Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Predlog zakona, ki ga je pripravila ekipa zdaj že odhajajočega ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana in je v DZ-ju že prestal prvo branje, bi odbor za zdravstvo in DZ glede na prvotni načrt moral obravnavati v tem tednu. A so Svoboda, SD in Levica umaknili zahtevo, da ga uvrstijo že na četrtkovo izredno sejo DZ-ja, saj so presodili, da za pripravo ustreznih dopolnil, ki bi odgovorili na pomisleke zakonodajnopravne službe, ni dovolj časa.

Svoboda: Takšen zakon potrebujemo

Sorodna novica Informacijski kaos v zdravstvu bo ministrstvo skušalo rešiti z zakonom o digitalizaciji

Kot pravi vodja poslanske skupine Svobode Borut Sajovic, odmik obravnave ne pomeni, da zakonodajnih rešitev ne obdelujejo ali se o njih ne usklajujejo. Spomnil je, da je bil predlog zakona ob prvi obravnavi sprejet brez glasu proti. To po njegovem mnenju kaže na močno zavedanje, da tak zakon potrebujemo. "V javni obravnavi je bilo danih kar nekaj pripomb, pomislekov, predlogov za nadgradnjo. Jemljemo jih resno, zavzeto in odgovorno in temu se posvečamo ta trenutek – iskanju rešitev, čeprav mogoče o tem ne razpravljamo na plenarni seji," je dejal v pogovoru za Slovensko tiskovno agencijo.

Podobno je po njegovih besedah tudi pri pripravi predlogov za strukturno prenovo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Kot je dejal, iščejo "optimalne rešitve, kako zgodbo nadaljevati in vse skupaj tudi z dolgotrajno oskrbo dati v neko skladno celoto".

Levica: Predlog zakona je dovolj dober

Vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec meni, da po odstopu Bešiča Loredana, ki je zatrjeval, da je ta zakon prvi korak v zdravstveni reformi, "ni več nosilca te vizije". Kljub temu meni, da je predlog zakona, ki jim ga je uspelo koalicijsko uskladiti, dovolj dober, da bi lahko prestal obravnavo.

Opozoril je, da bodo stvari verjetno zelo odvisne tudi od tega, kako bo do zdravstvene reforme pristopil nov minister. "S tega vidika se mi zdi morda smiselno, da se s tem počaka. Ta mesec, ki ga izgubimo s parlamentarnimi počitnicami, ne bo oviral tega procesa," je dejal in dodal, da je ključ zdravstvene reforme tudi na številnih drugih mestih.

SD: Treba ga je premišljeno pripeljati do konca

Tudi v poslanski skupini SD-ja poudarjajo, da je zakon nujno potreben, predvsem zaradi dobrega in sprotnega pregleda nad sistemom. Zato je predlog zakona po njihovih navedbah pravi korak, ki ga je treba premišljeno pripeljati do konca. Ker gre za občutljivo področje, pa je po njihovem prepričanju kakovost pomembnejša od hitrosti. Obenem so spomnili, da imamo vzpostavljenih veliko digitalnih rešitev, zato digitalizacija ne pomeni novega sistema, temveč njegovo nadgradnjo.

S tem, ko je vlada v DZ poslala zakon, preden je bil ta v celoti usklajen, je parlament nase prevzel tudi nalogo, da ustrezno popravi oziroma dopolni zakon. Zato so v poslanski skupini SD-ja prepričani, da je smiselno izpeljati vse postopke, s katerimi bodo lahko v zakon vgradili vsa pravila stroke.

NSi: Predlog je šel v pravo smer

Da je zakon o digitalizaciji zdravstva potreben in je šel v pravo smer, menijo tudi v opozicijskem NSi-ju. V zamiku nadaljnje obravnave zakonskega predloga tako vodja poslancev NSi-ja Janez Cigler Kralj vidi še eno nerazumno potezo vlade. Če je zdravstvena reforma res prioriteta vlade, kot zatrjuje vladna koalicija, ki pa se je zdaj odločila za zamik obravnave, se je treba po njegovih besedah vprašati, kdo koga vleče za nos.

Njegov strankarski kolega Jernej Vrtovec v dodatnem popravljanju zakona sicer ne vidi težav. "Bojim pa se, da v stanju, ko nimaš ministra, se težko kdo usklajuje, kaj popraviti in česa ne," je dejal Vrtovec. Ob opozorilih informacijske pooblaščenke glede zakonskega predloga pa je prepričan, da smo v Sloveniji glede zbiranja podatkov in implementacije te zakonodaje "bolj papeški od papeža". "Zakonodajalec je vedno pripravljen narediti vse, da ne bi prihajalo do teh zlorab, a v digitalni družbi se ne da vsega do podrobnosti urediti, da do teh zlorab ne bi prihajalo," je še opozoril Vrtovec.

V SDS-u niso bili na voljo za izjave.