Nove moči

Zobozdravnika dobili, na pediatra še čakajo

L. Markelj
29. 4. 2024, 20.15
Deli članek:

Občina Šentjernej bo začela v zdravstveni postaji urejati prostore za novega zobozdravnika koncesionarja. Okrog 40 tisoč evrov bo šlo iz občinskega proračuna, nabava opreme pa bo strošek novega koncesionarja.

L.M.
V Zdravstveni postaji v Šentjerneju, ki deluje v okviru ZD Novo mesto, bo kmalu na voljo nov zobozdravnik.

V Zdravstveni postaji Šentjernej se bo zaposlenim konec poletja ali jeseni pridružil nov zobozdravnik koncesionar, s katerim bo občina razširila zobozdravstveno dejavnost. Zato je pred vrati urejanje prostorov zanj.

Pridobitve se veselijo. Kot pove župan Jože Simončič, so podatki državne zdravstvene blagajne pokazali na podpovprečno preskrbljenost z zobozdravstvenimi programi v občini Šentjernej. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) jih je lani obvestil o možnosti širitve programa za odrasle v obsegu 0,7 tima in zobozdravstva za mladino v obsegu 0,3 tima. Ker Zdravstveni dom Novo mesto, v okviru katerega deluje Zdravstvena postaja Šentjernej, ni mogel omogočiti tega programa, saj nima kadra, je občina začela postopek podelitve koncesije.

»Do podpisa koncesijske pogodbe z izvajalcem potrebujemo le še soglasje ministrstva za zdravje. Z naše strani je torej nov zobozdravnik izbran,« pravi župan, a njegovega imena do konca postopka še noče razkriti. Pove pa, da izhaja iz novomeške občine in ima šentjernejske korenine.

Občina namerava zdaj zagotoviti nove prostore za zobozdravstveno ambulanto v šentjernejski zdravstveni postaji, naložba naj bi stala od 35 do 40 tisoč evrov. »Novo ambulanto bomo pridobili v zgornjih prostorih zdravstvene postaje, nekaj bo rušenja, prostore bomo preuredili. Ambulanto bomo potem dali v najem bodočemu izvajalcu, ki jo bo sam opremil,« pravi župan. Dela naj bi začeli takoj po prvomajskih praznikih.

Še kaj v Šentjernej?

Če bo potreba oziroma priložnost, bo občina vlagala v nadaljnjo širitev zdravstvene postaje, pravi Simončič, ki si želi večjo decentralizacijo zdravstvene dejavnosti. »Strinjam se, da nekatere regijske dejavnosti potekajo v Novem mestu, vsekakor pa je potem drugi center lahko občina Šentjernej. To je stvar dogovora in pogajanj, a skupna vizija mora iti v to smer.« V mislih ima na primer laboratorijsko dejavnost. »Ta bi seveda ob pogoju povečanja števila pacientov in dejavnosti spadala v naš prostor. V Šentjerneju, ki se širi, moramo ljudem dati tovrstne usluge, če hočemo biti privlačen kraj za vse, ki želijo priti k nam živet. Tudi pediatra bi radi imeli in tudi tu bi se odločili za koncesijo, a kaj ko pediatrov v Sloveniji nasploh ni,« še pove prvi mož šentjernejske občine.