Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

To pomeni kar 19-odstotno povečanje v primerjavi z lanskim letom. Največ se je število revnih otrok povečalo v Rusiji, Ukrajini in Romuniji.

Študija regionalnega urada Unicefa za Evropo in srednjo Azijo o revščini otrok zajema podatke iz 22 držav, ki kažejo, da največje breme krize, ki jo je povzročila vojna v Ukrajini, nosijo ravno otroci. Ti predstavljajo 25 odstotkov prebivalstva v regiji in skoraj 40 odstotkov od dodatnih 10,4 milijona ljudi, ki se na tem območju letos spopadajo z revščino.

Rusija je doživela največje povečanje števila otrok, ki živijo v revščini, z dodatnimi 2,8 milijona otrok, ki zdaj živijo v gospodinjstvih pod pragom revščine. V Ukrajini v revščini živi dodatnega pol milijona otrok, kar je drugi največji delež otrok pod pragom revščine v tej regiji. Sledi jima Romunija, kjer v revščini živi dodatnih 110.000 otrok.

V Sloveniji v primerjavi s preteklim obdobjem Unicef opaža majhen upad deleža otrok pod pragom revščine, kar da kaže na pomembno gibanje, hkrati pa tudi potrebo po dodatni okrepitvi vlaganj v zaščito družin z otroki, so sporočili iz Unicefa.

"Otroci po vsej regiji so se znašli v strašnih posledicah te vojne. Če teh otrok in družin ne bomo podprli zdaj, bo strmo naraščanje revščine skoraj zagotovo povzročilo izgubljena življenja, izgubljeno učenje in izgubljeno prihodnost," je dejala regionalna direktorica Unicefa za Evropo in srednjo Azijo Afshan Khan.

Samo letos bi lahko dodatnih 4500 otrok umrlo pred prvim rojstnim dnem, 117.000 otrok pa bi lahko opustilo šolanje, opozarja Unicef in pojasnjuje, da revnejša kot je družina, večji delež dohodka mora porabiti za hrano in gorivo, manj pa ostane za zdravstveno varstvo in izobraževanje otrok.