Srečanja se je udeležila več kot polovica vabljenih županov ter tudi minister Uroš Brežan in generalna sekretarka Alpske konvencije Alenka Smerkolj. / Foto: Tina Dokl

Že četrto predsedovanje Alpski konvenciji

V Bohinjski Bistrici je minuli petek potekal prvi večji dogodek v okviru dvoletnega slovenskega predsedovanja Alpski konvenciji, ki sta se ga udeležila tudi minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan ter generalna sekretarka Alpske konvencije Alenka Smerkolj.

Alpska konvencija je mednarodna pogodba, ki so jo sklenile alpske države Avstrija, Francija, Italija, Lihtenštajn, Monako, Nemčija, Slovenija in Švica ter Evropska unija z namenom spodbujanja trajnostnega razvoja na območju Alp.

Bohinjska Bistrica – Slovenija je v Alpski konvenciji aktivna vse od začetka, tokrat pa ji bo predsedovala že četrtič. Je tudi edina država med pogodbenicami, ki enkrat letno organizira Dan Alpske konvencije. Letos je bil posvečen občinam, zato so ob tej priložnosti pripravili srečanje z župani občin, ki so vključene v območje Alpske konvencije. Ta obsega v celoti ali delno 62 občin, kar predstavlja 33 odstotkov slovenskega ozemlja. Izvajanje Alpske konvencije je tudi sicer najbolj vidno na nivoju občin, ki se ukvarjajo z vprašanji trajnostne mobilnosti in prometa, vloge turizma za lokalni razvoj, trajnostnega kmetijstva in gozdarstva, zmanjševanja nevarnosti naravnih nesreč. Na srečanju v Bohinjski Bistrici, ki se ga je udeležila več kot polovica vabljenih županov, so prednosti članstva v alpskih povezavah predstavili tudi župani gorenjskih občin, in sicer bohinjski župan Jože Sodja, kamniški Matej Slapar in jezerski Andrej Karničar.

Varovanje alpskega prostora

Minister Brežan je v govoru županom poudaril, da je medsebojno povezovanje in sodelovanje ključno za doseganje skupnega cilja varovanja in zaščite alpskega prostora. Ob tem je vesel, da imajo župani pozitiven odnos do Alpske konvencije in trajnostnega razvoja. Srečal se je še z mladimi govorci, ki so mu predstavili svoje doživljanje življenja v Alpah. Zadovoljen je, da tudi mladi sodelujejo pri oblikovanju projektov in pobud za zaščito narave in trajnostnega razvoja, kar bodo na ministrstvu spodbujali z razpisom, s katerim bodo podprli vključevanje mladih v aktivnosti v alpskem prostoru.

Kot je še pojasnil Brežan, bodo prioritete dvoletnega slovenskega predsedovanja kakovost življenja v alpskem prostoru, biotska raznovrstnost Alp in okoljsko izobraževanje. »Naša ključna naloga v okviru predsedovanja pa bo priprava poročila o kvaliteti življenja, ki ga bomo ob koncu predstavili in bo predstavljalo vodilo za trajnostni razvoj v Alpah v skladu z vrednotami, ki jim sledi Alpska konvencija,« je dejal.

Prednosti povezovanja

Generalna sekretarka Alpske konvencije Alenka Smerkolj si želi, da bi se čim več slovenskih občin vključevalo v različne povezave. Poudarila je združenji Gorniške vasi, kjer že sodelujeta občini Luče in Jezersko, ter Alpski biseri, kamor sta vključeni tudi občini Bled in Bohinj. »Takšno povezovanja omogoča izmenjavo dobrih praks in reševanje izzivov, s katerimi se župani vsakodnevno spopadajo,« je pojasnila.

Prednost in korist povezovanja v okviru Alpskih biserov je poudaril tudi bohinjski župan Jože Sodja, ki meni, da bi morali tovrstna povezovanja še bolj okrepiti. »Alpski biseri zagovarjajo trajnostno urejanje prometa, kar je za našo občino zelo aktualno, saj se zlasti v poletnih mesecih srečujemo s čezmernim prometom. Problem pa lažje rešujemo v sodelovanju in s pomočjo občin, ki se spopadajo s podobnimi izzivi,« je dejal Sodja. Tudi blejski župan Anton Mežan pozdravlja tovrstna povezovanja, navdušila pa ga je zlasti energija mladih, česar si želi tudi na Bledu. »Smo v procesu ustanavljanja komisije mladih, ki bo predstavljala posvetovalno telo župana in bo podajala svoja stališča in mnenja,« je še povedal Mežan.

Oddajte svoj komentar

Kranj 4°

oblačno
vlažnost: 87 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

4/7

torek

4/8

sreda

4/10

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Ljubljana, 23. april 2024

Sveta maša na Ljubljanskem gradu

PRIREDITVE / Preddvor, 23. april 2024

Pogovorni večer: Podnebne spremembe

PREDAVANJA / Žiri, 23. april 2024

Sto let po smrti Tavčar še živi

PRIREDITVE / Šenčur, Naklo, 24. april 2024

Tombola, zdravi odnosi, kuhanje, umovadba

PREDAVANJA / Dolina, 24. april 2024

Hišne gobe in zaščita lesnih izdelkov

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

IZLETI / Naklo, 25. april 2024

S kolesom pod Kriško goro

 

 
 

 

 
 
 

Še pet županov podprlo Kranj / 14:02, 23. april

Upoštevajte kasnejšo nadgradjo, dogradnjo bolnice čez par let, da bo dovolj zemlje, ne da bi bila slučajno tako utesnjena med stavbami, kot je jeseniška bolnica.

V Kranj in Škofjo Loko so se vrnila električna kolesa / 13:57, 23. april

Nisem uporabnik mestnih koles, se mi pa zdi v redu, da jih je možno uporabljati. Ker vidim kar veliko ljudi, ki se prevažajo z njimi. Ne zdi...

Lekarna Planina II v večjih prostorih / 13:40, 23. april

Ali ni Supernova na Planini 1 ?

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 13:35, 23. april

Servisna knjižica ni vse. Sam recimo redno delam stalno vse servise, vse napake sproti odpravlja mehanik, ker vem, da je brezhiben avto vare...

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 08:02, 23. april

Imate prav, gospe in gospodje zdravniki. Obveščam vas, da vas že sedaj ni nikjer. Pravite, da oskrbite približno 50 bolnikov na dan. Se prav...

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...