Ilkay Gündogan je lani v zadnjem krogu z dvema zadetkoma zagotovil Manchester Cityju naslov, potem ko je zaostajal proti Aston Villi še v 75. minuti z 0:2. Tudi tokrat je bil nemški vezist natančen dvakrat, že prihodnji teden pa lahko City ubrani naslov. Foto: EPA

City ima zdaj na vrhu s tekmo manj štiri točke prednosti pred Arsenalom, do konca pa sta še dva kroga. Prihodnji konec tedna bo City gostil Chelsea in z zmago si že lahko zagotovi peti naslov v zadnjih šestih letih. Morda bodo prvaki postali že v soboto, ko Nottingham Forest gosti Arsenal.

Dva gola in podaja izjemnega Gündogana
Everton je po ponedeljkovi zmagi v Brightonu s 5:1 ušel z dna lestvice, a vseeno je potreboval točke v boju za obstanek. V uvodne pol ure se je dobro upiral favoriziranim gostom. V 37. minuti je Riyad Mahez z desne strani podal v kazenski prostor, Ilkay Gündogan si je spretno zaustavil žogo, s hrbtom je bil postavljen proti vratom pet metrov od njih. Nemec se je sijajno znašel in s konico nogometnega čevlja spravil žogo tik ob vratnici v mrežo.

Dve minuti zatem je Gündogan z leve strani podal pred vrata, Erling Haaland pa je z glavo povišal na 0:2. Jordan Pickford je bil na napačni nogi in mu ni uspelo pravočasno posredovati.

Po dobrih petih minutah nadaljevanja je nemški vezist odlično predstavo kronal v 51. minuti, ko je mojstrsko izvedel prosti strel z 18 metrov. Žogo je z desno nogo zavrtinčil v levi zgornji kot.

Deniz Undav je vstopil v 82. minuti, nato pa z golom in podajo zapečatil usodo topničarjev. Foto: EPA

Trossard v prečko, Estupinan v polno
Arsenal je imel možnost, da se Cityju znova približa na točko zaostanka, a mu je načrte prekrižal letos sijajni Brighton. Topničarji so bili v prvem polčasu veliko nevarnejši. Leandro Trossard, je po pol ure stresel prečko.

Gostje z južne angleške obale so povedli na začetku drugega polčasa, ko je zadel Julio Enciso. Z glavo je bil natančen iz bližine, potem ko mu je z leve strani podal Pervis Estupinan.

Trener topničarjev Mikel Arteta je skušal poživiti igro. Po uri igre sta vstopila Thomas Partey in Reiss Nelson, ki je imel v 63. minuti veliko priložnost za izenačenje, a je streljal malce mimo vrat. V 77. minuti sta vstopila še Emile Smith-Rowe in Eddie Nketiah. Arsenal je vse moči usmeril v napad, a ni bil učinkovit.

Mikel Arteta se je držal za glavo. Arsenal je imel še 1. aprila osem točk naskoka pred Manchester Cityjem, ki pa je imel tekmo manj. Foto: EPA

Undav zapečatil usodo topničarjev
Štiri minute pred koncem je veliko napako naredil Trossard, ki je izgubil žogo na svoji polovici. Pascal Gross je podal do Deniza Undava, ki je lobal vratarja Aarona Ramsdala za 0:2. Nemški napadalec Undav je nato v 96. minuti močno streljal, Ramsdale pa je žogo odbil naravnost na nogo Estupinana, ki je postavil končni izid na stadionu Emirates.

Arteta se je opravičil navijačem za slabo predstavo
"Pred tednom dni sem bil ponosen na igralce po zmagi v Newcastlu. Tokrat se moram opravičiti navijačem, v drugem polčasu smo popolnoma popustili. Zdaj res ne moremo več razmišljati o naslovu, čeprav je matematično še mogoče priti na prvo mesto. V prvem polčasu sem bil zadovoljen z igro, potem pa smo se popolnoma izgubili, Brighton pa je začel igrati odlično," je razmišljal Arteta.

Brighton je s 17. zmago v sezoni skočil na šesto mesto lige in je na mestih, ki ob koncu sezone peljejo v Evropsko ligo. Zasedba Roberta de Zerbija ima tudi dve tekmi manj.