Tri dovolilnice za Sočo in tri cene

Po zimskem prerekanju glede odlokov o plovnem režimu so v Posočju novo plovno sezono dočakali s tremi odloki in različnimi cenami za plovne dovolilnice, s čimer so razdrli dolgoletni sistem enotnih odlokov na reki. Kobarid jo zaračunava deset evrov po osebi, Tolmin po pet, na Bovškem ostaja vse po starem s plačilom pavšalov 2500 evrov za športna rafting podjetja in kajakaškimi dovolilnicami po tri evre.

Soča je te dni idealna za plovbo, tudi vreme je dovolj toplo, da se gostje od vsepovsod že zanimajo za prevoze z rafting podjetji ali pa za individualno oziroma organizirano plovbo z rafti. Toda po mnenju GIZ raftarjev Dolina Soče, ponunikov nočitev, zlasti kampov in kajakašev, ki so vložili ustavno presojo z upanjem na zadržanje kobariškega odloka, je nejasnosti preveč. Ker kobariški pravilnik, ki dodatno pojasnjuje odlok, še ne velja, ne vedo, tako vsaj pravijo, ali naj za kobariški del Soče kupujejo dovolilnice ali ne. Dodatne dovolilnice bi podjetjem višale stroške. Ali jih bodo vključili v ceno plovbe, je še odprto vprašanje. Kobariški župan Marko Matajurc, ki je soške valove razburkal z novim odlokom, trdi, da je vse transparentno, da so dovolilnice na voljo na spletni strani in na prodajnih mestih in da so o pravilih igre športne agencije pisno obvestili. Kot poudarja, naj bi z novim sistemom omogočili večjo transparentnost poslovanja podjetij, večjo varnost plovbe in več denarja za urejanje vstopno izstopnih mest, ki zaostajajo za potrebami sodobnih obiskovalcev. Zagotavljali naj bi večjo občutljivost do narave. Sčasoma naj bi naredili red glede števila športnih agencij in omejili delovanje tistih, ki prihajajo zgolj poleti in poslujejo v neprimernih prostorih. Zaslužijo in odidejo, medtem ko resna domača podjetja skrbijo za svoje zaposlene vse leto in vlagajo v razvoj. Med domačimi podjetji je zaznati prizadetost, ker čutijo, da se jim s strani kobariške občine očita netransparentnost.

Vseskozi ponavljajo, da Soča potrebuje enotne odloke na temelju potreb sodobnega časa in predvsem sodobnega gosta s ciljem, da bi mu Soča ponudila nepozabno doživetje.

Kakorkoli, bovška in kobariška občina sta se zapletli v gordijski vozel, tolminska se drži pri strani. Na Bovškem menijo, da bi bilo treba z novimi odloki še počakati in si vzeti čas za dodatna usklajevanja. Gospodarsko interesno združenje raftarjev nima nič proti povišanju pavšalov, kajakaši bi plačali za infrastrukturo ob reki toda sistem in način se jim ne zdi ustrezen.

V vseh treh občinah ponavljajo, da Soča potrebuje enotne odloke na temelju potreb sodobnega časa in predvsem sodobnega gosta s ciljem, da bi mu Soča ponudila nepozabno doživetje. Ker je upati, da mislijo resno in ker je to edina pot, je vendarle pričakovati dogovor in to čim prej.


Preberite še


Najbolj brano