Nogometaši Arsenala so naredili še en pomemben korak k osvojitvi naslova angleškega prvaka – prvega po letu 2004. Foto: Reuters

Topničarji so svojo nalogo opravili z odliko. Potem ko je v soboto Manchester United v mestnem derbiju ugnal Manchester City (2:1), se jim je ponudila priložnost, da se od sinjemodrih na vrhu prvenstvene lestvice odlepijo za osem točk. To jim je zdaj tudi uspelo.

V letošnji sezoni sta se ekipi pred nedeljsko tekmo že pomerili, in sicer 1. oktobra lani, ko so s 3:1 zmagali nogometaši z Emiratesa. Thomas Partey, Gabriel Jesus in Granit Xhaka so se vpisali med strelce za veliko zmago, za Tottenham je bil z bele točke natančen Harry Kane.

Tokrat je šlo za 207. medsebojni obračun v vseh tekmovanjih, še vedno so precej uspešnejši nogometaši v rdeče-beli opravi, ki so slavili 86-krat, 67-krat so zmagali nogometaši Tottenhama, 54 tekem pa se je končalo brez zmagovalca.

Tottenhamov vratar Hugo Lloris si je privoščil gromozansko napako, po kateri je žogo poslal v lastno mrežo in poskrbel za vodstvo Arsenala z 1:0. Pogled njegovega soigralca v obrambi Clementa Lengleta (št. 34) pove vse. Foto: Reuters
Martin Odegaard je povišal vodstvo Arsenala na 2:0. Foto: Reuters

Najprej avtogol Llorisa, nato projektil Odegaarda
Arsenal je povedel v 15. minuti derbija, potem ko si je veliko napako privoščil domači vratar Hugo Lloris. Bukayo Saka je prodiral po desni strani in pred vrata poslal silovit in oster predložek, ki ga je Tottenhamovemu čuvaju mreže uspelo nekako preusmeriti v lastno mrežo. Deset minut pozneje je zadišalo po dvojnem vodstvu topničarjev, ko je Thomas Partey presenetil Llorisa s sijajnim volejem, a mu je veselje preprečila vratnica. Gostitelji z izjemo priložnosti Heung-mina Sona v 18. minuti, ko se je znašel iz oči v oči z vratarjem Aaronom Ramsdalom, niso bili pretirano nevarni, kar je Arsenal izkoristil in po dobre pol ure igre povedel z 2:0. Martin Odegaard je z nizkim projektilom z dobrih 20 metrov matiral Llorisa. Še najlepšo priložnost za gostitelje je v sodnikovem dodatku zapravil Harry Kane. Natančneje, Ramsdale je njegov poskus z glavo odbil.

Ryan Sessegnon je takole zapretil na uvodu drugega polčasa. Foto: Reuters

Ramsdale preprečil gol Sessegnona
Tottenham je, vsaj na uvodu drugega polčasa, zaigral precej bolje kot v prvem, že v sedmi minuti nadaljevanja bi Ryan Sessegnon skoraj prepolovil zaostanek. Z lepo globinsko podajo je v gostujočo obrambo zarezal Kane, Sessegnon pa je z močnim strelom pošteno namučil Ramsdala, ki je žogo le odbil nekaj centimetrov mimo svoje vratnice. Že kmalu zatem je Edward Nketiah nastreljal Llorisa, potem ko je lepo preigral Erica Dierja. Po uri igre je Sessegnon poskusil še enkrat, tokrat po podaji Dejana Kuluševskega, a je ostalo pri izidu 0:2.

Edward Nketiah je v drugem polčasu večkrat zapretil obrambi Tottenhama na čelu z Llorisom. Foto: Reuters

Nketiah večkrat zapretil, a izid se ni več spremenil
Arsenal je nato zagospodaril na sredini igrišča in si priigral kar nekaj (pol)priložnosti, zelo dejaven je bil predvsem Nketiah. V 69. minuti ga je v ogenj poslal Granit Xhaka, Arsenalov napadalec je žogo slabše sprejel, a kljub vsemu zmogel strel proti vratom tekmeca, kjer je Lloris žogo zlahka ukrotil. Že pet minut pozneje je Pierre Höjbjerg ustavil Nketiahov strel, v 79. minuti je proti golu z levico sprožil še Xhaka, a je žoga zletela čez gol. Gostje so tekmo mirno pripeljali do konca.

Kai Havertz je v 64. minuti popeljal Chelsea v vodstvo proti Crystal Palaceu. Foto: Reuters
Takole je Havertz odločil obračun na Stamford Bridgeu. Foto: Reuters

Havertz priigral Chelseaju minimalno zmago
Chelsea je v tem krogu predtem doma ugnal Crystal Palace. Obe ekipi sta si v prvem polčasu priigrali nekaj lepih priložnosti. Chelseajev vratar Kepa Arrizabalaga se je moral pošteno potruditi, da je svojo mrežo ohranil nedotaknjeno po strelih Tyricka Mitchlla in Michaela Oliseja, na drugi strani je Vicente Guaita ubranil poskus Thiagu Silvi in Kaiju Havertzu. Vroče je bilo še v sodnikovem dodatku, ko sta zapretila še Jeffrey Schlupp (Crystal Palace) in Hakim Ziyech (Chelsea). Podobna igra se je nadaljevala tudi v drugem polčasu, v 64. minuti pa je vendarle prišlo do spremembe izida. Po vnovičnem krasnem Ziyechevem predložku se je Havertz na robu vratarjevega prostora odlepil od Cheicka Doucoureja in zadel z glavo. Najlepša priložnost za izenačenje do konca tekme se je v 86. minuti ponudila Doucoureju, ki je silovito sprožil pod prečko, a je na njegovo nesrečo Kepa žogo odbil v kot.

Mudrik okrepil Chelsea

Chelsea je potrdil, da je člansko ekipo okrepil ukrajinski bočni napadalec in reprezentant Mihajlo Mudrik, ki ga po hitrosti primerjajo s Francozom Kylianom Mbappejem. Z londonskim kolektivom je Mudrik podpisal kar 8,5-letno pogodbo, po podatkih spletne strani Transfermarkt je Chelsea zanj Šahtarju iz Donecka odštel 70 milijonov evrov, z različnimi dodatki lahko cena zraste na okroglih 100 milijonov.