Max Verstappen je izkoristil odstop Charlesa Leclerca in dobil dirko za VN Španije. Z zmago je tudi skočil na vrh svetovnega prvenstva. Foto: Reuters

V sobotnih kvalifikacijah si je najboljši startni položaj priboril Charles Leclerc, ki je bil s ferrarijem za 0,323 sekunde hitrejši od letošnjega največjega tekmeca Verstappna. Tudi v nedeljo mu je kazalo odlično, nato pa mu jo je zagodla okvara pogonskega sklopa, zaradi česar je moral svoj dirkalnik parkirati v garažo.

Charles Leclerc je dirko odlično začel. Foto: Reuters

Smolo tekmeca je Verstappen, ki je dirkal z nekoliko drugačno taktiko, hitro izkoristil in kljub nekaterim nevšečnostim dosegel 24. zmago v karieri, četrto letos. To je bila zanj sicer tretja zaporedna zmaga, potem ko je slavil v Imoli in Miamiju.

Leclercov start kot iz učbenika
Leclerc je na startu 'šolsko' pokril Verstappna in mu do prvega zavoja ni dovolil napada iz zavetrja. Precej slabše se je odrezal njegov moštveni kolega pri Ferrariju Sainz, ki je že takoj izgubil dve mesti, mimo njega sta kot blisk švignila Russell in Perez. Že takoj zatem sta trčila Kevin Magnussen (Haas) in Lewis Hamilton (Mercedes), oba sta morala na prisilni postanek, dirko sta nadaljevala na repu kolone z visokim zaostankom.

Verstappen z nekaj težavami
Sunek vetra je nato zagodel Sainzu in Verstappnu. Oba sta se zavrtela v 4. zavoju, slabše jo je odnesel Sainz, ki je izgubil kar nekaj mest, Verstappen 'le' dve, zapeljal je na četrto mesto za Russllom in moštvenim kolegom Perezom. S tem težav za aktualnega svetovnega prvaka še ni bilo konec – zaradi tehnične okvare v DRS-območju ni mogel v celoti odpreti zadnjega gibljivega krilca, tako da v štartno-ciljni ravnini ni mogel napasti Russlla.

Leclerc je dirko predčasno končal zaradi okvare pogonskega sklopa. Takole so ga tolažili v moštvu. Foto: Reuters

Odstop Leclerca po težavah z motorjem
Leclerc je bil pravzaprav razred zase. Na čelu kolone je dirkal svojo dirko, po postanku v 22. krogu je suvereno zadržal vodilni položaj, na roko so mu šli tudi Verstappnove težave in to, da Nizozemec nikakor ni mogel švigniti mimo Russlla. Nato pa v 27. krogu katastrofa: začel mu je odpovedovati pogonski sklop, dirkalnik je izgubil moč, Monačan se je lahko le še z nizko hitrostjo po stezi odpeljal do garaže, kjer je tudi odstopil. Smola za 24-letnika iz Monte Carla, to je bil njegov prvi odstop v sezoni.

Verstappen je z drugačno taktiko skočil na čelo kolone in se odpeljal 24. zmagi v karieri naproti. Foto: Reuters

Verstappen z drugačno taktiko
Vodstvo je prevzel Russell, a ne za dolgo – ob koncu startno-ciljne ravnine 31. kroga je moral Britanec priznati premoč Perezu. Verstappen je medtem opravil postanek, na dirkalnik so mu namestili najmehkejšo različico gum, s katerimi je v naslednjih (najhitrejših) krogih krepko zarezal v Russlovo prednost. Dirkač Mercedesa je ob koncu 36. kroga opravil postanek, namestili so mu srednje trde gume, enako so storili pri Perezu krog pozneje. Verstappen je vodil s 17 sekundami prednosti, dodatne tri sekunde naskoka je imel pred Russllom.

Na koncu dvojna zmaga Red Bulla
Pri Red Bullu so taktično odpeljali zaključek dirke, Verstappen je dirko razmeroma mirno dobil, Perez, ki je za nameček odpeljal še najhitrejši krog, je končal na drugem mestu, Russell je stopil na najnižjo stopničko. V odličnem položaju sta bila sicer oba mercedesa, Hamilton je držal četrto mesto, a je moral v zadnjem krogu stopiti s plina, sicer dirke ne bi dokončal, tako da se je tik pod oder za zmagovalce na veliko veselje katalonskih ljubiteljev motošporta uvrstil Sainz.