TOP Gradbeništvo
Komentar

Denar mečemo skozi odprta okna

Zasebni lastniki stanovanjskih enot so precej hitreje začeli vgrajevati prezračevalne sisteme, javni sektor bo moral najprej plačati visoke račune.

Izbor urednika

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Tretji sklop drugega tira bo stal slabe 204 milijone evrov
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Učenci v Ljubljani zgradili Da Vincijev most
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Na Brdu so izvedli srečanje buildingSMART International

Podporniki sporočajo

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Slovenija bo dobila prvi mednarodni center za trajnostno gradnjo
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPodpornik projekta Slovenija bo dobila prvi mednarodni center za trajnostno gradnjo

V živem laboratoriju bodo predstavljene novosti na področju trajnostnega razvoja.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Salonit Anhovo po novem omogoča virtualen ogled cementarne
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPartner projekta Salonit Anhovo po novem omogoča virtualen ogled cementarne

Od zdaj naprej si lahko vsak, ki ga zanima delovanje in izgled cementarne Salonit Anhovo, to ogleda tudi prek spleta

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Izobraževanje strokovnjakov v asfalterski panogi
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPodpornik projekta Izobraževanje strokovnjakov v asfalterski panogi

Predavali so o digitalizaciji, predpisih, trajnosti, hidroizolacijah na premostitvenih objektih in katere obremenitve vplivajo na vozišče.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Sodobni trendi narekujejo pametno upravljanje razsvetljave
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPartner projekta Sodobni trendi narekujejo pametno upravljanje razsvetljave

Z naprednimi rešitvami za upravljanje razsvetljave do manjše porabe energije in večjega udobja v poslovnih prostorih ter na javnih površinah.

    
07.10.2022 10:00
Čas branja: 2 min

Slovenija je bila pri energetski sanaciji zgradb razmeroma uspešna. Prevladujeta zamenjava oken in izvedba termoizolacijskih fasad, s tem pa so mesta in večina prenovljenih objektov na podeželju bolj urejeni in sodobni.

Vrednost nepremičnin se je povišala, lastniki so z nepovratnimi sredstvi Eko sklada dosegli višjo dodano vrednost kot s prihranki pri porabi energentov. Jasno je, da se pod novo zunanjostjo ne skriva tako bleščeča podoba.

Svet se je v začetku leta 2020 občutno spremenil, tako hitrim spremembam se težko prilagajamo. Države Evropske unije niso okretni gliserji, temveč čezoceanke, ki za spremembo smeri potrebujejo veliko časa in prostora. Epidemiji covida je sledila energetska kriza in trg energentov se je zelo zamajal, cene in zanesljivost dobave so postale povsem nerazumne.

Epidemija se še ni končala, morda smo se le navadili živeti z njo. S 1. septembrom so spet odprle svoja vrata številne ustanove, prihaja jesen. Zaradi hitrih sprememb bi rad spomnil, da je v prejšnji ogrevalni sezoni v vseh javnih objektih veljal ukrep, in sicer zračenje prostorov. To ne pomeni nič drugega kot odpiranje oken.

S tem ukrepom smo na eni strani gradili, na drugi rušili. Po energetskih sanacijah in tesnjenju stavb smo preprečili uhajanje toplote. Nato smo jo prosto spuščali na prosto!

Zrak v prostoru mora biti svež in prijeten, brez vonjav in ne sme ogrožati zdravja. Zrak v prostorih onesnažujejo gradbeni materiali, pohištvo, oprema in drugi elementi stavb. Tudi ko v stavbi ni ljudi, je treba prostore stalno prezračevati, s čimer odstranimo emisije materialov in preprečimo kondenzacijo, nastanek plesni ter odstranimo mikrobe. Volumen pritoka zunanjega zraka se uravnava po obremenjenosti in času zasedenosti uporabnikov prostora.

Veljavni pravilnik določa, da se zaradi varčevanja z energijo v stavbah ali delih stavb, ki se prezračujejo mehansko, vgradijo naprave za pridobivanje toplote zavrženega ali odtočnega zraka. Vendar je hkrati dovoljeno, da se prostori v stavbah prezračujejo naravno, mehansko ali hibridno. Torej energetsko neučinkovito in potratno.

