Eden Golan so stavnice napovedovale drugo mesto, a so ji večji uspeh zbili glasovi strokovnih žirij. Foto: Reuters
Eden Golan so stavnice napovedovale drugo mesto, a so ji večji uspeh zbili glasovi strokovnih žirij. Foto: Reuters

Vsekakor ni bilo videti, da bi glasni žvižgi iz občinstva v areni Malmö, ki jih je Evropska radiodifuzna zveza (EBU) skušala za televizijske gledalce nevtralizirati s posnetim bučnim aplavzom, prišli 20-letni pevki do živega.

Golan je z izraelsko zastavo ponosno v rokah najprej mirno izvedla uvodni mimohod predstavnikov nastopajočih držav (čestitke tistemu, ki je njeno predstavitev pospremil s skladbo Icone Pop ((I don't Care) I Love it), nato pa odpela svoj Hurricane, ne da bi trznila. Naj se skladba še tako opira na "vihar" napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, v Malmö je vihar nedvomno vnesel nastop Izraela.

Sorodna novica Nemo na krilih glasov strokovnih žirij "strl kodo" in osvojil 68. Evrovizijo

Množični propalestinski protesti pred areno, očitki protestnikov EBU-ju, da podpira genocid, prepoved vnašanja palestinskih zastav v areno, ugašanje mikrofonov tekmovalcev ob koncu nastopov, da ne bi morebiti pozvali k premirju v Gazi, sankcioniranje neposlušnih ...

Irska predstavnica Bambie Thug je morala s svojega kostuma odstraniti napisa, ki sta pozivala k premirju in svobodi, drug za drugim so se tik pred zdajci protestno umikali predstavniki držav, ki bi morali sporočiti glasove žirij, EBU pa je na spletno stran naložil polfinalni nastop portugalske predstavnice Iolande, ne pa finalnega, ker ji je zanj uspelo na oder "pretihotapiti" nohte v barvi palestinske zastave.

Krizni sestanek EBU-ja

Tik pred finalom so se vodilni možje EBU-ja z izvršnim producentom Martinom Österdahlom zbrali na kriznem sestanku, na katerem so razpravljali o pritožbi skupine izvajalcev, vključno s predstavniki Irske in Španije, da jih je izraelska delegacija redno žalila.

Najbolj osovraženi mož v areni Malmö: prvi mož Evrovizije Martin Österdahl. Foto: Reuters
Najbolj osovraženi mož v areni Malmö: prvi mož Evrovizije Martin Österdahl. Foto: Reuters

V nasprotju z nizozemskim predstavnikom Joostom Kleinom, ki je bil zaradi grožnje snemalki s tekmovanja na dan finala izključen, se izraelski delegaciji ni zgodilo nič.

"J***š EBU," je po svojem nastopu bruhnil_a Bambie Thug.

Litovski predstavnik Silvester Belt, ki je nastopil tik za Izraelko, pa: "Nastopati za tisto državo, s tako napetostjo med občinstvom, je bila ena najhujših stvari, kar sem jih prestal. Res sem se skušal kar najbolje odrezati v dani situaciji ... travmatična izkušnja, v bistvu si želim, da bi se vse končalo po prvem polfinalu."

Sorodna novica Nizozemec Joost Klein zaradi incidenta ostal brez generalke. Žirije ocenile njegov četrtkov nastop.

Izraelka nastop vadila z izžvižgavanjem

Kakšna bo usoda Österdahla, ki je načeloval 68. izdaji Evrovizije, ali, kot jo je označil osrednji norveški časopis Dagbladet, "shitshow", ni znana. V ozadju se šušlja o odstopu. Vsekakor tako glasnih žvižgov ob svojem govoru ni bil deležen nihče v areni – razen, jasno, Eden Golan.

A ta je bila na to očitno pripravljena – posnetki iz zakulisja namreč kažejo, kako se je pripravljala na svoj nastop – medtem ko je pela, je njena ekipa posnemala žvižge in vzklike v podporo Palestini.

Na novinarski konferenci pred finalnim nastopom je 20-letnica odgovarjala politično korektno, kako je tu, da bi združevala z glasbo, a tega ne zamešajte s pozivi k miru. Kot je povedala v intervjuju za Reuters, je ponosna, da lahko zastopa Izrael, "še posebej letos". "Počaščena sem, da sem dobila priložnost biti glas svoje države," je sporočila.

