Razpis z oznako P1 covid 2022 je namenjen podjetjem, ki so utrpela upad prihodkov v letu 2020 v primerjavi z letom 2019 in si želijo zagotoviti likvidnost poslovanja z namenom omilitve posledic epidemije na poslovanje. Namen je zagotovitev likvidnosti in ohranitev delovanja mikro, malih in srednje velikih podjetij ter izboljšanje financiranja obratnih sredstev, so sporočili iz sklada.

Podjetja bodo lahko zaprosila za garancije v višini 80 odstotkov vrednosti posojila, za posojila v višini do 100.000 evrov oz. za srednje velika podjetja do 200.000 evrov z ročnostjo do pet let in koriščenje šestmesečnega moratorija, ki se šteje v obdobje ročnosti posojila. Gre za posojila, ki jih bodo predhodno odobrile banke.

Hkrati bodo podjetja lahko deležna tudi znižane obrestne mere, ki po razpisu znaša šestmesečni euribor + 0,35 odstotka.

Prijavijo se lahko mikro, mala in srednje velika podjetja s sedežem v Sloveniji, ki se kot pravne ali fizične osebe ukvarjajo z gospodarsko dejavnostjo in so organizirane kot gospodarske družbe, samostojni podjetniki posamezniki, zadruge ali zavodi ter socialna podjetja s statusom gospodarske družbe, imajo vsaj enega zaposlenega za polni delovni čas in manj kot 250 zaposlenih ter njihov letni promet ne presega 50 milijonov evrov, bilančna vsota pa ne 43 milijonov evrov. Upravičeni stroški morajo nastati v obdobju od 1. januarja 2022 do 31. decembra 2023.

Podjetja lahko vloge oddajo na Slovenskem podjetniškem skladu do 5. in 20. maja, 5. in 20. junija, 5. julija, 5. in 20. septembra ter 5. in 20. oktobra oz. do porabe sredstev.

Slovenski podjetniški sklad je danes napovedal tudi objavo razpisa z oznako P1 plus 2022. Objavljen bo 15. aprila, na voljo pa bo 87,45 milijona evrov klasičnih garancij za bančna posojila s subvencijo obrestne mere.

Z objavo obeh razpisov v okviru garancijske linije bo sklad tako razpisal za 99 milijonov evrov garancij s subvencijo obrestne mere. Predvideva, da bo podprtih vsaj 450 projektov.