Foto: EPA
Foto: EPA

Veleposlaniki članic EU-ja so v ponedeljek dosegli načelni dogovor o minimalnem davku, potem ko je Madžarska v okviru širšega dogovora umaknila svoj veto. Na ravni veleposlanikov so se namreč dogovorili o zamrznitvi 6,3 milijarde evrov evropskih sredstev Madžarski v okviru mehanizma pogojevanja izplačila sredstev EU-ja z vladavino prava, obenem pa podprli madžarski nacionalni načrt za okrevanje v vrednosti 5,8 milijarde evrov. Podprli so tudi paket pomoči Ukrajini v višini 18 milijard evrov.

Dokončno potrditev svežnja, ki je bila sprva predvidena za sredo, je blokirala Poljska zaradi minimalnega davka na prihodke podjetij, tako da so se pogajanja o tem zavlekla še v današnji dan vzporedno z vrhom unije.

Če glede enega od štirih vprašanj ne bi bilo soglasja držav članic, bi bilo blokirano odločanje o celotnem svežnju.

Poljska sicer poudarja, da odločno podpira finančno pomoč Ukrajini. Poljski premier Mateusz Morawiecki trdi, da so ostale države članice s pogojevanjem dogovora o minimalnem davku za podjetja izsiljevale Poljsko.

Varšava je uvedbo minimalnega davka na prihodke podjetij, po katerem bodo morali biti letni prihodki posamezne skupine podjetij nad 750 milijonov evrov obdavčeni z najmanj 15 odstotki, blokirala več mesecev, a je popustila, ko so potrdili njen načrt za okrevanje po pandemiji.

Gre za sprejetje direktive, ki bi omogočila uveljavitev drugega stebra dogovora v okviru Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) o reformi mednarodnih pravil obdavčitve podjetij. Direktiva naj bi omejila tekmovanje v nižanju stopenj obdavčitve podjetij.

Nova pravila naj bi zmanjšala tveganja za zmanjševanje davčne osnove in premeščanje dobičkov ter zagotovila, da največje multinacionalke plačajo stopnjo davka, kot je bila dogovorjena.