Četrtek, 7. 10. 2021, 4.50

Dallas Mavericks dobili pripravljalno tekmo proti Utah Jazz s 111:101

Navijači želeli, navijači dobili Dončićev šov #video

4

Luka Dončić | Luka Dončić je bil razigran na uvodni pripravljalni tekmi. Trener Jason Kidd ga je, kot je napovedal, v igri pustil le v prvem polčasu. V 16 minutah igre je dosegel 19 točk, v statistiko pa vpisal še šest skokov in pet asistenc. | Foto Guliverimage

Na prvi pripravljalni tekmi so košarkarji Dallas Mavericks na domačih tleh s 111:101 premagali Utah Jazz. Slovenski košarkar Luka Dončić je zaigral le v prvem polčasu in bil prvo ime, potem ko ga je končal pri 19 točkah, šestih skokih in petih asistencah. V noči na četrtek je na parket stopil tudi Vlatko Čančar in pri porazu Denverja pri Golden Statu (116:118) prispeval pet točk.

Konec čakanja za navijače Dallasa. Dočakali so namreč prvo pripravljalno tekmo, ki jo je trener Jason Kidd začel s peterko Luka Dončić, Josh Green, Tim Hardaway jr., Kristaps Porzingis in Moses Brown. Zadnji je novi obraz, ki je prišel iz Oklahome City. Hitro se je vključil v sistem Dallasa in prilagodil na Dončićevo igro. Uvodoma je bil s petimi točkami najboljši strelec. Skrbi morda le slabše izvajanje prostih metov (2/5), pri čemer ni blestel že pri zadnjem delodajalcu, za katerega je bil 61,9-odstotno uspešen.

Kidd se je za prvo tekmo odločil, da ne bo računal na trojico košarkarjev, ki bodo priložnost dobili na naslednjih treh obračunih pred vstopom v novo sezono. Tako so Dorian Finney-Smith in Dwight Powell, ki sta sicer začenjala tekme Dallasa, ter še en nov obraz pri Mavericks Frank Ntilikina dobili prost večer.

Poglejte si vrhunce Dončićeve igre.

Dončićeve težave s trojkami so se končale v drugi četrtini

Navijači Dallasa so z zanimanjem pričakovali, kaj bo na parketu prikazal slovenski virtuoz. Vedeli so, da bo proti Utahu aktiven le v prvem polčasu, zato so upali, da bo razigran že od samega začetka. Vsako njegovo potezo v American Airlines Areni so pozdravili z navdušenjem.

Dončić je imel uvodoma nekaj težav s trojkami, saj je dve zgrešil, sicer pa je bilo videti, da se v prvi četrtini ni pretirano oziral proti tekmečevemu košu. Dosegel je pet točk, bil na parketu, ko je Dallas še vodil pri 12:9, nato pa so gostje postavili delni izid 9:0 in začeli krajšo prevlado.

Ko je v dvorani odmevala slovenska pesem, se je začela Dončićeva simultanka

Kidd ni mogel biti zadovoljen s predstavo svojih košarkarjev v začetnih 12 minutah, ko so zaostajali z 22:31. Latvijski velikan Porzingis ni igral na ravni, kot so mnogi pričakovali. Očitno bo potreboval čas, da se navadi na nekoliko drugačno vlogo, saj je prisoten tudi v raketi, tako da ne temelji vse zgolj na metih za tri točke.

Razmerje sil pa se je začelo obračati v korist gostiteljev, ko se je v dvorani v minuti odmora zaslišala pesem slovenske glasbene skupine Gamsi Hej, hej, kdor ne skače, ta ni Slovenc. Navijači so sprva v njenih ritmih plesali na tribunah, nato pa so svoj ples na parketu uprizorili še košarkarji Dallasa.

Dončić je dobro sodeloval s centrom Williejem Cauleyjem-Steinom, s katerim sta sprva približala Dallas na 32:36. Zlasti Dončić je skrbel za poteze, ki so navduševale občinstvo. Ko je zadel prvo trojko za 35:40, je izdatneje završalo. Po drugi, s katero je njegova ekipa zaostajala le še 41:43, še toliko bolj.

Pričakovano je bil prvo ime polčasa. Dobrodošlo je bilo, da so se v nadaljevanju razigrali tudi njegovi soigralci. Podatek, da so Mavericks dobili drugo četrtino z 39:25, jasno pove, kdo je bil pravi gospodar na igrišču. Od rezervistov sta pomemben delež prispevala Maxi Kleber in Jalen Brunson, Dallas pa je kmalu povedel s petimi točkami razlike (54:49). Prav takšna je bila ob koncu prvega polčasa, ko je piko na i z metom ob izteku časa postavil kdo drug kot Dončić in v statistiko vpisal 19. točko (met za 3 2/4, za 2 6/6, prosti meti 1/2, zbral je še šest skokov in pet asistenc), ki je bila tudi zadnja, saj ga Kidd, kot je napovedal, v nadaljevanju dvoboja res ni več poslal na parket.

Dončić se je zabaval na klopi, na parketu blestel tudi orjak Marjanović

Razmerje sil se ni spremenilo niti v drugem delu ob Dončićevi odsotnosti. Košarkarski zvezdnik je na klopi z navdušenjem pospremil poteze soigralcev. Minute je odlično izkoristil srbski velikan Boban Marjanović, ki je v pičlih devetih minutah zbral 14 točk. Največji aplavz je dočakal po trojki s strani, ob kateri je prav vse soigralce s klopi dvignil na noge. Na položaju organizatorja igre je bil še naprej razigran Brunson, ki je bil z osmimi asistencami tudi najboljši podajalec tekme, svoj prostor pod soncem pa so prav tako dobili novinci. Dobro se je znašel Carlik Jones s 13 točkami v 14 minutah.

Najvišja prednost je bila ob vstopu v zadnjo četrtino, ko je Dallas vodil za 20 točk (99:79), na koncu pa so se gostje nekoliko približali, a zmaga (111:101) domačih nikoli ni bila ogrožena. Naslednji obračun bodo Dončić in druščina odigrali v noči na soboto, ko pričakujejo Los Angeles Clippers, ki so bili v zadnjih dveh sezonah trn v peti moštvu iz Teksasa. Obakrat so ga namreč izločili v prvem krogu končnice.

Čančarjevih pet točk proti Golden Statu

V noči na četrtek je bilo poleg pripravljalnega obračuna v Dallasu odigrano še šest tekem. Na parket je stopil še en slovenski reprezentant. Vlatko Čančar je v dvorani Chase Center v San Franciscu na gostovanju Denver Nuggets pri Golden State Warriors dosegel pet točk.

Vrhunci srečanja med Golden Statom in Denverjem:

Odigral je slabih deset minut, za tri točke metal 1/3, za dve 1/2, v statistiko pa se vpisal še s tremi asistencami, enim skokom in ukradeno žogo. Bojevniki, za katere je Jordan Poole dosegel 17 točk, prvi zvezdnik Stephen Curry pa 14 (v dobrih 15 minutah), so zmagali s 118:116. Pri poražencih je srbski as Nikola Jokić v slabih 16 minutah vpisal dvojni dvojček (17 točk in 10 skokov).