odstotek in pol nižji kot pred letom dni.

Mednarodne cene perutninskega mesa so se marca zvišale, zlasti zaradi trdnega uvoznega povpraševanja iz vodilnih držav uvoznic.

Marca so se zvišale tudi cene svinjine, kar je predvsem posledica večjega domačega povpraševanja pred veliko nočjo. Zaradi povečanega nakupa vodilnih držav uvoznic so marca rasle tudi svetovne cene govejega mesa. Po februarju so se mednarodne cene ovčjega mesa tudi marca znižale, ker se je povečala ponudba zlasti iz Avstralije.

Nižje cene sladkorja po dveh zaporednih podražitvah

Indeks cen sladkorja FAO je marca v povprečju znašal 133,1 točke, kar je 5,4 odstotka manj kot februarja, a je še vedno za 4,8 odstotka višji kot marca lani.

Marčevsko znižanje mednarodnih kotacij cen sladkorja je bilo predvsem posledica tega, da je Indija napovedala večji pridelek sladkorja v sezono 2023/2024 in da je Tajska pospešila žetev sladkorja. Na svetovne cene sladkorja je vplival tudi velik izvoz iz Brazilije.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci