Novice

Nad draginjo živil "na mehko" z 58 tisoč evri

Če primerjava cen "pade", sledi vladni ukaz za razkritje cen vsem deležnikom prehranske verige. KGZS: "Kmetje nismo krivi za draginjo!"
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

19.09.2022 14:14
Dopolnjeno: 19.09.2022 14:17
Čas branja: 5 min

Z današnjim dnem je začela delovati posebna spletna stran, ki v okviru vladnega projekta za soočanje z draginjo potrošnikom omogoča pregled in lažjo primerljivost podražitev posameznih živil. Vzpostavljen primerjalnik cen, ki je od danes javno dostopen tudi na spletni strani Naša super hrana je po besedah ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in ribolov Irene Šinko mehkejši ukrep proti draginji, ki ga je že pred poletjem napovedal predsednik vlade Robert Golob, rekoč, da naj bi z javno objavo cen košarice osnovnih živil trgovce odvrnili od preveč izrazitih podražitev.

Osnovnemu naboru so dodali še pet sezonskih živil

Potem ko je od treh ponudnikov za spremljanje in primerjavo maloprodajnih cen košarice 15 osnovnih živilskih skupin odstopil najcenejši ponudnik, ki je bil pripravljen storitev opraviti za dobrih 15 tisoč evrov, so na razpisu vlade izbrali drugega cenovno najugodnejšega ponudnika, ki je posel dobil za 47 tisoč evrov. Toda kmalu je bil deležen tudi aneksa oziroma doplačila v višini 11 tisoč evrov za dodatno analizo 5 sezonskih prehranskih izdelkov, ki se bodo glede na povpraševanje potrošnikov in sezono tudi spreminjali. V prvem preverjanju so bili v to dodatno skupino všteti: paprika, čebula, paradižnik, hruške in bučno olje.

Na eno od novinarskih vprašanj, zakaj razširjenega obsega dela niso predvideli že prej in bi se tako izognili aneksu k pogodbi z izvajalcem, pa je ministrica pojasnila, da je zadolžena skupina za projekt na pogovoru pri predsedniku vlade v razpravi ugotovila, da bi bilo smiselno za primerjavo vključiti tudi sezonska živila.

Pred odhodom v trgovino pogled na 13. september

Cene se ne bodo osveževale v primerjalniku vsak dan. Do popisa izbrane skupine 15 osnovnih in 5 dodatnih živil se bomo potrošniki lahko odločali po stanju na prvi presečni datum. Že hiter pregled cen v omenjenem primerjalniku, ki je začel delovati takoj po koncu novinarske konference, pokaže, da so cene izbranih 6 trgovcev precej usklajene. Ministrica Irena Šinko je odgovorila tudi na tovrstno bojazen izraženo v enem od novinarskih vprašanj, torej, kaj, če se bo po sedmih mesecih ugotovilo predvsem to, da se trgovci za izbran nabor košarice živil kartelno dogovarjajo. Pojasnila je, da jih bodo v tem primeru pač prijavili Agenciji za varstvo konkurence. Prepričana pa je, da bodo dosegli želeni cilj, torej, da s primerjanjem cen podelijo breme draginje surovin in energentov enakomerno po celotni verigi, od pridelovalcev, živilske industrije, trgovcev, do potrošnikov.

Ali bo ta mehak ukrep zalegel?

Ministrica Irena Šinko je uvodoma poudarila, da je vlada pri spopadanju z draginjo sektorju kmetijstva in ribištva doslej že namenila več kot 22 milijonov evrov pomoči.

Cilje ukrepov, ki jih sprejema vlada pa je uvrstila v tri točke, in sicer: prvi cilj je, da se zaščiti gospodinjstva, ki se po eni strani soočajo z visokimi cenami hrane, po drugi pa zaradi inflacije z vse manjšo kupno močjo; drugi cilj je, da se želi zagotoviti preskrba s hrano za celotno prebivalstvo države; tretji cilj pa je v tem, da bi se breme draginje čim bolj enakomerno porazdelilo po celotni prehranski verigi.

Ob dilemi, kaj če ta mehka regulacija »ne bo obrodila želenih sadov« pa resorna ministrica pravi, da se bo vlada potem odločila za ukrep na podlagi zakona o nadzoru cen. To pomeni, da bodo od vseh deležnikov v verigi zahtevali razkritje cen, seveda ne javno, temveč le za potrebe slovenske vlade.

Cene izbranih skupin živil se bodo spremljale 7 mesecev pri 6 največjih trgovcih. Od teh so za zdaj prvi trije, in sicer Hofer, Lidl in Spar že dali soglasje za popis cen v trgovinah, medtem ko se soglasje preostalih treh (Eurospin, Mercator, Tuš) še pričakuje. Ministrica pravi, da bodo popis cen izbranih skupin živil izvajali v vsakem primeru, če bo treba tudi v obliki nakupa posameznih izdelkov, če bi se običajen popis kakorkoli oviral. Vendar, kot je poudarila, privolitev preostalih treh trgovcev pričakuje v kratkem in ne predvideva kakšnih problemov pri tem.

Odziv kmetovalcev: "Nismo krivi za dvig cen hrane!"

Ob predstavitvi primerjalnika cen, ki ga je Ministrstvo za kmetijstvo, prehrano in gozdarstvo predstavilo javnosti, so v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije v sporočilu za javnost med drugim zapisali, da pozdravljajo namero vlade, da uredi razmerja znotraj verige preskrbe s hrano. Hkrati pa so poudarili, da spletni primerjalnik cen ne bo prinesel želenih rezultatov. Razlog naj bi bil v tem, da vsebuje končno maloprodajno ceno izdelkov in živil. V KGZS namreč menijo, da bi moralo biti na embalaži jasno razvidno razmerje, torej kolikšen prihodek od cene imajo posamezni deležniki v prehrambeni verigi.

Ob tem je predsednik KGZS Roman Žveglič poudaril, da je treba primerjavo cen dopolniti z jasno primerjavo, koliko kdo dobi v verigi preskrbe s hrano, torej razrez dobička med kmeti, živilsko industrijo in trgovci. Po njegovem se morajo potrošniki zavedati, da kmet v tej verigi ni najšibkejši člen, in da bomo brez njega postali odvisni od uvoženih živil.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline 2

Janez Rakovec sam razvija žetvenik, da bo pri žetvi manj ročnega dela in ker takih naprav pri nas ne ponuja nihče.

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci

AGROBIZ
Nasveti
Tako NLB financira zelene naložbe v kmetijstvu
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Tako NLB financira zelene naložbe v kmetijstvu 1

Zelene so trajnostne naložbe, za katere banka ponuja ugodnejše zeleno posojilo, ki ima nižjo obrestno mero ali nižje stroške

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
Agrobiznis
TRAJNOST
Agro PodjetnikPetra Šubic Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave

Sadje in zelenjavo iz Prekmurja, ki se ne proda, predelajo in ponudijo kupcem, da pridejo na mizo, in ne med odpadke