Bruselj je v sporu z Varšavo zaradi spornih reform. Foto: Reuters
Bruselj je v sporu z Varšavo zaradi spornih reform. Foto: Reuters

Ustavno sodišče je odločilo, da so kazni, ki so bile naložene Poljski zaradi sporne reforme pravosodja in delovanja rudnika premoga Turow, "v nasprotju s poljsko ustavo", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Bruselj, ki meni, da je poljsko ustavno sodišče pod političnim vplivom konservativne desničarske vlade in ne izpolnjuje več zahtev neodvisnega sodišča, je v sporu z Varšavo zaradi spornih reform, ki jih je v preteklih letih skušala uveljaviti vladajoča stranka Zakon in pravičnost (PiS).

Evropska komisija je zaradi reform vložila več tožb pred Sodiščem EU-ja.

Poljsko ustavno sodišče je v preteklosti večkrat izpodbijalo primarnost prava EU-ja nad nacionalnim pravom. Leta 2021 je tedanji pravosodni minister Zbigniew Ziobro zaprosil ustavno sodišče, naj presodi, ali so bili začasni ukrepi, ki jih je izdalo Sodišče EU-ja v povezavi s pravosodno reformo in premogovnikom Turow, v skladu z ustavo.

Sodišče s sedežem v Luxembourgu je namreč Poljski naložilo plačilo dnevne kazni v znesku 500.000 evrov, ker ni spoštovala odredbe o zaprtju rudnika lignita blizu meje z Nemčijo in Češko, ki sta se pritožili zaradi okoljske škode.

Ustavno sodišče je razsodbo objavilo na dan, ko se poljski parlament pripravlja na glasovanje o zaupnici konservativni vladi premierja Mateusza Morawieckega, za katero pa poznavalci menijo, da ima malo možnosti za uspeh.

V primeru neuspeha se odpira pot za oblikovanje nove liberalne poljske vlade pod vodstvom Donalda Tuska iz Državljanske koalicije.