Tako ponosna, da je v pogovoru za izraelski časopis Israel Hayom povedala, da se namerava po vrnitvi iz Švedske pridružiti izraelski vojski. Služenje vojaščine je sicer v Izraelu obvezno tako za moške kot za ženske, Golan doslej še ni opravila vojaškega roka, a pravi, da ima vojaško obveznost za "misijo".

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Zaradi nastopa na Krimu na črnem seznamu Ukrajine

Eden Golan ima sicer dvojno državljanstvo, poleg izraelskega še ruskega. Rojena je bila v Izraelu, a sta bila oba njena starša rojena v Sovjetski zvezi judovskim družinam. Mama Golanove je ukrajinska judinja, njen oče pa latvijsko-judovskega porekla. Pri šestih letih se je z družino preselila v Moskvo, kjer je živela do 18. leta.

V tistem času je nastopila tudi na glasbenem tekmovanju za otroke The Voice in na izboru za Evrovizijo za mlade. Čeprav si je glasbeno kariero zgradila v Rusiji, pa pravi, da ima zaradi "pogostih izkazov antisemitizma" mešane spomine na tisto obdobje. Družina se je leta 2022, ob ruski invaziji v Ukrajini, vrnila v Izrael.

Ironično, ker je leta 2016 kot 13-letna deklica nastopila tudi na glasbenem tekmovanju New Wave na polotoku Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014, so jo Ukrajinci uvrstili na seznam Mirotvorec. Kot navajajo, so jo na črni seznam uvrstili, ker je vstopila na Krim prek Rusije in "ker je sodelovala v ruskih propagandnih dejavnostih in poskusih legalizacije okupacije Krima".

Najbolj politično apolitično tekmovanje

Voditeljici Malin Akerman in Petra Mede sta s stisnjenimi zobmi skušali pripeljati napeto Evrovizijo do konca. Foto: Reuters
Voditeljici Malin Akerman in Petra Mede sta s stisnjenimi zobmi skušali pripeljati napeto Evrovizijo do konca. Foto: Reuters

Za glasbeni izbor, ki samega sebe trmasto označuje za apolitičnega in je v malmöjski izdaji posegel po najbolj restriktivnih ukrepih, da bi to dokazal (prepovedana je bila celo zastava EU-ja), je bila letošnja Evrovizija zagotovo najbolj politična do zdaj.

Ali kot so zapisali v norveškem časopisu Dagbladet: "V svojih obupanih poskusih ostati apolitičen se je EBU sprevrgel v nekakšno malo fašistično državo, kjer je bil prostor izvajalcev za izražanje svojih stališč in aktivizma zreduciran na velikost spodnjih hlačk španskih plesalcev. Zavržno."

Če se je pri nas za glasovanje za Izrael aktiviral desni pol (nekdanji minister SDS-a Žiga Turk je svojim sledilcem delil številko za glasovanje za Izrael, poslanka SDS-a Anja Bah Žibert pa je ponosno tvitnila, da še nikdar ni glasovala na Evroviziji, zdaj pa, da bi podprla Izrael), je v evrovizijsko kolesje v Izraelu povsem posrkalo Eylona Levyja, ki je do marca opravljal vlogo uradnega predstavnika izraelske vlade.

"Resnični svet ni Twitter. Resnični svet je Evrovizija. In Evrovizija ljubi Izrael. Razen pristranskih žirij, ki verjetno obstajajo na Twitterju," je bila ena od množice Levyjevih objav na omrežju X sinoči.

In celo Levyja je zmedlo, kako so izgubili podporo Ukrajine: "Ukrajina je dala Izraelu 0 točk, irski čarovnici pa 10? Kaj se je zgodilo s tem, da smo skupaj na prvih bojnih linijah zahodne civilizacije?"

Vihar v Malmöju, skratka. Zgovorni so bili nekateri tviti in odzivi gledalcev Evrovizije, ki se jim je zapisalo, kako ironično je, da 50 let po Waterlooju tekmovanje končno zre v svoj – Waterloo.

Odzivi po finalu Evrovizije v Malmöju
Reportaža iz napetega evrovizijskega večera