Kdo se ne spomni slabega zraka v šolah, vrtcih, telovadnicah in drugih javnih prostorih? Pri načrtovanju novogradenj javnih zgradb praviloma že v projektih predvidimo prezračevalne sisteme z uporabo toplote odpadnega zraka. Tega ne moremo trditi za gradnjo novih stanovanj in obnove javnih šole, vrtcev in drugih javnih objektov. Pri energetskih sanacijah redko vgradimo prezračevalne sisteme, saj nobeden ne zagotavlja stoodstotnega izkoristka odpadne toplote, pri čemer odpiranja oken ne upoštevamo.

Večinoma se vse konča pri denarju in stroški uporabe objekta niso na prednostnem seznamu. Ob zadnjih podražitvah javni naročniki v proračunih redno izvajajo racionalizacijo svojih investicij.

Kot že povedano. Težko je obrniti veliko ladjo, veliko lažje manjši čoln. Tako so zasebni lastniki stanovanjskih enot hitrejši in se, tudi ob spodbudi Eko sklada, hitreje in lažje odločijo za izvedbo prezračevalnih sistemov. Javni sektor pa bo moral najprej dobiti visoke račune - pri zdravju zaposlenih in motnjah delovnega procesa. Sledi finančni račun zaradi zelo povišanih stroškov energije.

V lastno denarnico pogledamo vsak dan, v javno bolj redko. Večinoma enkrat na leto. Pa naj končam. Kar je javno, je naše, kar je naše, pa je tudi moje. Mislim, da sta največji vrednoti zdravje in dobro počutje, šele nato so finance in ekonomika. Potrebujemo še kakšno spodbudo in argument za odločitev?

Dr. Samo Peter Medved je podžupan mestne občine Maribor in član upravnega odbora Združenja za svetovalni inženiring pri GZS

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Nepremičnine
Pri Eko skladu še za dva milijona subvencij, ki pa jih zaenkrat ne more izplačati
Nepremičnine
NepremičnineNataša Jančar Pri Eko skladu še za dva milijona subvencij, ki pa jih zaenkrat ne more izplačati 2

Izplačila za gradnjo in nakup skoraj ničenergijskih hiš čakajo na zakonske podlage ministrstva za okolje in prostor. Obljubljajo jih za sredino septembra.

FINANCE
Okolje & energija
(nasveti strokovnjaka, 1. del) Kako lahko v podjetju varčujejo z energijo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (nasveti strokovnjaka, 1. del) Kako lahko v podjetju varčujejo z energijo

Nove tehnologije, novi pristopi in drugačen pogled na rabo energije prinašajo nove priložnosti za učinkovito rabo energije v podjetjih in ustanovah.

FINANCE
Nepremičnine
Gradilo se bo manj stanovanj
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec Gradilo se bo manj stanovanj

Število dovoljenj za gradnjo stanovanj se je sicer povečalo, vendar na račun števila dovoljenj za gradnjo enostanovanjskih stavb

FINANCE
Okolje & energija
Pod Pekrsko gorco so načrtovali trajnostno mesto
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Pod Pekrsko gorco so načrtovali trajnostno mesto

Mariborska soseska Pod Pekrsko gorco je zgrajena tako, da so merila trajnostne gradnje upoštevana v največjem mogočem obsegu.

FINANCE
Kaj se zgodi s podjetji, če jih odklopite od davkoplačevalskega denarja
Finance
Simona Toplak Kaj se zgodi s podjetji, če jih odklopite od davkoplačevalskega denarja 5

In koliko mora država narediti iz enega evra, da so koristi odklopa podjetij od javnega denarja večje od škode

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Javni investitorji tiščijo glavo v pesek
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoVasilij Krivec Javni investitorji tiščijo glavo v pesek

Investicije v nepremičnine niso borzni, ampak dolgočasni posli. In pošteni.