Status Palestine

Janša: "Priznanje Palestine ne bo prispevalo k umiritvi razmer na Bližnjem vzhodu."

M.G./STA
9. 5. 2024, 15.28
Posodobljeno: 9. 5. 2024, 15.37
Deli članek:

Slovenska opozicija je mnenja, da priznanje Palestine ne bo olajšalo življenja ljudi v Gazi; Janša v notranjepolitičnem smislu postopek priznanja Palestine vidi kot populistično dejanje, ki se bo izkazalo za Slovenijo kot škodljivo.

Bobo
Politiki opozicije, na čelu z Janezom Janšo, so na današnji novinarski konferenci povedali, da so proti priznanju Palestine.

Janez Janša je na današnji novinarski konferenci ob predstavitvi tožbe proti Evropski komisiji poudaril tudi, da je slovenska vlada za začetek postopkov za priznanje izbrala neprimeren čas. Priznanje entitete, kjer ima oblast gibanje Hamas, ki je lani izvedlo teroristični napad na drugo državo, po njegovih besedah izgleda kot nagrada za teroristično dejanje. V notranjepolitičnem smislu pa gre pri postopku priznanja Palestine po Janševih besedah za populistično dejanje, ki se bo že srednjeročno za Slovenijo izkazalo kot škodljivo. Slovenska vlada se namreč pridružuje peščici evropskih držav, ki se za ta korak odloča ravno v trenutku, ko to predstavlja prilivanje olja na ogenj, je dejal predsednik SDS.

Omenil je še, da ima Hamas v svojem statutu kot cilj zapisano uničenje judovske države. "Skratka, Slovenija, slovenska vlada zdaj začenja nek postopek za priznanje teroristične organizacije, ki se kot teroristična proklamira v svojem ustavnem aktu," je dejal in dodal, da je cinično in neodgovorno to razglašati za prispevek k miru. "Ne moreš priznati države, ki praktično nima osnovnih postulatov, kot je ozemlje, prebivalstvo, vladavina prava in podobno," pa je menil evroposlanec Milan Zver.

Matej Tonin (NSi) dvomi, da bi priznanje Palestine s strani Slovenije, Španije, Irske in Malte bistveno spremenilo razmerje in trenutno humanitarno krizo v Gazi. "Po oceni nove Slovenije bi bil naslednji postopek bolj pravilen, in sicer najprej je potrebno doseči premirje in mir na Bližnjem vzhodu, potem je treba izvesti nove volitve med palestinskimi oblastmi, da imajo novo kredibilnost in pa tudi avtoriteto, nato pa pride ustanovitev države in priznanje Palestine," je dejal ob predstavitvi potujoče kavarne NSi pred evropskimi volitvami. Ob tem je izrazil željo, da bi Slovenija resnično delala kot pošten posrednik, da bi se pogovarjala z obema stranema in s svojimi aktivnostmi prispevala k temu, da čim prej pride do premirja, ki bi vzpostavilo podlago za uresničitev rešitve dveh držav.

Premier Robert Golob je po današnji seji vlade, na kateri je ta sprožila postopke za priznanje Palestine, priznanje Palestine označil za vzvod pritiska za končanje spopadov v Gazi. Poudaril je, da je koalicija v tem enotna, in izrazil upanje, da bo priznanje navdih drugim državam, da sledijo Sloveniji na tej poti.