Po izbruhu vulkana noč v islandskem Grindaviku mirna

Noč v kraju Grindavik na jugozahodu Islandije je bila po nedeljskem izbruhu tamkajšnjega vulkana mirna, je danes sporočila islandska civilna zaščita. Pojasnila je, da iz razpoke, ki je najbližja kraju, že več ur ni uhajala lava, še vedno pa ta priteka iz nekoliko bolj oddaljene druge razpoke

Lava, ki od včeraj zjutraj izteka po izbruhu vulkana na jugozahodu Islandije, je včeraj popoldne dosegla prve hiše v bližnjem mestecu Grindavik, od koder so še pravočasno evakuirali prebivalce. Foto: Profimedia
Lava, ki od včeraj zjutraj izteka po izbruhu vulkana na jugozahodu Islandije, je včeraj popoldne dosegla prve hiše v bližnjem mestecu Grindavik, od koder so še pravočasno evakuirali prebivalce. Foto: Profimedia

REYKJAVIK Geofizik Magnus Tumi Gudmundsson je za islandsko televizijo RUV povedal, da še ni mogoče napovedati nadaljnjega razvoja izbruha, po katerem so obrambne pregrade, postavljene po decembrskem prvem izbruhu, ponekod popustile, lava pa je med drugim odnesla glavno cesto do mesta.

Drugi izbruh vulkana pri Grindaviku na polotoku Reykjaness se je začel v nedeljo zjutraj. Lava je nato popoldne dosegla hiše, zaradi česar je nekatere zajel ogenj. Oblasti so razglasile izredne razmere, okoli 4000 prebivalcev obalnega mesteca pa so še pred izbruhom evakuirali.

Premierka: “Temačen dan za Grindavik in celotno Islandijo”

"Danes je temačen dan za Grindavik in celotno Islandijo. Toda sonce bo spet vzšlo," je na nedeljski večerni novinarski konferenci dejala premierka Katrin Jakobsdottir, ki je pred tem razmere označila za grozljive.

Letalski promet na Islandijo in z nje kljub izrednemu dogodku ni oviran, saj emisije pepela iz vulkana zaenkrat niso tako obsežne, poroča britanski BBC.

Grindavik leži kakih 40 kilometrov jugozahodno od prestolnice Reykjavik. Ob prejšnjem izbruhu ga lava ni dosegla, je pa že takrat večina prebivalcev zapustila domove in se ni več vrnila. To je že peti izbruh ognjenika na Islandiji v zadnjih letih. Na otoku, ki leži na prelomnici med evrazijsko in severnoameriško tektonsko ploščo, je sicer 33 aktivnih vulkanskih sistemov, kar je največ v Evropi.

Izbruh se je včeraj okoli 8. ure po srednjeevropskem času začel na polotoku Reykjaness, le nekaj južneje od kraja prvega izbruha, ki je območje prizadel 18. decembra decembra lani, je sporočil islandski meteorološki urad.

Potresna dejavnost se je ponoči okrepila in tiste prebivalce bližnjega Grindavika, ki so se po decembrskem izbruhu vrnili na domove, so evakuirali okoli 4. ure zjutraj po srednjeevropskem času. Prav tako so evakuirali hotel v bližnjem svetovno znanem kopališču s termalno vodo Blaa lonid (Modra laguna).

Ob izbruhu vulkana se je v zemlji odprla razpoka

Islandska premierka Katrin Jakobsdottir je dejala, da so "razmere grozljive". "Strašljivo je videti, kako blizu Grindaviku je izbruh," je dodala.

Na obeh straneh nasipa, ki so ga začeli graditi severno od Grindavika, se je ob izbruhu v zemlji odprla razpoka, je pojasnil islandski meteorološki urad.

Grindavik leži kakih 40 kilometrov jugozahodno od prestolnice Reykjavik. V prejšnjem izbruhu ga lava ni dosegla, je pa že takrat večina prebivalcev zapustila domove in se ni več vrnila.

Že v sredo se je pripetila tragedija, ko je 51-letni delavec popravljal razpoko na vrtu, tla pod njim pa so nenadoma popustila in izginil je v globini. Intenzivno iskanje so v petek prekinili, ker je bilo območje zaradi vulkanske aktivnosti prenevarno.

Hiši, ki ju je včeraj zajela lava, sta na severovzhodu Grindavika, magma pa naj bi tja pritekla iz zemeljske razpoke, ki je še bližje hišam kot prvotno mesto izbruha.

Življenja niso ogrožena

Islandski predsednik Gudni Johannesson je na omrežju X zagotovil, da življenja niso ogrožena, je pa lahko tamkajšnja infrastruktura.

Oblasti pa pozorno spremljajo geotermalno elektrarno Svartsengi, ki oskrbuje 30.000 prebivalcev polotoka Reykjanes z elektriko in vodo. Delavci že od novembra gradijo zid za zaščito tega objekta.

Predsednik Johannesson je v večernem nagovoru narodu dejal, da "upa, da se bodo razmere umirile, a se lahko zgodi vse". Sredi negotovosti, s katero se sooča mesto, je Islandce pozval, naj "stopijo skupaj in imajo sočutje do tistih, ki ne morejo biti na svojih domovih".


Najbolj brano