podgana Svet24.si

Po podgani v konzervi rjavega fižola se je le ...

Ptuj, zadolzevanje_3_delo na cesti Svet24.si

Zakreditirani do leta 2040, kaj bo z novimi ...

andrej zubicki zubitsky bobo Necenzurirano

Ruski oligarh prodaja Slovensko industrijo jekla

vila arboretum-pl1 Reporter.si

Hiša Joca Pečečnika na vodik? Bogataš gradi ...

maribor af Ekipa24.si

Sol na ljubljanske rane! Ste videli, kaj so ...

kmetija prijava Njena.si

Na novi lokaciji zabrnele kamere šova Kmetija

luka doncic dallas pm Ekipa24.si

Kar je 'pretepeni' in poškodovani Dončić ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Poslovni brodolomi velikega poslovneža Joca Pečečnika: v enem dnevu pokopal dve blagovni znamki

Deli na:
Poslovni brodolomi velikega poslovneža Joca Pečečnika: v enem dnevu pokopal dve blagovni znamki

Joc Pečečnik - Foto: M24/Sa.R.

Skrbno negovano podobo uspešnega in nadvse sposobnega podjetnika Joca Pečečnika sta načeli blamaži s Costello in Modo Mi & Lan. Prvo podjetje, v katerega je z velikim pompom investiral, je zaradi menda predrage električne energije zaustavilo proizvodnjo, zdaj pa bodo vodo, ki jo črpajo ob Kolpi, namesto kot Costello prodajali pod že uveljavljeno blagovno znamko Zala. Drugo, v katerega je po lastnih besedah vložil kar dva milijona evrov, pa bo Pečečnik poslal kar v stečaj.

Poslovnež Joc Pečečnik je leta 2022 naredil posel življenja s prodajo podjetja Interblock, a po tistem se kot podjetnik ni nujno izkazal. S prodajo proizvajalca igralniških naprav Interblocka naj bi Pečečnik zaslužil okoli 300 milijonov evrov – to je neuradna številka, ki je sam noče potrditi, mu pa seveda zelo godi, da v javnosti velja za nekoga, ki je tako donosno unovčil svoje življenjsko delo.

Po prodaji Interblocka se v javnosti predstavlja predvsem kot šef Kluba slovenskih podjetnikov (SBC), ki ga je sam ustanovil in preko katerega rad soli pamet javnosti in politikom, ki po njegovem nikoli ne storijo dovolj za razvoj podjetništva. Občasno pa se loti še kakega odmevnega »reševanja« slovenskega podjetja v težavah – z vse prej kot bleščečimi rezultati.

Že avgusta 2022, malo po prodaji Interblocka, je del kupnine investiral v nakup polnilnice vode znamke Costella. Ocenil je, da ima podjetje še neizkoriščen potencial, predvsem zaradi koncesije za črpanje vode, ki Costelli dovoljuje, da načrpa 250 milijonov litrov vode na leto – krepko več od 12 milijonov litrov, kolikor jih je na leto načrpala Costella.

Pečečnikovo podjetje Moda Mi&Lan gre v stečaj: Ni šivilj, toži poslovnež

A tudi novi šef doslej ni znal izkoristiti potenciala podjetja. Še najbolj odmevna poteza Pečečnika kot lastnika je bila lanska zaustavitev proizvodnje zaradi po njegovem predrage električne energije. Trdil je, da bi moral zaradi cene elektrike vodo prodajati pod proizvodno ceno, zato je ustavil kar 90 odstotkov proizvodnje, za sklenitev pogodbe s predrago električno energijo pa je okrivil prejšnjo upravo in Golobovo vlado, ki naj bi podjetjem priporočila sklenitev tako dragih pogodb.

Nato je moral svoje očitke na račun vlade preklicati, saj se je izkazalo, da je bila pogodba sklenjena že avgusta 2022 in ne novembra 2022, ko je premier Golob podjetja pozval k sklepanju pogodb z dobavitelji elektrike.

Zdaj naj bi polnilnico ponovno zagnali, a z blagovno znamko Costella je očitno konec. Vodo, ki jo črpajo in polnijo na Kočevskem, bodo prodajali pod blagovno znamko Zala. Za spremembo blagovne znamke so se odločili, ker ima Zala največji tržni delež, pripada ji več kot pol slovenskega trga ustekleničene vode, je danes pojasnjeval Pečečnik. Dosedanje črpališče vode Zale pri Ljubljani se namreč zapira, zato ga bo nadomestila kostelska polnilnica Costella.

Foto: Luka Švigelj - V polnilnici Costella bodo odslej polnili Zalo.

Tako kot pri Costelli so po Pečečniku znova drugi krivi za težave, ki jih ima s podjetjem Moda Mi & Lan. Prekmursko podjetje, ki je nastalo na pogorišču Mure, je kupil julija lani in tedaj trdil, da družba v težave (delavci so ostajali brez plač) ni padla po lastni krivdi, da bi ga morala pomagati reševati država.

Konec lanskega leta se je za zaposlene v Moda Mi & Lan ponovila zgodba z neizplačevanjem plač – namesto celotne novembrske so prejeli le 180 evrov. Kriva je stara uprava, ki ga je zavajala in sklepala neracionalne pogodbe, je hitel na predhodnike s prstom kazati Pečečnik, ki je nato obljubil (in obljubo tudi držal), da bodo delavci dobili novembrsko plačo.

To je posel, zaradi katerega se Joc Pečečnik lahko samo drži za glavo

So pa težave ob koncu leta očitno že nakazovale, da Pečečnik dviga roke od Moda Mi & Lan. Podjetje iz Gornjih Petrovcev gre namreč v stečaj, je napovedal danes in kot glavni razlog navedel pomanjkanje kadra, saj se bo v roku dveh let več kot polovica trenutnih zaposlenih upokojila, med mladimi pa ni zanimanja za šiviljski poklic.

Pečečnik se je tako lani dvakrat blamiral v poslih, pri čemer so polnim ustom obljub sledila polna usta izgovorov in premetavanja krivde na druge. Morda so res prejšnje uprave krive za slabe pogodbe, ki so zdaj njegovo breme, a eden najbolj znanih (in glasnih) slovenskih podjetnikov je bil v primeru Costelle ujet na laži, v primeru Moda Mi & Lan pa velja podvomiti o skrbnosti pregleda podjetja pred nakupom.

Kar pa se tiče njegovega posla kariere: po neuradnih informacijah ameriški lastniki komaj leto in pol po nakupu Interblocka tega že pripravljajo za prodajo in računajo, da bodo zanj iztržili nekajkrat več, kot so plačali Pečečniku.