Varšava in Bruselj sta zaradi poljskih pravosodnih reform že več let v sporu. Foto: Reuters
Varšava in Bruselj sta zaradi poljskih pravosodnih reform že več let v sporu. Foto: Reuters

Te zaveze bo treba izpolniti pred izplačili teh sredstev.

V skladu z načrtom naj bi Poljska prejela okoli 23,9 milijarde evrov nepovratnih sredstev in 11,5 milijarde evrov v ugodnih posojilih.

Komisija je približno eno leto odlašala s potrditvijo načrta zaradi vprašanj, povezanih s spoštovanjem vladavine prava na Poljskem. Bruselj je Varšavi očital spodkopavanje neodvisnosti sodstva in pravne države.

Kot smo poročali, so poslanci spodnjega doma poljskega parlamenta podprli odpravo sporne disciplinske zbornice za sodnike.

Komisija ima resne pomisleke glede stanja pravosodja na Poljskem tudi iz drugih razlogov, ne le zaradi disciplinske zbornice – predvsem zaradi spornih odločitev tamkajšnjega ustavnega sodišča, ki postavljajo pod vprašaj primarnost evropskega prava, in sodnega sveta, ki ima pomembno vlogo pri imenovanju sodnikov, a njegova neodvisnost ni zagotovljena.

Komisija je proti Poljski že decembra 2017 sprožila postopek po 7. členu Pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic kršiteljici evropskih vrednot, a je ta že leta v zastoju, saj med članicami ni potrebnega soglasja, tudi zaradi podpore Madžarske, ki se prav tako spopada z enakim postopkom kot Poljska.