franci kek Lady

Petru Vilfanu je dal banano

steven-tyler Svet24.si

Sodnik zavrnil tožbo proti Stevenu Tylerju

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

bogovic tomc zver Reporter.si

Skrivajo premoženje: razkrivamo nepremičnine, ki...

soudani hilal gw Ekipa24.si

Ojoj! Kaj je zgrešil veliki zvezdnik Maribora, ...

masterchef, 10 Njena.si

Teden dni premora za MasterChef Slovenija

doncic Ekipa24.si

Bo igral? Navijači Dallasa v skrbeh zaradi ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Ali Inštitut 8. marec potiho uvaja nov okoljski davek za celotno gospodarstvo?

Deli na:
Ali Inštitut 8. marec potiho uvaja nov okoljski davek za celotno gospodarstvo?

Nika Kovač in Robert Golob - Foto: M24/Sašo Radej

Sporočilo Gospodarske zbornice Slovenije, Slovensko-nemške gospodarske zbornice ter Gospodarske zbornice Avstrije je jasno: okoljski davek, ki ga predlaga Inštitut 8. marec, je nedomišljen in se uvaja v času ohlajanja gospodarstva ter popoplavne obnove Slovenije. Gospodarstvo novega davka ne bo zmoglo, opozarjajo združeni gospodarstveniki. Gospodarske organizacije ob tem opozarjajo na zavajajoč diskurz Inštituta 8.marec, ki je v času zbiranja podpisov za vložitev novele Zakona o varstvu okolja trdilo, da se predlagane rešitve nanašajo le na področje sosežiga odpadkov.

V resnici predlog zakona na novo ureja tudi druge dejavnosti, in sicer so največje novosti predvidene na področju monitoringa emisij in poročanja. Številna podjetja, med drugim Impol, Tetol, Snago, Knauf, Koto, Kovis-Livarna, Lesonit, Livar, Livarna Titan, Omco Metals, Rekon, Revoz, SIJ, Štore Steel, Talum, TE Brestanica, TEŠ, URSA Slovenija, Valji Štore, Vipap ter podjetje Žuran bodo po podatkih Agencije za okolje Republike Slovenije morala na novo urejati monitoring in poročanje.

Gospodarstveniki opozarjajo, da bo za manjša podjetja že sama vzpostavitev monitoringa velik strošek, saj gre za okoli 100.000 eur. Gospodarske organizacije sicer podpirajo rešitve, ki gredo v smeri zmanjševanja vplivov na okolje in izboljšujejo kakovost življenja in bivanja. Vendar morajo biti te rešitve dobro premišljene in utemeljene na strokovnih izhodiščih. Imeti morajo tudi jasne cilje. Vse to v predlogu zakona manjka.

Zato gospodarske organizacije Državni zbor Republike Slovenije in Vlado Republike Slovenije pozivajo, naj se zavrne predlog zakona, ki bi lahko imel škodljive posledice za slovensko gospodarstvo. Predlagajo, da se v dialogu z vsemi deležniki opravi celovita razprava in poišče rešitve, ki bodo sledile priporočilom in praksam v EU. Slovenska podjetja ne bi smeli potisniti v neenakopraven položaj, zaradi česar bi izgubila konkurenčnost. Njihova ocena je, da predlog zakona ogroža vsaj 10.000 delovnih mest v neposredno 20 podjetjih in posredno 200 podjetjih.

Kako se bo na pomisleke gospodarstva odzvala vlada Roberta Goloba?