Program Galerije Bažato oblikuje niz samostojnih, skupinskih, preglednih in tematskih razstav s predstavitvijo produkcij različnih likovnih pristopov, odprtih interdisciplinarnim medijem. V galeriji bo do konca oktobra razstava, na kateri bo svoja najnovejša dela predstavil akademski slikar Gustav Gnamuš. Razstava Slike, ki znajo plavati, nosi simbolno vrednost, saj je bil umetnikov atelje uničen v poplavni ujmi.

"Naslov razstave se je utrnil po zadnji katastrofalni povodnji, ki je opustošila Gnamušev atelje in vsaj v strokovnih krogih dobro znani zenovski vrt Gustava Gnamuša. Z absurdno domislico, ki je neke vrste paradoks, je slikar zaobjel že pripravljene slike za razstavo, ki so se izmaknile vodni ujmi. Naslavljanje posameznih umetniških del ali njihovih sekvenc je praviloma retrospektivno dejanje, ki ne more ničesar dodati likovni stvaritvi. V najboljšem primeru naslov lahko ponudi iztočnico za razmislek o delu, ki ga označuje, njegova uporabnost pa je odvisna od gledalca in njegove senzibilnosti," je ob razstavi zapisal Andrej Smrekar.

Gnamuš je priznan po svojem prispevku k abstraktnemu kolorizmu in visokemu modernizmu na Slovenskem. Njegovo umetniško ustvarjanje se osredotoča na raziskovanje odnosov med barvami in oblikami v likovnem prostoru. Kompleksni nanosi barvnega polja oblikujejo slikarsko logiko in izrisujejo psihološki in čustveni prostor samega slikarja. Gnamuševa dela, ki se razprostirajo v velikih formatih, ponujajo vpogled v abstraktne koncepte, čustvene resonančnosti in globlje razsežnosti.

Naslov razstave Slike, ki znajo plavati se je utrnil po zadnji katastrofalni poplavni ujmi, ki je močno poškodovala umetnikov atelje in zelo znani vrt inspiracije. Razstavljena so dela iz serije Pi, Serpent, Dvojina in Interval. Ekspresivnost in emotivnost slikarjevega vizualnega nagovora, se na razstavi izraža z intenzivnimi barvnimi niansami, ki se s premikanjem pogleda po slikovni ploskvi nenehno spreminjajo. Fluidnost barvnega polja gledalcu ponudi razsežnost vtisov percepcije in senzibilnosti.

Gustav Gnamuš se je rodil 18. novembra 1941 v Mežici. Med letoma 1961 in 1966 je študiral slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je leta 1966 diplomiral. Od 1972 do 1978 je delal kot svobodni umetnik, od 1978 dalje pa je predaval na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Leta 1985 je postal izredni, 1990 pa redni profesor za risanje in slikanje na Akademiji, pred desetimi leti pa je bil imenovan tudi v naziv zaslužnega profesorja ljubljanske univerze. Trenutno živi in dela v Ljubljani.